Alergia nie tylko latem

Okres pylenia roślin rozpoczyna się już pod koniec lutego, ale najbardziej intensywny jest w miesiącach wiosenno-letnich.

Uczulenie na m.in. pyłki roślin to alergia wziewna, inaczej pyłkowica, najlżejsza postać alergii, choć jedna z najbardziej uciążliwych. Wywoływana jest przez substancje dostające się do organizmu drogą inhalacyjną.

Na maj, czerwiec i lipiec przypada pylenie traw (takich jak: tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita), w sierpniu i wrześniu pyli ambrozja (najsilniej uczulający alergen pyłkowy) oraz chwasty. Największe stężenie pyłków występuje w ciepłe, słoneczne, wietrzne dni. Należy wtedy maksymalnie ograniczyć wychodzenie z domu. W miarę bezpiecznie można wyjść za to po deszczu, który zmniejsza obecność pyłków w powietrzu.

Alergicy wybierając się na urlop powinni sprawdzić mapy pogodowe i śledzić komunikaty alergologiczne. Warto wiedzieć, że najwcześniej pylenie zaczyna się w południowo-zachodniej Polsce. Dla osób cierpiących na alergię wziewną najlepszy będzie wyjazd w wysokie góry lub nad morze. Należy unikać kotlin i pojezierzy, chodzenia po łąkach i polach.

Jedną z częstych przyczyn występowania alergii wziewnych może być ogólne zakwaszenie organizmu lub pasożyty bytujące w różnych odcinkach naszego układu pokarmowego czy w krwi. Obecność nieproszonych gości można sprawdzić przy pomocy badania żywej kropli krwi, gdzie pod bardzo dużym powiększeniem można zidentyfikować elementy niepożądane w krwi i osoczu. Badanie tego typu można wykonać w Klinice Badanie Żywej Kropli Krwi w Warszawie, Jastrzębiu Zdroju czy Cieszynie. 

Fot. Pixabay.com

Polecane

Ile wołowiny jadać?

Ile wołowiny jadać?

Nie więcej niż jeden kotlet i trzy plastry szynki tygodniowo.…

Czytaj więcej
Nadwaga u mężczyzn

Mężczyźni nie widzą swojej nadwagi

Większość kobiet krytycznie podchodzi do swoich sylwetek. Natomiast mężczyźni zdają…

Czytaj więcej
Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy

Każdego dnia do lekarzy ze specjalizacji dermatologii i ginekologii zgłasza…

Czytaj więcej
kubek parującej herbaty z plasterkami cytryny i miodem, mała miseczka soli do płukania gardła, ciepły kompres oraz dyfuzor wydzielający parę z dodatkiem olejku eukaliptusowego

Domowe sposoby na łagodzenie bólu gardła – skuteczne i bezpieczne metody

Ból gardła może być nie tylko objawem przeziębienia lub infekcji,…

Czytaj więcej
Jak poprawić morfologię?

Jak poprawić morfologię?

Macie nie najlepsze wyniki morfologii? Niedawno oddaliście krew albo dużo…

Czytaj więcej