Jak walczyć z nadciśnieniem tętniczym?

Zdrowy styl życia może wyeliminować problem nadciśnienia tętniczego całkowicie lub przynajmniej ułatwić leczenie farmakologiczne tego schorzenia. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, a problem nadciśnienia pozostanie wspomnieniem.

Zmniejsz spożycie soli – zwróć uwagę na tą naturalnie występującą w produktach

U 87% ludzi w wieku poniżej 45 lat nadmierne spożycie soli jest przyczyną nadciśnienia. Zalecana norma wynosi do 6 gram. Posiłek fast food – cheeseburger, frytki i ketchup zawierają 3,5 g soli, wystarczy dodać do tego chleb, kiełbasę i ketchup, a na obiad zupę, oczywiście przyprawioną maggi lub kostką rosołową i norma już przekroczona dwukrotnie i to bez użycia solniczki. Uważajmy również na sól w diecie dzieci – one czują smaki bardziej intensywnie, nie potrzebują tak dużo soli. Tymczasem wzrost ciśnienia skurczowego o 1-2 mmHg w wieku dziecięcym wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju nadciśnienia w dorosłym wieku o 10%.

Przede wszystkim należy ograniczyć słone przekąski – słone paluszki, orzeszki, chipsy czy popcorn – nie wnoszą one zbyt wiele do naszej diety, a są przy tym nośnikiem soli. Warto również zmniejszyć podaż soli we własnej kuchni, skorzysta na tym cała rodzina.

Oczywiście potrzeba czasu na przyzwyczajenie, jednak nie jest to niemożliwe. Zmniejszać zużycie soli należy bardzo powoli – sól można zastąpić przyprawami ziołowymi – jednak nie gotowymi mieszankami, tylko zwykłymi świeżymi lub suszonymi ziołami.

Bardzo przywiązani do słonych smaków powinni kupować specjalną sól z obniżoną zawartością sodu i z dodatkiem potasu. Pamiętajmy też, aby potrawy solić dopiero na sam koniec gotowania, zwłaszcza zupy czy ziemniaki.

Potas – ratunek dla nadciśnieniowców

Potas działa przeciwnie do sodu, im więcej potasu, tym mniej sodu. Aby dostarczyć potas do organizmu należy do każdego z pięciu posiłków, dodać warzywa lub owoce, ponieważ są one nośnikiem tego cennego pierwiastka.

Czytaj również:  Jak dbać o sylwetkę? - 6 prostych sposobów

Obniż spożycie cholesterolu

W trakcie walki z nadciśnieniem należy wyeliminować potrawy zwiększające poziom cholesterolu. Należy więc ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych – smalcu, masła, wieprzowinę zastąpić drobiem i rybami, powinno się również zrezygnować ze spożywania żółtych serów. W walce z podwyższonym poziomem cholesterolu wspomoże nas również błonnik, znajdziemy go w razowym pieczywie, razowych makaronach oraz owocach i warzywach.

Styl życia w walce z nadciśnieniem

Przede wszystkim należy dbać o prawidłową masę ciała, w prosty sposób można sprawdzić czy nie odbiega ona od normy korzystając z kalkulatora BMI znajdującego się po prawej stronie. Równie ważna jest aktywność fizyczna. Na początek wystarczy codzienny energiczny przynajmniej 30 minutowy spacer – taki abyśmy poczuli lekką zadyszkę. W późniejszym okresie można zwiększyć intensywność wysiłku. Dobrym sposobem na aktywne spędzenie czasu jest wyjście na basen, lub wycieczka rowerowa. Poza aktywnością fizyczną oraz dbałością o prawidłową masę ciała powinno się również rzucić palenie tytoniu oraz ograniczyć spożycie alkoholu. Te używki negatywnie wpływają na poziom ciśnienia tętniczego.

Oczywiście takie zmiany nie są łatwe i wymagają czasu, lecz są bardzo skuteczne w walce z nadciśnieniem tętniczym i warto je zastosować aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy

Każdego dnia do lekarzy ze specjalizacji dermatologii i ginekologii zgłasza…

Czytaj więcej
Lodówka smart

Lodówka z internetem pomoże w kuchni!

Lodówka, jeden z ważniejszych elementów każdej kuchni. Internet, niektórzy nie…

Czytaj więcej
Jędrne ciało

Jędrne ciało

Możemy szybko przywrócić naszej skórze gładkość i elastyczność, stosując specjalne…

Czytaj więcej
Prawdziwy sok

Soki owocowe – prawdziwe stuprocentowe

Badania naukowe wykazały, że składniki odżywcze owoców spożywane w formie…

Czytaj więcej
Cola z witaminami

Cola z witaminami – lekka przesada?

Ostatnio spacerując między sklepowymi półkami natrafiłem na coś co wywołało…

Czytaj więcej