Układ rozrodczy kobiet

Rola żeńskiego układu rozrodczego jest dwojaka. Jajniki wytwarzają komórki jajowe gotowe do zapłodnienia, a macica chroni płód w czasie dziewięciu miesięcy ciąży. Żeński układ rozrodczy składa się z narządów płciowych wewnętrznych  – jajników , jajowodów, macicy i pochwy oraz zewnętrznych  – sromu.

Narządy wewnętrzne

Po obu stronach macicy znajdują się zawieszone na więzadłach jajniki o wielkości i kształcie migdałów. Nad nimi znajdują się parzyste jajowody, w których dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej . Zapłodniona komórka jajowa wędruje następnie wzdłuż jajowodu do macicy.
Macica znajduje się w dolnej części miednicy. W raz z rozwojem ciąży powiększa się i wchodzi do jamy brzusznej. Pochwa łącząca szyjkę macicy ze sromem, w trakcie porodu znacznie się rozszerza , a jej ściany tworzą część kanału rodnego.

Zewnętrzne narządy płciowe

Zewnętrzne narządy kobiety, inaczej srom, znajdują się przy zewnętrznym wejściu do układu rozrodczego. Wejście do pochwy znajduje się w przedsionku pochwy, za zewnętrznym ujściem cewki moczowej. po obu stronach  pokrywają go dwa fałdy skórne, tzw. wargi sromowe większe i mniejsze. Do przodu i ku górze od warg sromowych mniejszych znajduje się łechtaczka .

Położenie narządów płciowych żeńskich

U dorosłej kobiety wewnętrzne narządy płciowe znajdują się głęboko w miednicy i są chronione przez obręcz kostną miednicy. U małych dziewczynek, u których miednica jest stosunkowo płytka , macica i pęcherz moczowy mieszczą się w dolnej jamie brzusznej.

Więzadło szerokie macicy

Górna powierzchnię macicy oraz jajników pokrywa otrzewna wyścielająca jamę brzuszną i jamę miednicy. Tworzy on więzadło szerokie macicy, które pomaga utrzymać macicę we właściwej pozycji.

Unaczynienie wewnętrznych narządów płciowych

Układ rozrodczy żeński zaopatrywany jest w krew przez sieć łączących się ze sobą tętnic. Krew żylna odpływa siecią naczyń żylnych. Układ rozrodczy żeński zaopatrują w krew cztery naczynia tętnicze:

  • tętnice jajnikowe – odchodzą od aorty brzusznej i dochodzą do obu jajników
  • gałązki odchodzące od tętnicy jajnikowej przechodzą przez krezkę jajnika , fałd, otrzewnej, w którym leży jajnik. dostarczają one krew do jajowodu i jajnika. W obrębie krezki jajnika tętnica jajnikowa łączy się z tętnicą maciczną
  • tętnica maciczna  – jest odgałęzieniem dużej tętnicy biodrowej wewnętrznej. Dochodzi do macicy na wysokości szyjki macicy, która jest umiejscowiona w miednicy za pomocą więzadeł, tętnica maciczna łączy się z leżącą wyżej tętnicą jajnikową , a jej gałązki łączą się z tętnicami leżącymi niżej i zaopatrują w krew szyjkę macicy  i pochwę
  • tętnica pochwowa  – jest gałązka tętnicy biodrowej wewnętrznej. Wraz z tętnica maciczną zaopatruje w krew ściany pochwy.
  • tętnica sromowa wewnętrzna – dostarcza krew do dolnej jednej trzeciej  pochwy i odbytu.
Czytaj również:  Błonnik - włókno pokarmowe

Fot. Pixabay.com

Polecane

Domowe sposoby na loki

Domowe sposoby na robienie fal i loków

Nie każda z nas może pochwalić się pięknymi, naturalnie skręconymi…

Czytaj więcej
Serce w rozterce

Serce w rozterce

Zaburzenia układu krążenia to najczęstsza choroba kobiet dojrzałych. Dotyka 16%…

Czytaj więcej
Leki na zapas

Czy kupować leki na zapas?

Z badań wynika, że to kobiety najczęściej kupują leki na…

Czytaj więcej
Jem i chudnę

Jem i chudnę – metody na zrzucenie kilogramów

Jednym z produktów pomagających wysmuklić ciało jest niewątpliwie jogurt. W…

Czytaj więcej
użycie plastra rozgrzewającego do łagodzenia bólu menstruacyjnego. Grafika subtelnie wskazuje na umieszczenie plastra na dolnej części brzucha kobiety, podkreślając uczucie komfortu i ulgi. Sceneria jest spokojna i kojąca, z naciskiem na poczucie dobrego samopoczucia i skuteczne działanie plastra.

Jak skuteczne są plastry rozgrzewające na ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny, znany również jako dysmenorrhea, to dolegliwość, która dotyka…

Czytaj więcej