Tonizowanie skóry to kolejny etap po demakijażu. Jest ono bardzo ważne dla naszej cery, gdyż nie tylko ją nawilża, koi, czy matuje, ale także przygotowuje ją na przyjęcie kosmetyków. Dlatego warto byłoby dowiedzieć się, jak prawidłowo tonizować skórę.
Odpowiedni wybór
W celu wyboru odpowiedniego dla siebie toniku, należy dobrze poznać swoją cerę. W przeciwnym wypadku możemy narazić ją na podrażnienia. Dla skóry suchej potrzebne jest przede wszystkim nawilżanie, warto więc sięgnąć po kosmetyk, zawierający kiełki pszenicy i olejek z wiesiołka, które wykazują silne działanie nawilżające. Przed nadmiernym wysuszeniem chroni także alantoina i prowitamina B5.
Natomiast jeśli chodzi o pielęgnację cery mieszanej i tłustej, tutaj należy skupić się na zmniejszeniu wydzielania sebum. Dobrym wyborem będą tutaj toniki, zawierające wyciąg z wierzby, algi, rozmaryn i szałwię. Składniki te skutecznie hamują pracę gruczołów łojowych, łagodnie oczyszczają i zamykają pory. Dla tych typów cery idealnie nadają się toniki dwufazowe. Pierwsza faza zamyka i oczyszcza pory, natomiast druga absorbuje nadmiar sebum i matuje.
Cera normalna jest najmniej wymagająca, ale również potrzebuje troskliwej pielęgnacji. W tym wypadku skuteczne będą toniki, zawierające ogórek i aloes. Ogórek łagodnie nawilża, ściąga i rozjaśnia skórę, natomiast aloes regeneruje ją i odświeża.
Używanie toników
Prawidłowo tonizowanie skóry powinno przebiegać rano i wieczorem. Nawet w ciągu dnia warto przetrzeć twarz tonikiem, by pozbyć się zanieczyszczeń. Koniecznym warunkiem jest pozbycie się makijażu, przed użyciem toniku. Po demakijażu nasączamy wacik tonikiem i delikatnie przecieramy nim twarz. Ważne jest, by robić to delikatnie, bo mocne pocieranie nie przyniesie żadnych rezultatów, prócz podrażnienia twarzy.
Przepis na tonik
Dobry i skuteczny tonik można zrobić także domowym sposobem. Potrzebne nam będą w tym celu tylko trzy składniki: kwiat lipy, miód i wrzątek. Herbatka lipowa z miodem pomoże oczyścić skórę, usunąć spierzchnięcia i łuszczący się naskórek. Poprawę można zauważyć już po kilku dniach. Garstkę kwiatów lipy zalewamy połową szklanki wrzątku. Napar zostawiamy pod przykryciem na 15 minut, a po tym czasie dodajemy odrobinę miodu. Tonik jest gotowy do użycia po ostygnięciu. Nasączonym wywarem płatkiem kosmetycznym przecieramy twarz i szyję, pozwalając skórze wchłonąć płyn. Taki tonik nadaje się jednak tylko do dwukrotnego użycia w ciągu dnia, następnego dnia trzeba zrobić nowy.
Fot. Pixabay.com