Site Loader
bieganie w smogu

Najlepiej biega się po lesie lub innym terenie, ale większość z nas skazana jest na bieżnię w klubie fitness albo na trenowanie po zanieczyszczonym mieście w oparach smogu. Czy to ma w ogóle sens?

Bieganie w mieście, czyli trening w smogu

Aktywność na świeżym powietrzu to same korzyści dla zdrowia – tak grzmią dietetycy i trenerzy personalni. Tak, ale jednak nie zawsze musi oznaczać zdrowie. Może wręcz przynieść negatywne skutki, a nawet skrócić życie. Kiedy?

Jeśli biegasz w mieście. Smog staje się coraz poważniejszym problemem naszych miast, nie tylko tych największych. A jest to przeciwnik poważny, którego nie należy bagatelizować. Jak zatem minimalizować ryzyko podczas biegania w betonowej dżungli. Czy może w ogóle z tej formy aktywności zrezygnować?

Parki miejskie a bieganie

Bieganie po parku możliwe jest przecież nawet w Warszawie czy Poznaniu. Tak, oczywiście, ale ile okrążeń zrobisz na tak małej przestrzeni? Ile zajmuje Ci czasu dotarcie do tego parku i jak wygląda trasa po drodze? No właśnie. Tu rondo, tam korek, za zakrętem parkingi. Miejski krajobraz nie zachęca.

Teraz wyobraź sobie, że z każdym wdechem razem z tlenem wdychasz duże ilości tlenku węgla, ozonu, pyłu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ołowiu i innych zanieczyszczeń. A przecież poprzez bieganie zwiększasz wydolność płuc, więc wciągasz tego jeszcze więcej. Kiedy biegasz lub uprawiasz inny sport, mięśnie potrzebują więcej powietrza.

Jeśli pobiegasz choćby 10 minut, czujesz to zresztą i biegać się odechciewa. Bieganie wzdłuż stojących w korku samochodów  zmniejsza wydolność płuc i dodatkowo obkurcza drogi oddechowe. Efektem mogą być nawet bóle w klatce piersiowej. W czasie biegu powietrze wdychasz w dodatku ustami i nie masz możliwości naturalnego filtrowania powietrza przez nos.

Co z tym zrobić – nie biegać?

Biegać, ale starannie wybierać trasy lub ew. zapisać się na siłownię lub do klubu fitness i korzystać z bieżni. Możesz też wybrać inną formę aktywności – może pływanie albo wspinaczkę? Przy wyborze tras do biegania przemyśl to wszystko i weź pod uwagę aktualne dane o zanieczyszczeniu.

Czytaj również:  Zalety zimowej pory

Trenuj, ale nie za najwyższą cenę

Biegaj w maseczkach antysmogowych albo specjalnych chustach (tzw. buff). Przed zakupem sprawdź specyfikę tego produktu i wybierz na pewno dobrą. Zerkaj też na aktualne warunki i dostosuj do nich plan treningowy. Czasami lepiej odpuścić, wybrać inny rodzaj aktywności lub pobiegać dłużej, gdy warunki zmienią się na lepsze.

fot. Surprising_Shots / Pixabay

Polecane

Arbuz na potencję

Arbuz na potencję

Zawarte w arbuzie związki mogą zwiększać popęd seksualny. Występujące w...

Czytaj więcej
Kasza jest fit

Kasza jest fit!

Dobrej jakości produkty powinny być podstawą naszej diety. W zimie...

Czytaj więcej
Jazda na rolkach

Jakie są korzyści z jazdy na rolkach?

Zastanawiasz się, czy warto nauczyć się jazdy na rolkach? Jakie...

Czytaj więcej
Sauna

4 sposoby na oczyszczanie skóry

Usuwanie zanieczyszczeń ze skóry jest podstawą jej właściwej pielęgnacji. Tylko...

Czytaj więcej
Jak dobrać kolor szminki

Jak dobrać kolor szminki?

Pięknie umalowane usta potrafią jak nic innego przyciągnąć męską uwagę....

Czytaj więcej