Nie wiesz, co jeść zamiast słodyczy? Mamy kilka pomysłów na zdrowe fit zamienniki, które sycą, dostarczają błonnika i cennych wartości odżywczych i dodaję energii. Sprawdź, na co zamienić tradycyjne ciasta i batoniki.
Codziennie coś słodkiego?
Drożdżówka zamiast śniadania, kawałek ciasta do kawy, w pracy czekolada z niską zawartością kakao? Czy tak wygląda Twój dzień jak co dzień? Najczęściej sięgamy po nie w razie napadu głodu albo w stresie. Tymczasem tego typu słodkie przekąski powinny stanowić niewielki procent Twojej diety.
Mieszanka tłuszczu i cukru to najgorsze, co możemy zafundować naszemu organizmowi. Sięgaj po domowe wypieki sporadycznie, bo są to puste kalorie, tłuszcz i cukier. Jedną z konsekwencji częstego spożywania jest nadwaga oraz poważne problemy zdrowotne.
Fit przekąski – dobra alternatywa dla słodkości
By łatwiej nam było zrezygnować ze słodyczy i obniżyć liczbę spożywanych codziennie kalorii i cukru, przygotuj sobie alternatywę dla słodyczy. Wiele osób na początku diety czy zmiany żywieniowych nawyków nie może obejść się bez słodkiego smaku. Nie muszą to jednak być kaloryczne desery.
Słodycze poprawiają nastrój, dlatego warto wiedzieć, jakie ich zamienniki również mogą wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Po ich spożyciu zwiększa się wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.
Przykłady zdrowszej alternatywy słodyczy
Słodkie i zdrowe fit słodycze to dobry pomysł na lekką osłodę. Ochota na słodycze pojawia się najczęściej, gdy czujemy głód. Winowajcą jest zatem nieprawidłowy styl odżywiania się i źle zbilansowana dieta. Słodyczy szybko zaspokajają pierwszy głód, a do tego są łatwo dostępne.
Przekąski ze sklepu. Zamiast czekoladowego batona przygotuj albo kup fit batoniki z płatków owsianych, daktyli, suszonych owoców, kakao, orzechów, ew. miodu. Są smaczne i zdrowe, dostarczają energii na kilka godzin. Można też mieć je zawsze przy sobie, by sięgnąć po taką przekąskę w razie potrzeby czy ochoty. W sklepie zaś możesz kupić sok bez dodatku cukru lub pożywne smoothie albo jogurty owocowe (też niedosładzane!).
Przekąski do samodzielnego przygotowania. Możesz też samodzielnie przygotować m.in. placki albo omlet na słodko – m.in. z bananem i masłem orzechowym (bez cukru i soli), domową konfiturą lub świeżymi owocami. Inną propozycją są gofry jaglane z owocami, sałatki owocowe, ananas z grilla, pieczone jabłko z owsianą kruszonką oraz sorbety bez dodatku cukru. Jest też wiele przepisów na ciasta w wersji fit – jak lekki sernik, brownie z batatów, wspomniane batoniki owsiane czy muffiny buraczane lub dyniowe. Do wypieków dodawaj zamienniki cukru, np. cukier kokosowy, erytrol czy ksylitol.
Przekąski wytrawne. Czasami w ramach przekąski wystarczy nam coś wytrawnego – jak jogurt naturalny, kubek kefiru, frytki z warzyw, pieczona dynia z ziołami, kanapka z twarożkiem albo szynką i pomidorem, hummus z pitą i słupkami surowych warzyw, lekka zupa krem, np. z pomidorów, dyni albo białych warzyw. Chrup też orzechy, nasiona, ziarna i pestki, które możesz dodawać do białego sera lub jogurtu.
fot. Veganamente / Pixabay