wybielanie zębów

Uzębienie to problem wielu Polek. Chętnie korzystamy z profesjonalnych usług wybielania w salonach stomatologicznych. Są to metody sprawdzone i skuteczne, ale drogie. Warto wcześniej wypróbować domowe sposoby.

Od czego zależy kolor zębów?

Kolor uzębienia zależy od różnych czynników. Przede wszystkim na naturalne uzębienie mają czynniki genetyczne. Jeśli odziedziczyliśmy biały kolor uzębienia, raczej nie będziemy mieć problemów. Wiele osób ma jednak zęby ciemniejsze i ich wybielenie może być trudniejsze.

Poza tym odcień zębów ma tendencję do zmieniania się z biegiem czasu. Wynika to z naturalnych procesów, jest też efektem konsekwencją nawyków życiowych – jak dieta, kawa, używki, ale także sposób, w jaki dbamy o higienę i pielęgnację zębów.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Szczotkowanie. Podstawą jest regularnie i staranne szczotkowanie zębów. Poza myciem rano i wieczorem rekomenduje się też czyszczenie po spożyciu kawy, herbaty czy czerwonego wina lub ziół, bo mogą one zmieniać kolor szkliwa. Warto kupić szczoteczkę do zębów z funkcją wybielania w technologii sonicznej.

Szczoteczka soniczna. Dzięki niej zęby będą czyste, bez osadu płytki, co dodatkowo je rozjaśni. Zwykłe szczoteczki są napędzane ruchami nadgarstka i osiągają około 600 ruchów na minutę. Soniczne z kolei z gwarantują 40 000 ruchów w ciągu minuty.

Szczoteczka soniczna może dzięki temu skutecznie usuwać resztki jedzenia i płytkę nazębną. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana, gromadzi się na niej twardy kamień nazębny, trudny później do usunięcia – należy wybrać się do specjalisty. Poza tym poszczególne modele mają wiele funkcji dodatkowych – w zależności od modelu (m.in. tryby pracy i programy do wyboru, które można dobrać do swoich potrzeb).

Kurkuma. Innym domowym sposobem na wybielanie jest szczotkowanie zębów przy użyciu kurkumy w proszku. Wyróżnia się ona działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Wystarczy małą ilość kurkumy wsypać na szczoteczkę do zębów i dokładnie szczotkować zęby.

Czytaj również:  Sekrety pięknego wyglądu twarzy i ciała

Soda oczyszczona. Jej korzystne działanie polega na oczyszczeniu zębów z osadu. Trzeba jednak uważać, by nie doszło do uszkodzenia szkliwa.

Płukanie olejem. Popularne jest też płukaniu ust przy użyciu oleju, który działa antybakteryjnie na jamę ustną i przeciwwirusowo. Ma też delikatne działanie wybielające szkliwo. Warto to zrobić tuż przed myciem zębów zwykłą pastą. Polecane są m.in. olej kokosowy, lniany, rzepakowy czy słonecznikowy. Do ust wlej łyżkę oleju i przez kilka minut dokładnie płucz wnętrze jamy ustnej.

Węgiel aktywny. Inny sposób na wybielenie zębów jest użycie aktywnego węgla – jest to zresztą popularny składnik past do zębów. Można nim myć zęby raz na 3-4 dni – kapsułki z węglem są dostępne w każdej aptece. Warto go zmieszać z pastą do zębów. Metoda ta ze względu na wysoką skuteczność jest bardzo popularna i często stosowana. Po pierwszym zastosowaniu można już zobaczyć pierwsze efekty. Jednak w razie nadwrażliwości zębów lub dziąseł nie jest to polecana metoda.

fot. Claudio_Scott / Pixabay

Polecane

Piękne paznokcie

Piękne paznokcie

Mocne i piękne paznokcie są ozdobą dla dłoni i naszą…

Czytaj więcej
Makijaż do twarzy okrągłej

Wybieramy idealny makijaż dla twarzy okrągłej

Posiadaczki okrągłej twarzy często mają z jej powodu kompleksy. Niepotrzebnie,…

Czytaj więcej
kobieta i meżczyzna w parku na trawie

Poprawa libido u kobiet – przyczyny spadku i sposoby na zwiększenie

Odczuwanie spadku libido może być trudnym doświadczeniem dla wielu kobiet.…

Czytaj więcej
kobieta po 40 na spacerze w lesie, dbająca o kondycję fizyczną

Aktywność fizyczna po 40 roku życia – Jak utrzymać kondycję i dbać o stawy?

Po osiągnięciu 40. roku życia, dbanie o swoją kondycję fizyczną…

Czytaj więcej
Zapalenie

Zapalenie u kobiet: macicy, pochwy, przydatków

Zapalenie błony śluzowej i mięśnia macicy Mogą je powodować te…

Czytaj więcej