Wyprawka

Każda z nas chciałaby przygotować się na narodziny dziecka tak, aby nic nie mogła nas zaskoczyć. Jeśli oczekujemy pierwszego dziecka, wyzwań tym bardziej nie brakuje. Zacznij od skompletowania wyprawki dla noworodka – poniżej kilka wskazówek.

Wyprawka dla noworodka

Wyprawka może obejmować różne produkty i kosmetyki – między innymi pieluszki, chusteczki nawilżane, przewijak, ubranka, wanienkę, elektroniczną nianię, a także delikatne kosmetyki dla maluszków i pościel. Wybierz też wózek oraz fotelik. Przygotuj listę niezbędnych rzeczy, podziel je na kilka grup tematycznych, a nic Cię nie zaskoczy w tej ważnej chwili.

Zaplanuj miejsce w domu, gdzie ustawisz łóżeczko dla maluszka, przewijak, komodę z praktycznymi akcesoriami. Może to być kącik w sypialni lub oddzielny pokoik. Wyposażenie pokoju w meble to osobna kwestią, którą poruszymy w innym artykule – teraz skupmy się na idealnej wyprawce. Lista z wyprawką dla noworodka to podstawa na zakupach, dlatego przygotowaliśmy na start „ściągawkę”. Przyda się nie tylko debiutującym w tej roli młodym mamom!

Określ budżet na zakup wyprawki dla dziecka

Na początek określ też budżet. Nie musisz wybierać najdroższych akcesoriów znanych marek, możesz część rzeczy kupić używanych. Nie należy z kolei oszczędzać na zakupie fotelika czy wózka czy dobrej jakości kosmetyków, gdyż od ich jakości zależy bezpieczeństwo i komfort dziecka. Wiele akcesoriów powinno być solidnie wykonanych.

Ubranka dla niemowlaka

Pierwsze ubranko dla noworodka – gdy zabierasz go ze szpitala do domu – musi być ciepłe. Maluch nie ma odporności na zmiany temperatur i wiatr. Dobre będą śpioszki i czapeczka, zimą ciepły rożek lub kombinezon. Ubranka powinny być wyprane i wyprasowane na kilka tygodni przed porodem.

Czytaj również:  Jak dochodzi do zapłodnienia?

Każdy rodzic kupuje ich wyjątkowo dużo, a także dostaje w prezencie. Jednak maluch rośnie bardzo szybko – czasem ponosi koszulkę tylko kilka dni. Można też wybrać ubranka po starszym rodzeństwie, używane, wyprane i wyprasowane. Skompletuj ciuszki letnie i zimowe – na każdą porę roku. A jaki rozmiar ubranek będzie dobry?

Najlepiej zaopatrzyć się w kilka sztuk z różnych rozmiarów, bo tego nigdy nie wiadomo na 100 procent. Za standardowy rozmiar przyjmuje się tuż po narodzinach 56, ale każde dziecko może mieć inną budowę i wagę. Kup zatem 12 koszulek i 10 pajacyków, najlepiej bawełnianych, 4 body z krótkim rękawkiem i 4 z długim, 5 bluzeczek, 3 sweterki i kombinezon na zimę, a dodatkowo także śpioszki, skarpetki i czapeczki.

Akcesoria związane z karmieniem piersią

Zapewnij dziecku oraz sobie komfortowe warunki do karmienia. Potrzebne będą specjalne staniki, wkładki do miseczek pochłaniające mleko, poduszka rogal idealna do układania malucha przy piersi. Może też przydać się laktator, maść do pielęgnacji oraz poduszka w kształcie koła. Jeśli nie karmisz piersią, warto posiadać 2 lub 3 butelki.

Akcesoria do kąpieli i przewijania

Chusteczki, pieluszki i maty do przewijania to najważniejsze przedmioty z tej kategorii. Bardzo przydatny będzie też wspomniany wyżej przewijak – należy go stabilnie zamontować. Z kolei do wanienki dokup wkład antypoślizgowy, myjkę, rękawiczkę, ręczniki bawełniane, nożyczki lub cążki do paznokci. Warto też kupić szlafroczek z kapturem, termometr do wanienki i termometr pokojowy.

Kosmetyki i akcesoria kosmetyczne dla noworodka

Mleczka, płyny do kąpieli, kremy do twarzy, ochronne, oliwki, chusteczki nawilżane – lista niezbędnych kosmetyków jest długa. Obejmuje też m.in. pieluszki, gaziki, patyczki do uszu, sól fizjologiczna, środek do odkażania pępka, krem ochronny do pupy, oliwka natłuszczająca, krem na odparzenia. Są to również produkty na start do szpitala.

Czytaj również:  Jak schudnąć po ciąży?

Z kolei w domu kosmetyków będziesz potrzebować więcej – dodatkowo m.in. ochronne mydło pielęgnacyjne, krem ochronny do nawilżania skóry twarzy i ciała, płyn do kąpieli, szampon i płyn do kąpieli, ochronny krem na słońce. Dobrym wyborem będą też emolienty dla niemowląt. Nie są one wskazane dla wszystkich dzieci, gdyż jest to seria specjalna dla maluszków z bardzo wrażliwą i suchą skórą, również skłonną do atopii (atopowe zapalenie skóry, AZS).

Co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce?

Delikatna szczotka do włosów z naturalnym włosiem, nożyczki do paznokci, podkłady higieniczne do przewijania, pieluszki tetrowe, sprzęt do odciągania wydzieliny z noska, termometr bezdotykowy, nosidełko (chusta do noszenia). Wybrane akcesoria kupisz jednak później, bo o poszczególnych elementach wyprawki należy myśleć na różnych etapach – na długo przed urodzeniem, tuż przed nim, po narodzinach itd. Nie należy na przykład kupować dużych ilości mleka modyfikowanego i robić zapasów pieluch.

Wiele produktów możesz odkupić w dobrym stanie albo otrzymać od rodzeństwa czy znajomych, gdyż np. nosidełko czy ubranka nie są intensywnie użytkowane. Przyda się także bujak, nowoczesne bujaki to śpiewające i tańczące urządzenia z muzyką i wibracjami, które przyciągną uwagę i działają uspokajająco na dziecko.

fot. ddimitrova / Pixabay

Polecane

Produkty nie dla dzieci

Jakich produktów powinno unikać Twoje dziecko?

Dla każdej mamy bardzo ważny jest zdrowy rozwój dziecka, dlatego…

Czytaj więcej
Jak zapobiegać starzeniu sie skóry

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Pierwsze oznaki starzenia widoczne są m.in. na skórze – zmarszczki…

Czytaj więcej
Metabolizm pod kontrolą

Metabolizm pod kontrolą

Systematyczna aktywność fizyczna oraz regularnie spożywanie posiłków to prosta droga…

Czytaj więcej
Winogrona dobre na serce

Jedzenie winogron może pomóc chronić serce mężczyzn z problemami metabolicznymi!

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez dr Marię Luz Fernandez i…

Czytaj więcej
Kontrola stanu zdrowia ciężarnej

Kontrola stanu zdrowia ciężarnej

Kobieta przed ciążą powinna dowiedzieć się , jakie zmiany nastąpią…

Czytaj więcej