Skóra dobrze odżywiona

Wieczorem zaczyna się czas wypoczynki i odnowy. Jak odpowiednio przygotować skórę do tej nocnej regeneracji?

Nocą skóra odpoczywa od szkodliwych czynników środowiskowych działających na nią w ciągu dnia, takich jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia che­miczne. Pozwólmy jej odetchnąć naprawdę.

Sztuka demakijażu

Należy go robić zawsze, nawet jeśli nasz make-up jest prawie niewidoczny. Jakiekolwiek ślady kolorowych kosmetyków obciążają skórę. Zatykają się pory, tworzą się zaskórniki, a nawet zapalne zmiany trądzikowe. Ponadto niezmyte resztki kosmetyków mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia. Utrudniają złuszczanie i regenerację. Tylko dobrze oczyszczona skóra jest gotowa do dalszych czynności pielęgnacyjnych. Nie żałujmy kilku minut na demakijaż, to może w przyszłości oszczędzić nam wielu problemów z cerą. Obecnie rynek oferuje nam bardzo wiele kosmetyków przeznaczonych do tego celu:

  • płyny do demakijażu oczu oraz micelarne,
  • żele,
  • pianki,

mleczka czy toniki. Coraz popularniejsze są produkty naturalne, hipoalergiczne, minimalizujące ryzyko po­drażnień naskórka. Wynika to z faktu, że kobiety coraz częściej skarżą się na stany zapalne, zaczerwienienia skóry, powszechniejsze są też alergie. Proces oczyszczania twarzy zaczynamy od demakijażu oczu.

Źle oczyszczone rzęsy mogą się łamać. Wacik nasączony płynem należy przyłożyć do oka na kilka sekund, po czym delikatnie zsunąć go w dół od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Płyn do demakijażu oczu powinien być bezzapachowy, aby nie podrażniał tej wrażliwej okolicy. Drugi krok to zastosowanie pianki lub żelu. Te produkty są bardzo wydajne.

Wystarczy nanieść odrobinę na skórę i połączyć z wodą (najlepiej mineralną). Trzeci krok należy do mleczka kosmetycznego. Nakłada się je na skórę za pomocą płatka kosmetycznego, a następnie czystym wacikiem zbiera się jego nadmiar. Produkt ten łagodzi podraż­nienia, wygładza i odżywia skórę. Żele, pianki oraz mleczka do demakijażu są łagodniejsze niż mydła, lecz nie mniej skuteczne – bardzo dobrze usuwają z naszej skó­ry wszelkie zanieczyszczenia. Ich wielkim plusem jest to,  że nie odtłuszczają nadmiernie. W składzie kremu na noc powinny się znaleźć peptydy, retinol, alantonina oraz witaminy C i E.

Czytaj również:  Skuteczne sposoby na poprawę urody

Według przeprowadzonych badana organizm najintensywniej regeneruje się między godz. 23 a 3 nad ranem skóry (mają kwaśne pH). Toniki stosujemy już zawsze po oczyszczeniu twarzy żelem, pianką, mleczkiem czy śmietanką kosmetyczną. W przyjemny sposób odświeżają cerę i łagodzą podrażnienia, przygotowując skórę do dalszych zabiegów pielęgna­cyjnych.

Nocne misje

Zanim położymy się do łóżka, nie zapomnijmy o nałożeniu kremu na noc. Skóra sama w nocy się odnawia. Według przeprowadzonych badań,
organizm najintensywniej regeneruje się między godziną 23 a 3 nad ranem. Kosmetyki na noc powinny więc stymu­lować skórę do syntezy kola­genu, odżywiać ją, uzupełniać braki witamin i przede wszystkim nawilżać. Na noc możemy sobie pozwolić na użycie bardziej wyrazistego kosmetyku niż w dzień. Warto zastosować serum, krem intensywnie nawilżający lub natłuszczający.

Czego szukać w kremach na noc?

Skład tych preparatów dobiera się oczywiście do potrzeb wiekowych skóry, ale ogólnie przyjęte jest, że nocne kosmetyki mają bogatszą i trochę cięższą konsystencję od tych stosowanych na dzień. Wynika to z większej zawartości składników odżywczych oraz większego stężenia substancji czynnych. Co powinno znaleźć się w składzie kremu na noc?

Peptydy – stymulujące regenerację tkanek poprzez pobudzenie produkcji kolagenu; retinol, czyli prowitamina A – odpowiedzialna za regenerację naskórka; ceramidy – zapewniające optymalny poziom nawilżenia; alantoina o działaniu łagodzącym; witamina C i E zapobiegające tworzeniu się wolnych rodników w skórze:raz ekstrakty i wyciągi roślinne. Takie specyfiki najlepiej nakładać od razu po kąpieli, wtedy skóra bardzo szybko traci wilgoć dobrze jak najszybciej temu zapobiec

6 zasad dobrego snu

  • Zadbaj o jego regularność: zasypiaj i wstawaj o tej samej porze.
  • Po godz. 18 unikaj kawy i innych napojów energetyzujących.
  • Ogranicz wysiłek fizyczny na 4 godz. przed snem.
  • Nie kładź się spać zaraz po jedzeniu.
  • Zadbaj o przyjemną atmosferę w sypialni.
  • Przed snem przewietrz pokój lub, jeśli nie jest zbyt chłodno, śpij przy uchylonym oknie.
Czytaj również:  Domowe sposoby na rozjaśnianie cery

Fot. Pixabay.com

Polecane

Jak schudnąć po ciąży

Jak schudnąć po ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna przybrać na wadze średnio 11–15…

Czytaj więcej
lekarz

Co to jest cytologia i co pokazuje?       

Cytologia to badanie dla kobiet, które należy wykonywać w ramach…

Czytaj więcej
drogeria

Jaki makijaż do pracy? – praktyczne wskazówki

W każdej pracy obowiązuje określony dress – code. Dotyczy on…

Czytaj więcej
Okres menstruacyjny

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy jest regulowanym procesem , w czasie którego z…

Czytaj więcej
Makijaż do twarzy okrągłej

Wybieramy idealny makijaż dla twarzy okrągłej

Posiadaczki okrągłej twarzy często mają z jej powodu kompleksy. Niepotrzebnie,…

Czytaj więcej