Bakterie

Upławy

Wydzielanie cieczy z pochwy nie zawsze jest oznaką choroby. Ścianki pochwy bezustannie wydzielają płynną treść. Przy przeciążeniu fizycznym lub psychicz­nym wydzielanie to może być wzmożone, co prowadzi do powstawania upławów.

W ocenie upławów bardziej od ilości liczy się ich rodzaj.

Jeśli wydzielana ciecz nie jest mlecznobiała, lecz żółta, zielona, brunatna, zabarwiona krwią lub pienista, jeśli pojawia się intensywna lub nieprzyjemna woń i kobieta odczuwa dolegliwości w rodzaju swędzenia czy pieczenia pochwy i warg sromowych – najczęściej świadczy to o stanie zapalnym pochwy. Może on być spowodowany przez bakterie, grzyby, rzęsistki lub Chlamydia trachomatis (zarazki bakterio-podobne).

Stany zapalne nie wynikają same z siebie, niektóre są przenoszone drogą płciową.

Chorobami przenoszonymi drogą płciową (rzęsistkowicą, drożdżycą, grzy­bicą) można się zarazić w najróżniejszy sposób (na basenie, w saunie itd.), ale też od partnera seksualnego.

Chorobami wenerycznymi (kiłą, rzeżączka), można się zarazić tylko poprzez kontakt seksualny z osobą chorą.

Warto wiedzieć:

W pochwie znajduje się ciągle wiele bakterii. W przypadku idealnym przeważają tzw. pałeczki Döderleina. Wytwarzany przez nie kwas mlekowy stale utrzymuje w pochwie odczyn kwaśny. W przypadku zakłócenia tej równowagi i zmniejszenia zawartości kwasu może dojść do stanów zapalnych i powstania upławów.

Przyczyny zakłócenia tej równowagi mogą być różne, np.:

 • Zażywanie niektórych środków farmakologicznych (antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych).
 • Stosowanie dezodorantów intymnych oraz płukanek do Irygacji pochwy.
 • Długotrwałe zażywanie cytostatyków, preparatów kortyzonowych.
 • Także stres, brak snu, presja psychiczna.

Rzęsistek pochwowy

To organizmy jednokomórkowe (tzw. pierwotniaki) poruszające się za pomocą rzęsek i rozmnażające w środowisku kwaśnym.

Objawy

Swędzenie i stan zapalny pochwy oraz sromu, pieczenie przy oddawaniu HU. żółtawe, pieniste upławy o nieprzyjemnej woni. Rzęsistek może się przenosić przez wilgotne tekstylia (kostiumy kąpielowe, ręczniki, bieliznę osobistą), ale można się go też nabawić siadając na sedesie, pływając w basenie, kąpiąc się w wannie, czy poprzez kontakty seksualne.

Leczenie

Standardowe leczenie to kuracja metronidazolem (po 6 tabletek dla każdego z partnerów)

Metody alternatywne

Dziesięciodniowa kuracja czosnkowa

Czosnek działa antyseptycznie (odkażająco), powstrzymuje i zabija bakterie i pierwotniaki, a także działa rozluźniająco i moczopędnie,
Użycie: obrać ząbek czosnku, ale nie nacinać go i wprowadzić do pochwy. Przez pierwsze dni wymieniać go 2 lub 3 razy dziennie, potem 2 razy dziennie. Ponieważ czosnek zabija bakterie, na zakończenie kuracji należy ponownie wprowadzić do pochwy bakterie wytwarzające kwas mlekowy. W aptece Mini nabyć preparaty z tymi bakteriami, przygotowane w postaci tabletek dopochwowych.

Czytaj również:  Piascledine 300 - Kapsułki do Leczenia Zwyrodnienia Stawów Kolanowych

Drożdżaki (Candida albicans)

Candida to grzyb, którego spory znajdują się wszędzie (w łazience, w bieliźnie, w łózkach)). Sprzyja mu środowisko wilgotne i występuje on także w pochwie (nie powodując żadnych dolegliwości. Wahania równowagi hormonalnej  (zażywanie pigułki antykoncepcyjnej, ciąża) mogą spowodować jego rozmnażanie.
Także po długotrwałych kuracjach antybiotykowych oraz u diabetyczek środowisko pochwy może ulec zmianom ułatwiającym zakażenia grzybicze.

Objawy drożdżycy

 • Silne swędzenie przedsionka pochwy i sromu,
 • pieczenie,
 • zaczerwienienie,
 • suchość pochwy,
 • pieczenie także przy oddawaniu moczu,
 • białe, serowate upławy.

Leczenie

Najczęściej przepisuje się grzybobójcze tabletki dopochwowe lub maści, które wprowadza się do pochwy specjalnym aplikatorem. Czas trwania kuracji jest różny i zależy od tego, jak ciężkie jest zakażenie i jaki stosuje się środek, i wynosi od 3 do 14 dni. Podobnie jak w przypadku rzęsistka, jest wskazane równoczesne leczenie partnera. Dostępne w Polsce preparaty dopochwowe to Gyno-Pevaryl i Gyno-Trosyl, doustny Digluken.

Alternatywne metody leczenia

Jogurt

Nie pasteryzowany jogurt zawiera kwas mlekowy oraz wytwarzające go bakterie. Należy umieścić w pochwie tampon posmarowany jogurtem lub też nabrać jogurtu na palec i wprowadzić do pochwy.
Można też nabyć w aptece preparaty z kwasem mlekowym.

Woda z octem

Użycie: 1 lub 2 razy dziennie zrobić trwającą 5 do 10 min nasiadówkę z wody z octem, biorąc 1 lub 2 łyżki octu na 1 1 letniej wody.
Albo: nasączyć tampon roztworem sporządzonym jak wyżej i przez kilka minut, do godziny, nawilżać nim pochwę.

Aminkolpitis

Jest to choroba wywołana przez bakterię Gardnerella vaginalis oraz zarazki rozwijające się bez dostępu powietrza.

Objawy

 • Typowe dla tej choroby są mniej lub bardziej obfite wodniste upławy o rybim zapachu, będące poważną niedogodnością zarówno dla kobiety, jak i jej partnera.

Leczenie

Kuracja metronidazolem (2 razy dziennie po 1 tabletce przez 5 do 6 dni).

Nieswoiste bakteryjne stany zapalne pochwy

O nieswoistym bakteryjnym stanie zapalnym pochwy mówi się wówczas, gdy zakażenie nie zostało wywołane ani przez grzyby, ani przez rzęsistka, oraz gdy można wykluczyć udział zarazków chorób wenerycznych (np. dwoinki rzeżączki).
W takim przypadku rezygnuje się z dokładnej identyfikacji bakterii powodujacych zakażenie.

Objawy

Częste oddawanie moczu połączone z pieczeniem, bóle krzyża i skurcze, nabrzmiałe i bolesne węzły chłonne w pachwinach, ściany pochwy nabrzmiałe i pokryte warstwą ropy, słabsze lub silniejsze swędzenie i przeważnie żółte lub zielone upławy.

Leczenie

Tabletki i kremy zawierające tetracyklinę (antybiotyk) jako środek przeciwzapalny. Obecnie stosowane są również inne grupy antybiotyków.

Alternatywne metody leczenia

Wiele ziół ma właściwości przeciwzapalne. Szczególnie znany z tego działania jest rumianek. podobnie pożyteczne działanie wykazuje rozmaryn, szałwia, żywokost i ślaz. Stosuje się je w postaci herbat oraz kąpieli ziołowych (nasiadówek). Zaleca się także kąpiele w odwarach z kosodrzewiny i modrzewia

Użycie

Herbata
Wsypać 1 łyżkę ziół na 1 l wrzątku, zostawić na 10 min do naciągnięcia . Pić 3 do 4 filiżanek dziennie.

Czytaj również:  Hemoroidy

Nasiadówka
Garść ziół na każdy litr wody. Zagotować zioła w wodzie, ostudzić do temperatury 35-37 stopni. Czas trwania nasiadówki 10 -20 min.

Opryszczka pochwy (herpes vaginalis)

Opryszczka jest wywoływana przez wirusa Herpes simplex, występującego w dwóch odmianach. Jedna z nich wywołuje pęcherzyki tzw. gorączki, druga zapalenie pochwy i sromu.

Objawy

 • Pieczenie, niekiedy obrzmienie i bolesność węzłów chłonnych.
 • Małe białe pęcherzyki, które pękają, tworząc bolesne ranki zabliźniające się w ciągu 1 do 2 tygodni.

Leczenie

Doustna szczepionka przeciwko polio zapobiega zachorowaniu!
Najlepsze skutki lecznicze osiąga się, stosując maść przeciwwirusową nanoszoną miejscowo możliwie najwcześniej (najlepiej natychmiast po pojawieniu się pierwszych pęcherzyków).

Alternatywne metody leczenia

Pracownice Centrum Zdrowia Kobiet w Genewie polecają nalewkę z korzeni rośliny leczniczej stosowanej przez północnoamerykańskich Indian, mianowicie Echinacea. (Do nabycia w aptekach).

Dawkowanie

Po wystąpieniu pierwszych objawów zażywać co 2 godziny 25 kropli nalewki rozcieńczonej odrobiną wody. Następnie, przez cały czas trwaniu choroby zażywać taką samą dawkę 4 razy dziennie. Przy odpowiednio
wczesnym zastosowaniu zapobiega rozwinięciu się choroby, a przynajmniej znacznie skraca czas jej trwania.

Kłykciny kończyste (condylomata acuminata)

Powstają wskutek działania wirusa. Przenoszą się w wyniku stosunków płciowych.

Objawy

 • Kiedy są niewielkie, w ogóle nie dają o sobie znać. Gdy jednak widać Je gołym okiem (różowawe „grzebyki”), powodują silne pieczenie.

Leczenie

Dwa razy na tydzień zwilżać przepisaną przez lekarza nalewką z podoflliny (nalewka z ekstraktu Podophyllwn peltatum w benzolu). Następnie przemyć odwarem z nagietka lekarskiego lub rumianku.

Odwar z nagietka: pół garści świeżych lub suszonych listków zagotował w 1 1 wody, następnie odcedzić.

Odwar z rumianku: garść suszonych kwiatów zagotować w 1 1 wody. następnie odcedzić. Ta metoda polega na smarowaniu kłykcin maścią cytostatyczną (hamującą rozwój komórek). Czynnik działający: fluoruracyl. Kłykciny można także usuwać chirurgicznie metodą elektrokoagulacji wypalanie, zamrażanie, wycinanie).

Wszy łonowe (mendy)

Schorzenie to jest wywoływane i przenoszone przez wirusa. Atakuje ono rejony ciała o podwyższonej temperaturze, czym można wytłumaczyć częste występowanie w okolicy sromowej. Samice wszy przyklejają swoje jajeczka ) do włosów. O ile same wszy mogą występować w niewielkiej nawet liczbie, to dość znaczne obszary ciała mogą być zajęte przez gnidy. Wszy potrafią się utrzymywać przy życiu przez dłuższy czas jedynie przy niedostatecznej higienie osobistej danej osoby.

Objawy

Swędzenie zaatakowanych miejsc i drobne krwawe wybroczyny.

Leczenie

Za pomocą owadobójczych nalewek, zasypek, szamponów i kremów lub maści kortyzonowych.

Świerzb (skabioza)

Chorobę wywołuje świerzbowiec ludzki o wielkości 0,3 mm. Świerzbowce wiercą w epidermie (zewnętrznej warstwie skóry) kanały równolegle do powierzchni i składają tam jajeczka. Powstaje stan zapalny. Przenoszenie odbywa się najczęściej przez bezpośredni kontakt, ale też np. korzystanie ze wspólnej pościeli.

Objawy

Gwałtowne swędzenie w zaatakowanych miejscach,

Leczenie

Preparatami owadobójczymi, podobnie jak w przypadku wszy łonowych,

Rzeżączka (tryper, gonorea)
Chorobę wywołuje bakteria Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki, gonokok)

Objawy

Wczesne objawy u mężczyzn:

 • pieczenie cewki moczowej, wysięk

Wczesne objawy u kobiet:

 • żadnych

Kiedy choroba rozprzestrzeni się na macicę i jajowody, może spowodować wystąpienie bólów w podbrzuszu i krzyżu

Fot. Pixabay.com

Polecane

Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała

Podczas przyśpieszenia rozwoju w okresie dojrzewania stajesz się nie tylko…

Czytaj więcej
Nakładanie maseczki na twarz

Jak prawidłowo nakładać maseczkę na twarz? – 6 kroków

Maseczki pomagają utrzymać skórę twarzy we właściwej kondycji, nawilżają ją…

Czytaj więcej
Zimowy wyjazd nad morze

Zimowy wyjazd nad morze

Nadmorski klimat jest specyficzny: panuje tu duża wilgotność powietrza, częste…

Czytaj więcej
Peeling dłoni

Domowe sposoby na peeling dłoni

Dłonie, tak jak inne części ciała, zasługują na troskliwą pielęgnację.…

Czytaj więcej
Dziewczynka na mikro hulajnodze

Jak jazda hulajnogą wpływa na samopoczucie dziecka?

Trudno przecenić pozytywny wpływ hulajnogi na rozwój fizyczny Twojego dziecka.…

Czytaj więcej