Wystawienie na obecne w miejskim otoczeniu zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w późnym okresie ciąży, może przyczyniać się do zmniejszenia poziomu witaminy D u płodu. Wskazują na to badania, których wyniki zostały przedstawione w „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism” w listopadzie 2012 roku.
Zdaniem autorów pracy, przypuszczalnie ma to wpływ na ryzyko rozwoju chorób w późniejszym życiu. Najnowsze dane dowodzą, że niedobór witaminy D u kobiet w ciąży może skutkować rozwinięciem astmy i alergii u ich dzieci.
Na dostarczanie witaminy D naszym organizmom wpływa szereg czynników. W przeprowadzonych badaniach, ekspozycja kobiet w ciąży na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza została wzięta pod uwagę jako czynnik doprowadzający do niedoboru witaminy D u dzieci, a potem u dorosłych.
Prowadząca badania Nour Baïz z Intitut National de la Santé et de la Recherche Médicale (INSERM) w Paryżu powiedziała: „Badaliśmy związki między wystawieniem na zanieczyszczenie powietrza w mieście w okresie ciąży i poziomem witaminy D w krwi pępowinowej płodu. Nasze odkrycia pokazują, że ekspozycja na otaczające kobietę zanieczyszczenie powietrza, poziomem zbliżone do aktualnych norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), może przyczyniać się do niedoboru witaminy D u noworodków”.
Naukowcy sprawdzali powiązania między wystawieniem na zanieczyszczenie powietrza i stężeniem 25-hydroksywitaminy D w krwi płodowej u 375 par kobieta-noworodek. Związek między ekspozycją na zanieczyszczenie w okresie ciąży i niedoborem witaminy D u noworodków był najsilniejszy w trzecim trymestrze ciąży.
Opracowanie to podkreśla wagę uzupełniania witaminy D w okresie ciąży.
źródło: ScienceNews.pl
Fot. Pixabay.com