Rodzaje kasz

Kasza jest cennym składnikiem diety odchudzającej, gdyż sprzyja spalaniu tłuszczu i dostarcza różnych wartości odżywczych. Warto sięgać po kaszę jaglaną, gryczaną, jęczmienną, kuskus, bulgur czy orkiszową.

Kasze stanowią bardzo wartościowy, zdrowy i pyszny posiłek podczas diety – jest wiele rodzajów kasz na odchudzanie, a każda z nich zawiera inne cenne składniki. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych odmian oraz ich wpływ na spalanie kilogramów – wybraliśmy jednak te mniej znane gatunki.

Kasza bulgur

Bulgur zyskuje na popularności – to jedna z kasz pszenicznych, ale ma więcej błonnika niż chętnie przez nas jadany kuskus. Świetnie wpływa na przemianę materii i przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Co więcej, błonnik gwarantuje szybko uczucie sytości, dzięki czemu nie podjadamy. Kasza ta jest też źródłem różnych pierwiastków, m.in. wapnia, magnezu, fosforu i pozwala uzupełnić ich ew. niedobory.

Kasza perłowa

Warto sięgać zarówno po jej drobną odmianę, tzw. krakowską, jak i gruby pęczak. Sprawdzi się jako cenne źródło błonnika, sprzyja poprawie pracy układu pokarmowego, zmniejsza łaknienie, zwalcza toksyny z organizmu, a błonnik ß-glukan obniża poziom złego cholesterolu.

Kasza orkiszowa

Kasza perłowa zawiera sporo białka roślinnego, które wspomaga odchudzanie. W jej składzie są też cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom „złego” cholesterolu. Zawiera też dużo witamin i pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. witaminy z grupy B, żelazo, selen, fosfor itd.

Warto na co dzień spożywać rozmaite kasze, ale nie tylko – podstawą zdrowej diety jest różnorodność produktów. Trzeba zatem na zmianę sięgać po różne kasze, ale też inne źródła węglowodanów (jak np. ryż brązowy, makaron z pełnego ziarna itd.), dużo sezonowych warzyw i owoców, chude mięso i nabiał itd., a także dbać o nawodnienie organizmu. Każdy produkt ma inny skład, ale też walory smakowe.

Czytaj również:  Dieta 1500 kalorii

Fot. Pixabay.com

Polecane

uśmiechnięta para siedząca na

Komunikacja w związku: klucz do zrozumienia potrzeb seksualnych partnerów

W relacjach miłosnych, komunikacja jest fundamentem, na którym budowane są…

Czytaj więcej
Metabolizm pod kontrolą

Metabolizm pod kontrolą

Systematyczna aktywność fizyczna oraz regularnie spożywanie posiłków to prosta droga…

Czytaj więcej
Aktywność fizyczna - menopauza

Aktywność fizyczna w okresie menopauzy

Spacer i joga poprawiają samopoczucie Zróżnicowany wysiłek fizyczny, polegający na…

Czytaj więcej
Czas na herbatkę

Czas na herbatkę: chińskie i europejskie parzenie herbaty

Dzisiejsze czasy są bardzo szybkie, zatem nasze picie herbaty często…

Czytaj więcej
trening biegowy

Co trzeba wiedzieć o bieganiu? Odzież, podłoże, technika

Bieganie na pewno wyjdzie Wam na dobre – pod warunkiem,…

Czytaj więcej