Szczepienia

Jak zwykle jesienią zaczyna się dylemat: zaszczepić się przeciw grypie czy nie? Czy szczepionki rzeczywiście są skuteczne?

Zacznijmy od samej grypy, która jest ostrą wirusową chorobą zakaźną, do tego niebezpieczną – do powikłań pogrypowych należą zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego, zatok, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, mięśnia serca i osierdzia, rozregulowanie cukrzycy, nasilenie objawów niewydolności krążenia i choroby wieńcowej.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że szczepieniom przeciw grypie powinno poddawać się corocznie 70 procent społeczeństwa, w tym trzy czwarte osób powyżej 65 roku życia. Statystyki podają natomiast, że szczepi się tylko 16 procent Polaków w wieku emerytalnym.

Jak skutecznie walczyć z gorączką

Przebieg samej grypy bywa uciążliwy, a objawy: dreszcze, gorączka, ból stawów i mięśni wywołują niemały dyskomfort. Ponieważ choroba jest wirusowa, nie leczy się jej antybiotykami, tylko zachowawczo. Można za to zapobiec jej szczepionką, co rok zmienianą w oparciu o wytyczne WHO, zawierającą rozszczepione szczepy wirusów, po podaniu której układ immunologiczny organizmu wytwarza własną obronę przeciwko chorobie. Odporność nabywamy po 2-3 tygodniach od zaszczepienia i trwa ona przez 6-12 miesięcy. Tym samym szczepionka chroni nas przez okres do jednego roku i dlatego szczepienia trzeba powtarzać co sezon.

Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że zachorowały na grypę zaraz po zaszczepieniu. Owszem, dość często się to zdarza, ale winna nie jest szczepionka, a jedynie fakt, że musieliśmy już być w okresie wylęgania choroby przed zaszczepieniem – okres wylęgania trwa bowiem kilka dni.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

W czasie pierwszego trymestru ciąży w organizmach kobiet zachodzi wiele…

Czytaj więcej
Jak zrobić manicure

Jak prawidłowo zrobić manicure? – praktyczny poradnik

Wielu z nas robienie manicure kojarzy się z koniecznością wizyty…

Czytaj więcej
Makijaż do twarzy owalnej

Makijaż dla twarzy owalnej – 3 proste tricki

Właścicielki owalnej buzi mogą uważać się za prawdziwe szczęściary, gdyż…

Czytaj więcej
tabletki piascledine na białym tle

Piascledine 300 – Kapsułki do Leczenia Zwyrodnienia Stawów Kolanowych

Piascledine 300 stanowi preparat w postaci kapsułek, zawierający 300 mg…

Czytaj więcej
Historia cytologii - wymaz z pochwy

Historia cytologii – w jakim celu pobiera się wymaz z pochwy

W roku 1928 George Nicolas Papanicolaou, uznawany obecnie za ojca…

Czytaj więcej