Termy Bukowina - Hydroterapia

Czy zdarzyło Ci się słyszeć o hydroterapii? Jest to szybko zyskująca na popularności forma terapii ogólnej organizmu, którą wykorzystuje się również w przypadkach konkretnych schorzeń i innych dolegliwości zdrowotnych. Hydroterapia może być znakomitym uzupełnieniem dla podstawowej rehabilitacji, ale także jej głównym elementem. O tym, czym dokładnie jest hydroterapia, jakie przynosi korzyści i gdzie można się jej poddać, przeczytasz w naszym artykule.

Hydroterapia: co to takiego?

Choć hydroterapia zaczyna budzić większe zainteresowanie dopiero od kilkunastu lat, to warto wiedzieć, że była doskonale znana już cywilizacjom starożytnym. Z dobrodziejstwa kąpieli w wodzie, zwłaszcza termalnej, korzystali Grecy czy Rzymianie.

Hydroterapia (inna spotykana nazwa to wodolecznictwo) jest formą fizykoterapii, czyli terapii bazującej na bezpośrednim, fizycznym oddziaływaniu na ludzkie ciało. Tutaj głównym czynnikiem jest oczywiście woda.

Kryterium hydroterapii spełniają różne formy aktywności w wodzie, do których zaliczamy nie tylko standardowe kąpiele, ale także natryski, polewanie, płukanie czy przede wszystkim hydromasaż.

Cel hydroterapii

Podstawowym celem hydroterapii jest relaksacja, rozluźnienie mięśni, zniwelowanie lub usunięcie napięcia, zmniejszenie dolegliwości ortopedycznych, włącznie z przewlekłym bólem np. stawów czy kręgosłupa.

Hydromasaż, ponieważ to ta metoda jest najczęściej stosowaną formą hydroterapii, można traktować w kategorii alternatywy dla standardowych technik fizykoterapii. Co istotne, obecnie hydromasaże są zaliczane do kategorii zabiegów leczniczych.

Kiedy warto poddać się hydroterapii?

Zabiegi hydroterapeutyczne są szczególnie wskazane w przypadkach takich dolegliwości zdrowotnych, jak:

 • Bóle kręgosłupa;
 • Bóle stawów i mięśni;
 • Kontuzje ortopedyczne, w tym niezaleczone w przeszłości;
 • Choroby skóry;
 • Choroby układu nerwowego;
 • Choroby reumatologiczne w okresie bezobjawowym;
 • Osteoporoza;
 • Choroby kobiece;
 • Nadwaga i otyłość;
 • Zaburzenia metaboliczne;
 • Zaburzenia hormonalne;
 • Problemy skórne;
Czytaj również:  Trenujemy mięśnie dna miednicy

Nie zapominajmy również o zbawiennym wpływie hydroterapii na ludzką psychikę. Kąpiele wodne, zwłaszcza w wodzie termalnej, są znakomitą formą terapii uzupełniającej w przypadkach przewlekłego stresu, nerwicy czy innych poważnych chorób psychicznych, na czele z depresją.

Dodatkowo warto wspomnieć o kosmetycznych czy wręcz kosmetologicznych właściwościach wody termalnej, która doskonale nawilża skórę, wspiera naturalne procesy odbudowy warstwy lipidowej, uzupełnia niedobory składników odżywczych (w tym siarki, sodu, potasu, magnezu i krzemu) oraz łagodzi podrażnienia czy różnego rodzaju dermatozy (chociażby trądzik). Woda termalna stosowana do hydroterapii ma również właściwości przeciwstarzeniowe.

Więcej o zaletach hydroterapii przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/hydroterapia-w-termach-bukovina-komfortowa-metoda-wsparcia-organizmu.

Gdzie można skorzystać z hydroterapii?

Największe korzyści dla zdrowia przynosi hydroterapia prowadzona w wodzie termalnej. Jest to woda pozyskiwana z głębokich pokładów ziemi, naturalnie ciepła (lub wręcz gorąca i schładzana w basenach), która dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych oraz korzystnemu bilansowi jonowemu spełnia kryteria wody o potencjalnych właściwościach leczniczych.

Nie bez znaczenia jest to, że woda termalna jest chroniona przed zanieczyszczeniami z działalności rolniczej i przemysłowej człowieka, za co odpowiadają kolejne warstwy gruntu. Dzięki temu można napisać, że jest to woda idealnie czysta.

Z hydroterapii w wodzie termalnej możesz skorzystać w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej.

Tym, co szczególnie wyróżnia Termy BUKOVINA, jest doskonała jakość wody termalnej. Obiekt pozyskuje ją z własnego ujęcia znajdującego się pod zboczem Wysokiego Wierchu, z głębokości aż 2400 metrów.

Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, charakteryzująca się ogólną mineralizacją na poziomie 1593,2 mg/dm3. Woda ta zawiera aż 28 najcenniejszych składników mineralnych, jak i składniki specyficzne – siarkę dwuwartościową i fluorki.

Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to kompleks przyjazny osobom w każdym wieku, szczególnie rodzinom z dziećmi, które docenią ogrom atrakcji wodnych.

Czytaj również:  4 sposoby na oczyszczanie skóry

materiał partnera (wp)

Polecane

Dziewczynka na mikro hulajnodze

Jak jazda hulajnogą wpływa na samopoczucie dziecka?

Trudno przecenić pozytywny wpływ hulajnogi na rozwój fizyczny Twojego dziecka.…

Czytaj więcej
Gabinet ginekologiczny

Cysty na jajniku

Cysta (inna nazwa to torbiel) to otorbiona przestrzeń w organizmie…

Czytaj więcej
Jak dbać o organizm

Jak dbać o organizm – właściwa dieta i ćwiczenia

Właściwa dieta i ćwiczenia W okresie rozwoju twój organizm potrzebuje…

Czytaj więcej
Witaminy - żywność czy suplementy?

Witaminy – żywność czy suplementy?

Witaminy to jedne z substancji które bardzo chętnie przyjmujemy w…

Czytaj więcej
Kasza jest fit

Kasza jest fit!

Dobrej jakości produkty powinny być podstawą naszej diety. W zimie…

Czytaj więcej