Ważna witamina D

Ponad 90 procent Polaków ma deficyt witaminy D, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jak ją uzupełnić?

Witamina D reguluje metabolizm wapnia oraz fosforu. Dostarczamy ją przez skórę, dietę i suplementację. Niedobór witaminy powoduje wzrost ryzyka schorzeń nowotworowych, choroby sercowo-naczyniowej, nadciśnienia tętniczego, chorób metabolicznych, neurologicznych oraz infekcji wynikających z niedoborów odporności. Na brak witaminy D

najbardziej narażone są osoby o ciemnej karnacji, osoby o karnacji jasnej stosujące filtry ochronne, pracujące w pomieszczeniach i przemieszczające się głównie samochodem.

Od września do kwietnia

Co istotne, zapotrzebowanie na tę niezwykle ważną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę tylko w 10% może być pokryte z pożywienia. Niestety, w Polsce warunki do naturalnego wchłaniania witaminy D istnieją jedynie od kwietnia do września w godzinach 10.00–15.00 i to wyłącznie wtedy, gdy naświetlamy przez minimum kwadrans 18% odsłoniętej powierzchni skóry. Oprócz podanych przedziałów czasowych musimy jeszcze trafić na pogodny dzień, być poza miastem i nie używać kremu ochronnego, który redukuje syntezę tej substancji aż w 95%. Przytoczone wyżej warunki wskazują na niedobór witaminy D u ponad 90% Polaków.

U osób dorosłych zaleca się jej podawanie od września do kwietnia, a u osób z grup ryzyka oraz 65+ (m.in. kobiety wkraczające w okres menopauzy, osoby otyłe, z osteoporozą) zalecana jest suplementacja całoroczna. 

Fot. Pixabay.com

Polecane

Peeling dłoni

Domowe sposoby na peeling dłoni

Dłonie, tak jak inne części ciała, zasługują na troskliwą pielęgnację.…

Czytaj więcej
papryczki cayenne na przemianę materii

Schudnij naturalnie – zioła, które przyspieszą twoją przemianę materii

Przemiana materii odgrywa kluczową rolę w procesie utraty wagi. Im…

Czytaj więcej
Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne

Intensywny wysiłek fizyczny wiąże się z utratą płynów ustrojowych z…

Czytaj więcej
Sposoby na łamliwe paznokcie

Sprawdzone sposoby na łamliwe paznokcie

Połamane i rozdwojone paznokcie są dość często spotykanym, nieestetycznym i…

Czytaj więcej
Kobieta leży na łóżku do zabiegów spa z ręcznikiem oplecionym wokół głowy, na oczach ma okrągłe ochronne okulary. Nad jej głową znajduje się lampa do terapii LED w kształcie półpierścienia. Urządzenie wyposażone jest w cyfrowy interfejs z różnymi przyciskami sterującymi. Niebieskie światło z panelu LED otula jej twarz kojącym blaskiem, sugerując spokojną sesję terapeutyczną.

Terapia LED a zdrowie skóry – wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach, gdy troska o zdrowie i wygląd skóry…

Czytaj więcej