Koloryzacja włosów

Każda z nas marzy o tym, by jej włosy były piękne i lśniące, o zdrowo wyglądającym kolorze. Nie każda jednak ma takie włosy z natury, większość z nas sięga więc po farby do włosów. Jednak często wybieramy je biorąc pod uwagę jedynie zdjęcie na opakowaniu, zapominając o tym, że dużo farb zawiera składniki, działające destrukcyjnie na nasze włosy. Warto więc dowiedzieć się, jak powinna wyglądać bezpieczna koloryzacja włosów.

Henna

Oprócz chemicznych środków, służących do koloryzacji włosów, istnieją stosowane od wielu lat naturalne barwniki, pozyskiwane z roślin. Należy do nich henna. Nie tylko nie niszczy ona włosów, ale także odżywia je i wzmacnia. Jednak farbowanie włosów henną nie jest łatwą sztuką. Wybór kolorów mamy tu zdecydowanie uboższy, niż oferują nam chemiczne farby do włosów, jednak wbrew pozorom nie są to tylko ciemne barwy. Istnieje barwnik roślinny, określany mianem henny. Jest to senna, która ma właściwości rozjaśniające, po uprzednim przygotowaniu mieszanki z cytryną. Co więcej, świetnie odżywia włosy i ma działanie bakteriobójcze. Koloryzacja henną wymaga jednak cierpliwości – środek trzeba trzymać na włosach od 3 do 6 godzin. Pokrywa ona siwe włosy, jeśli nie jest ich zbyt dużo i niekoniecznie po pierwszym malowaniu. Nie należy jednak się zniechęcać, przy odrobinie wprawy i cierpliwości uzyskamy wymarzone efekty, a nasze włosy będą mocne, lśniące i zdrowe.

Ziołowe napary

Zioła z domowej apteczki również mają właściwości podkreślające kolor włosów. Na efekty trzeba będzie trochę poczekać, jednak naprawdę warto. Nie tylko pogłębimy naturalną barwę kosmyków, ale także wspaniale je odżywimy i wzmocnimy. Jeśli chodzi o włosy w kolorze blond, pięknie rozjaśni i rozświetli je rumianek, korzeń rabarbaru, lub skórka cytryny. Jeśli chcemy pogłębić barwę ciemnych włosów, niezastąpione będą łupiny orzecha włoskiego, a także szałwia, natomiast ognistość rudych włosów wydobędzie czerwone drzewo sandałowe.

Czytaj również:  Jakie perfumy wybrać na jesień?

Kosmetyki do pielęgnacji

Dobrą alternatywą dla niszczącej włosy farby są także specjalne linie kosmetyków do pielęgnacji włosów o określonym kolorze. W drogerii znajdziemy szampony, odżywki, maseczki, a nawet lakiery, których celem jest bezpieczna koloryzacja włosów. Warto sięgnąć po takie kosmetyki jeśli chcemy pogłębić naturalny kolor włosów, a także po pomalowaniu ich farbą, gdyż zawarte w nich składniki odżywią włosy i sprawią, że ich barwa będzie jeszcze intensywniejsza.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels