Zaparcia

Zaparcia czy kłopoty z codziennym wypróżnianiem ma co druga kobieta oraz co czwarty mężczyzna . Czasem mogą zwiastować poważną chorobę, jednak na szczęście zwykle nie są powodem do niepokoju.
Jeżeli zaparcia dokuczają nam incydentalnie, nie ma się czym martwić. Problemy z wypróżnianiem czasem związane są z podróżą, dużym stresem, zmiana diety lub w oda  w kranie. W tedy zwykle trwają kilka dni  i same mijają, gdy tylko organizm przyzwyczai się do zmiany. Problem pojawia się dopiero, gdy zaparcia nękają nas nieustannie. A takie kłopoty ma coraz więcej dorosłych i dzieci.

Różne opóźnienia

Przedłużające się zaparcie można porównać do bomby zegarowej z opóźnionym zapłonem. Zadaniem okrężnicy jest zagęszczenie niewykorzystanych resztek pokarmowych  oraz szybkie  ich usunięcie  (wydalenie). Proces ten zazwyczaj trwa  od 12 do 24 godzin. Jeżeli się przeciąga , szkodliwe odpady zalegają w okrężnicy i zaczynają gnić. Pod wpływem fermentacji rozwijają się w jelicie kolonie szkodliwych dla organizmu bakterii. dodatkowo rozkładające się resztki oklejają ścianki jelita, a znajdujące się w nich toksyny przenikają do krwi. Wraz z nią trucizny docierają  do każdego zakamarka ciała. To sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Najbardziej zagrożona jest  śluzówka wyścielająca jelita. Jeśli zaparcia mają charakter trwały i utrzymują się prze lata, mogą doprowadzić do ostrego stanu zapalnego, a nawet do początków nowotworu.

Dłuższe posiedzenie

Osoba dorosła powinna się wypróżniać raz dziennie. Wiemy o tym i dlatego po upływie  dwóch dni sądzimy , że to już zaparcie. Niesłusznie. Jeśli taką częstotliwość wypróżnień obserwujemy u siebie regularnie, to znaczy, że taka jest nasza indywidualna norma. Niepokoić się możemy wówczas dopiero, gdy wypróżnień jest mniej niż 3 na tydzień, towarzyszy im bolesne parcie i uczucie niepełnej defakcji, a stolec zawiera dużo śluzu lub ślady krwi.
Przyczyna tych trudności mogą być choroby. Należą do nich  m.in szczelina odbytu, zwężenie  okrężnicy, polipy, uchyłki jelita grubego czy raka okrężnicy i odbytu. Dlatego warto zrobić badania, by wykluczyć te schorzenia. Okresowo problemy z regularnym wypróżnianiem mają ludzie z niedoczynnością tarczycy, chorobami układu nerwowego, zaburzeniami przemiany materii, a takrze po kuracji antybiotykowej. W tym ostatnim przypadku, aby przywrócić  w jelitach  i zołądku florę bakteryjną , warto łykać preparaty z pozytecznymi  bakteriami.. zaparcia mogą pojawić się równiez poniektórych lekach nasercowych  oraz stosowanych w chorobach nerek, a także u osób uzaleznionych od narkotyków, alkoholu oraz środków przeciwbólowych.

Czytaj również:  Grzybica - choroba krępująca, ale powszechna

Rada dla ciebie

Ureguluj czas wypróżnień. Wstań nieco wcześniej , by odbyć spokojną wizytę w toalecie. Rozleniwione jelita możesz zachęcić  do lepszej pracy stosując, na początek  delikatne środki przeczyszczające. Gdy wszystko wróci do normy natychmiast odstaw preparaty. Zanim wstaniesz z łózka możesz sobie zrobić masaż jelita grubego.

Zmień nawyki żywieniowe

Codziennie zamiast białego pieczywa jedz chleb razowy z dodatkiem różnych ziaren. Do każdego posiłku dodawaj warzywa albo owoce, zwłaszcza surówek, nie zapominaj o piciu kawy, jogurtów, kefirów.
Pij więcej.
Każdego dni a przynajmniej półtora litra niegazowanej wody mineralnej. Unikaj natomiast pokarmów, które powodują zaparcia:

  • czekolady
  • kakao
  • słodyczy
  • jajek
  • bananów
  • białego ryżu
  • ziemniaków
  • mocnej herbaty

Ich zgubne działanie polega na tym, że wchłaniają wodę z przewodu pokarmowego.

Jedz ze smakiem o stałych porcjach. Nawet przy bardzo wielu zajęciach domowych i zawodowych  warto zadbać o regularność posiłków. Starannie żuj każdy kęs i nie śpiesz się. Zdecydowanie lepiej jeść małe porcje, ale częściej nawet 4-5 razy dziennie, niż się przejadać, zwłaszcza wieczorem.

Ruszaj się

Jeżeli się nie gimnastykujesz, znajdź czas na codzienny spacer. Wolny czas spędzaj aktywnie, a nie  przed telewizorem. Siedzący tryb życia rozleniwia jelita i sprzyja zaparciom.

Fot. Pixabay.com

Polecane

dieta na cukrzycę

Poznaj wczesne objawy cukrzycy – postaw na profilaktykę

Cukrzyca to bardzo groźna i podstępna choroba, a jej objawy…

Czytaj więcej
Dieta plaż południowych

Dieta plaż południowych – South Beach

Dieta South Beach jest inaczej określana jako Dieta Plaż Południowych.…

Czytaj więcej
kobieta w burgundowych paznokciach trzymająca kubek z herbatą

Jaki kolor paznokci na jesień 2023?

Modne kolory paznokci na jesień to głównie ciemne barwy. To…

Czytaj więcej
higiena jamy ustnej

Jak dobrze wybrać szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to nowy standard i maksimum komfortu w codziennej…

Czytaj więcej
Naturalny lek na cukrzycę

Naturalne lekarstwo na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą, która każdego dnia dotyka coraz więcej osób…

Czytaj więcej