techniki biegowe

Część osób po prostu wstaje rano, zakłada dres i bluzę, a następnie idzie biegać. Przekonamy Was, jak ważna jest prawidłowa technika biegu. Liczy się nie tylko wydolność, szybkość i spalanie kalorii, ale także kontrola nad swoją postawą.

Prawidłowa technika to mniejsze ryzyko nabawienia się kontuzji, osiągnięte wyniki oraz lepsze te zalety, na których nam zwykle zależy – szybkość, dynamikę i wydolność. Jak prawidłowo biegać? Zobacz, jak zwiększyć swoje osiągi i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skoryguj złe nawyki jak najszybciej.

Popracuj nad prawidłową techniką biegu

Dobra technika pozwala biegać efektywniej, szybciej, z mniejszym ryzykiem kontuzji i niższym poziomem zmęczeniem. Prawidłowa postawa pozwala też zaoszczędzić sporo energii i odciążyć stawy oraz aparat ruchu.

Pracując nad techniką biegu, skup się na prawidłowej postawie. Głowa powinna być w pozycji neutralnej, prosto, barki rozluźnione i nieruchome, ręce powinny także miarowo pracować, równolegle do kierunku biegu. Ważna jest wyprostowana sylwetka, delikatnie pochylona do przodu, a biodra wysunięte do przodu, by tworzyły z sylwetką linię prostą.

Praca nóg

Skupmy się też na pracy nóg. Biegaj na śródstopiu, nie na palcach, by odciążyć stawy. Stopy stawiane powinny być nie przed sobą, ale pod sobą. Możesz mieć z tym na początku problem, dlatego rób mniejsze kroki i mocniej zginaj kolana.

Oddychanie i rozciąganie

Odpowiednia technika to również właściwe oddychanie i rozciąganiu zarówno przed biegiem, jak i po treningu. Ciało jest bardziej sprawne, jeśli nie ogranicza nas sztywność i mały zakres ruchu. Kilka minut rozciągania zmniejsza ryzyko kontuzji, dlatego pamiętaj o stretchingu niezależnie od stopnia swojego zaawansowania i długości biegu.

fot. RyanMcGuire / Pixabay

Polecane

plastikowe pudełka z owocami w środku

Bisfenol A (BPA) – czym jest i gdzie występuje?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o substancjach, które mogą…

Czytaj więcej
Słodki baton

Zdrowe przekąski zamiast słodyczy

Nie wiesz, co jeść zamiast słodyczy? Mamy kilka pomysłów na…

Czytaj więcej
Maskowanie cieni pod oczami

3 metody na zamaskowanie cieni pod oczami

Cienie pod oczami mogą pojawić się z powodu niewyspania i…

Czytaj więcej
użycie plastra rozgrzewającego do łagodzenia bólu menstruacyjnego. Grafika subtelnie wskazuje na umieszczenie plastra na dolnej części brzucha kobiety, podkreślając uczucie komfortu i ulgi. Sceneria jest spokojna i kojąca, z naciskiem na poczucie dobrego samopoczucia i skuteczne działanie plastra.

Jak skuteczne są plastry rozgrzewające na ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny, znany również jako dysmenorrhea, to dolegliwość, która dotyka…

Czytaj więcej
Piękny biały uśmiech

Sprawdzone sposoby na wybielanie zębów w domu

Posiadanie pięknych, białych zębów jest marzeniem mnóstwa ludzi, jednak niewielu…

Czytaj więcej