Transport w warunkach chłodniczych

Zanim produkty trafią na sklepowe półki muszą pokonać długą drogę, co ma duży  wpływ na ich jakość, świeżość i bezpieczeństwo. Z tego względu do przewozu świeżej żywności wykorzystuje się transport chłodniczy, pozwala to chronić towary bardzo wrażliwe na ciepło. 

Czym charakteryzuje się transport chłodniczy?

W transporcie chłodniczym wykorzystuje się pojazdy wyposażone w specjalne systemy chłodnicze. Pozwalają one na ustawienie optymalnej temperatury w zależności od specyfiki przewożonych towarów. Pojazdy posiadają funkcje, które zapewniają utrzymanie odpowiednich warunków dla przewożonych towarów. Kontenery czy chłodnie dają możliwość kontroli temperatury, wilgotności i atmosfery – te czynniki mają bezpośredni wpływ na świeżość, jakość i bezpieczeństwo transportowanych produktów.

Dla zoptymalizowania przestrzeni ładunkowej dostępne są specjalistyczne chłodnie tzw. naczepy grodziowe, które pozwalają na przewóz jednym środkiem transportu towarów wymagających różnych zakresów temperatur. Są to naczepy dwukomorowe ze ścianą grodziową, która oddziela od siebie strefy z różnymi temperaturami. Innym rozwiązaniem maksymalnie wykorzystującym dostępną przestrzeń ładunkową są pojazdy typu doppelstock o regulowanej podłodze – umożliwiają one rozmieszczenie towarów na dwóch poziomach.

Towary transportowane w warunkach chłodniczych

Transport chłodniczy przystosowany jest do przewozu towarów wymagających zachowania ciągu chłodniczego w całym łańcuchu dostaw. Istnieje cała gama produktów, które muszą być przewożone w warunkach chłodniczych. Do najliczniejszych grup należą takie produkty spożywcze jak mięso, nabiał, produkty garmażeryjne, tłuszcze spożywcze, wyroby cukiernicze, owoce i warzywa, mrożonki, lody. Specjalnych warunków transportu wymagają również napoje, kwiaty, kosmetyki czy leki. Temperatura w chłodniach musi odpowiadać specyfice danego towaru. 

Nowoczesne rozwiązania w transporcie chłodniczym

Przewóz towarów wrażliwych na działanie czynników zewnętrznych wymaga zastosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. W transporcie chłodniczym kluczową kwestią jest bezpieczeństwo towarów. Najwyższe standardy usług zapewniają firmy logistyczne specjalizujące się w transporcie chłodniczym. Liderem na polskim rynku jest Fresh Logistics Polska wchodząca w skład Grupy Raben. Świadczy kompleksowe usługi na terenie Polski i Europy, wspierając swoich klientów na każdym etapie łańcucha dostaw. Fresh Logistics Polska oferuje pełen outsourcing logistyki świeżej żywności od nadawcy do odbiorcy, wykorzystując innowacyjne rozwiązania.

Czytaj również:  Kwaśna terapia - co powinnaś o niej wiedzieć?

Zaawansowane systemy IT pozwalają na stały monitoring temperatury online w chłodniach. Fresh Logistics Polska oferuje usługę Ultra Fresh, czyli system transportu chłodniczego żywności w obniżonej temperaturze od 0 do +2 st.C. Rozwiązanie jest przeznaczone dla produktów spożywczych z ultra krótką datą przydatności do spożycia takich jak świeże mięso czy ryby. Pełen outsourcing logistyki, uporządkowane procesy, nowoczesne technologie w magazynowaniu żywności oraz efektywny transport w warunkach kontrolowanych są gwarancją wysokiej jakości, świeżości i bezpieczeństwa produktu.

mat.part/int, ewe, fot. Raben

Polecane

Grzybica włosów

Grzybica włosów

Grzybica włosów jest najrzadziej występującą wśród grzybic chorobą, ale jednak…

Czytaj więcej
Jak dobrać kolor szminki

Jak dobrać kolor szminki?

Pięknie umalowane usta potrafią jak nic innego przyciągnąć męską uwagę.…

Czytaj więcej
Przyrząd do mamografii

Badania kobiet

W wieku 40 lat każda kobieta powinna znaleźć czas aby…

Czytaj więcej
Glukoza - paliwo do mózgu

Glukoza – paliwo dla mózgu

Mózg - centralna jednostka dowodzenia naszym organizmem, siedlisko inteligencji i…

Czytaj więcej
higiena jamy ustnej

Jak dobrze wybrać szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to nowy standard i maksimum komfortu w codziennej…

Czytaj więcej