Praca z laptopem a kręgosłup

Postęp technologiczny sprawił, że komputer stał się narzędziem naszej pracy. Jest nieodłącznym towarzyszem zarówno w biurze, jak i w domu. Ciężko nam bez niego normalnie funkcjonować. Według badań spędzamy przy nim coraz więcej czasu. Wielogodzinna praca przy komputerze może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Czy to w pracy czy w domu cierpią na tym nasze oczy, kark, kręgosłup i nadgarstki.

Chroń oczy

Podczas pracy przy komputerze nasz wzrok wystawiany jest na próbę. Ekrany komputerów nie oszczędzają naszych oczu i są dla nich niezwykle wymagające. Patrząc na ekran, zdecydowanie rzadziej niż normalnie mrugamy powiekami. Oczy, pozostają w bezruchu, otwarte szeroko powieki sprawiają że nasze gałki oczne stają się suche. Oko bez nawilżenia sprawia, że odczuwamy dyskomfort – uczucie swędzenia i podrażnienia powierzchni przez suchą powiekę. Warto co jakiś czas oderwać wzrok od ekranu i skierować spojrzenie w inną stronę.

Krótkie przerwy są wskazane, a raz na godzinę warto zrobić trening gałki ocznej, która jest zmęczona wpatrywaniem się w migoczący ekran. Wystarczy wziąć długopis do ręki i skupić na nim wzrok przez kilka sekund, a następnie nie zmieniając pozycji dłoni, w której jest długopis, skupić się na obszarze za długopisem (tak aby długopis był rozmazany.). To ćwiczenie, będzie pomocne, ponieważ mając ekran cały czas w jednej pozycji nasze oko może mieć problemy z ostrością gdyż długi czas „ustawione” było w jednym punkcie. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie ekranu komputera w odległości co najmniej 60 cm od siebie. Zadbaj o to od powierzchni ekranu nie odbijało się światło.

Pomyśl o swoim karku i kręgosłupie

Wielogodzinne sesje przed komputerem negatywnie wpływają na kondycję naszej szyi, barków i pleców. Posiadacze laptopów są bardziej narażeni na ból, gdyż ich konstrukcja sprawia, że pochylamy głowę w dół aby móc patrzeć na ekran. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem są podkładki po laptopy, które unoszą ekran do góry, dzięki czemu patrzymy prosto przed siebie nie narażając kręgów szyjnych na ból. Ponadto siedzenie w niezmienionej pozycji przez długi czas prowadzi do niedotlenienia mięśni, a próba podniesienia się lub wyprostowania kończy się bólem. Lekarstwem będą oczywiście przerwy i krótkie spacery na świeżym powietrzu – dotlenisz wtedy nie tylko mięsnie ale i umysł. Nie masz czasu na przerwę? W trakcie pracy wystarczy co jakiś czas przeciągnąć się i zmienić pozycję, oraz poruszać trochę głową oraz barkami aby rozluźnić napięte mięśnie.

Czytaj również:  Czas jesiennej melancholii

Rozluźnij nadgarstki

Ostatnim problemem są oczywiście dłonie i nadgarstki. Długotrwałe pisanie na klawiaturze może sprawić, że będziesz czuł ból oraz ociężałość dłoni. Nic dziwnego – twoje dłonie na klawiaturze sprawiają, że nadgarstki układają się w sposób nienaturalny a dodatkowo przez długi czas trwają w niezmienionej pozycji. Dlatego ważne jest, aby co jakiś czas oderwać dłonie od klawiatury i pisząc starać się nie opierać cały czas na nadgarstkach, a unieść przedramiona aby palce 'wisiały rozluźnione’ nad klawiaturą. W przerwach między pisaniem, zrób gimnastykę dłoni, poruszaj nadgarstkami oraz palcami, a ruszając myszką przesuwaj całą rękę. Gdy robisz to tylko nadgarstkiem, nadwyrężasz go dodatkowo.

Dzięki podnóżkom stopy unoszone są wyżej, poprawia się krążenie oraz pozycja ciała podczas siedzenia

Warto zadbać, aby praca przy komputerze była ergonomiczna i nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie. Pamiętaj, że odpowiedni fotel, podstawki pod stopy oraz wygodne biurko o odpowiedniej wysokości poprawią twój komfort pracy i sprawią, że unikniesz problemów zdrowotnych.

Fot. Pixabay.com