Pielęgnacja cery

Maseczka jest jedna z najstarszych metod pielęgnacji urody. Ale nawet dziś trudno znaleźć skuteczniejszy sposób odświeżania  i odżywiania skóry. Trzeba tylko dobrać preparat, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Nasze matki, babcie przygotowywały maseczki ze świeżego ogórka, truskawek czy porzeczek. Wiedziały, że zawarte w tych owocach i warzywach składniki nawilżają i odżywiają skórę twarzy Mogły je stosować bez obaw, bo w ich czasach nie używano nawozów chemicznych tak powszechnie jak dziś. Jeżeli więc nie masz ekologicznego ogródka lub zaufanego ogrodnika, lepiej będzie, gdy poprzestaniesz na gotowych kosmetykach. Są przygotowane dla wszystkich rodzajów cery, pozwalają poprawić jej wygląd i lecza niektóre dolegliwości skórne (zaczerwienienia, podrażnienia, wypryski). Po nałożeniu maseczki podwyższa się temperatura skóry, poprawie się mikrokrążenie i dzięki temu do jej głębszych warstw łatwiej przenikają substancje odżywcze. Pod wpływem ciepła wydziela się też pot, z którym usuwane są toksyny. Natomiast w czasie zmywania preparatu pozbywamy się łoju  i martwych komórek naskórka. Efekty działania są już widoczne po 10-15 minutach i zwykle na taki czas nakładamy maseczkę.

Cera wrażliwa

Najbardziej lubi maski łagodzące podrażnienia: pieczenie, zaczerwienienie i uczucie ściągania. Działanie takie zapewnia dodatek termalnych wód leczniczych, np. z Vichy czy Iwonicza Zdroju. Dobrze też działają maseczki z błota z Morza Martwego oraz wzbogacone wyciągami roślinnymi, np. z aloesu, czy dzięgla i miłorzębu japońskiego (obkurczają naczynka)

Jak stosować: codziennie

Rada: gdy jesteś alergikiem unikaj masek z rumianku – często uczula.

Cera sucha

Potrzebuje preparatów silnie nawilżających i odżywczych, czy zawierających m.in białko, wyciągi z alg morskich, oraz substancje mineralne, które wzmacniają naturalną wodnotłuszczową ochronę naskórka i zatrzymują wilgoć.
Najskuteczniejsze bo najbogatsze w substancje odżywcze są algi zmikronizowane, czyli dobrze wysuszone. Można je kupić w drogeriach. Po wymieszaniu alg z woda  otrzymamy silnie działająca maseczkę, która nawilży skórę i zwęzi pory. Ma tylko jedną wadę – nieprzyjemnie pachnie.
W pielęgnacji cery suchej sprawdzają się tez preparaty wzbogacone witamina E, odpowiedzialna za młody wygląd skóry.
Jak stosować: codziennie (maseczki gotowe) lub 1-2 razy w tygodniu (maseczki z alg mikronizowanych)
Rada: nie zapominaj o szyi, której skóra z powodu małej ilości gruczołów łojowych szybciej się starzeje

Czytaj również:  Modne i proste upięcie włosów - palma, kokardka, banan

Cera tłusta

Wymaga masek o działaniu oczyszczającym, łagodnie dezynfekującym, ściągającym pory i regulującym wydzielanie łoju. W ich skład wchodzą  zazwyczaj naturalne glinki: zielona, biała, żółta o właściwościach bakteriobójczych. Przyśpieszają one gojenie się wyprysków, zmniejszają łojotok i nie podrażniają skóry.

Cerze tłustej łojotokowej dobrze robią tez maseczki z wyciągiem drzewa herbacianego, działającym ściągająco i antybakteryjnie
Jak stosować: dwa razy w tygodniu
Rada:jeśli masz wypryski, wystrzegaj się masek silnie nawilżających. Niepotrzebnie rozpulchnisz cerę, a dodatkowo odżywcze substancje będą  pożywka dla bakterii

Cera mieszana

Jest wymagająca. Potrzebuje zarówno składników, które zatrzymują wodę, jak tez lekko wysuszających. Dlatego najlepiej stosować dwa rodzaje maseczek: ściągającą  na przetłuszczające się partie twarzy i nawilżająca na przetłuszczone. Natomiast papkę ze zmikronizowanych alg można położyć na całą twarz.
Jak stosować: dwa razy w tygodniu
Rada: Na krostki na dekolcie najlepsza jest maska antybakteryjna.

Warto wiedzieć

W gabinecie kosmetycznym działanie maski wzmacnia się ciepłym kompresem. To samo możesz robić w domu. Nałóż na wcześniej oczyszczona peelingiem skórę grubą warstwę preparatu. Następnie przykryj twarz lignina , potem cienką folią spożywczą , a w końcu połóż ogrzany ręcznik. Po 10 minutach zdejmij kompres i zetrzyj delikatnie resztki niewchłoniętej maski lignina lub zmyj letnią wodą . Zrezygnuj z zabiegu jeśli masz cerę skłonną do pajączków. Kompres rozgrzewa a to powoduje  rozszerzenie naczyń.

Przy nałożeniu maseczki warto zrobić delikatny peeling stosowany do rodzaju cery lub oczyścić twarz mleczkiem kosmetycznym. Wtedy substancje odżywcze łatwiej wnikają w skórę.
W salonie kosmetycznym można kupić specjalne maseczki na delikatne partie w okół oczu. Są to specjalne płatki do nakładania na górna i dolna powiekę.
Maski, które trzeba zmywać , maja dodatkowa zaletę: podczas ich usuwania skóra jest masowana i lepiej wchłania cenne składniki

Stałe stosowanie maseczki jednej firmy może sprawić, że skóra przyzwyczai się do kosmetyku i przestanie na niego reagować. Dlatego co kilka tygodni warto zmienić produkt.
Maski lepiej działają w ciepłym i wilgotnym otoczeniu np. podczas relaksacyjnej kąpieli w wannie.

Czytaj również:  Cellulit

Fot. Pixabay.com

Polecane

Mleczne produkty

Mleczne produkty mogą zapobiegać cukrzycy

Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, zapobieganie cukrzycy II typu może stać…

Czytaj więcej
Jazda na rowerze

Rower to jest to!

Pierwszy weekend kalendarzowej wiosny już za nami! Czas wziąć się…

Czytaj więcej
Osteoporoza - złodziejka kości

Osteoporoza – złodziejka kości

Leczenie osteoporozy należy zacząć od zmiany diety i poprawienia sprawności…

Czytaj więcej
starsi mężczyźni siedzący na ławce w parku

Jakie są objawy choroby POChP? Nie lekceważ tych sygnałów!

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najpoważniejszych chorób…

Czytaj więcej
Podczas ataku nie daj się sparaliżować

Podczas ataku nie daj się sparaliżować

Warto poznać różne sztuki walki i nauczyć się podstaw obrony,…

Czytaj więcej