Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego, klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa, mająca wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Szacuje się, że na POChP choruje około 380 milionów ludzi na świecie, w tym około 2 milionów w Polsce. Wiele osób, również znajdujących się w grupach ryzyka, nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów choroby POChP, co opóźnia diagnostykę i podjęcie leczenia. W naszym artykule przybliżamy te objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Co musisz wiedzieć o POChP?
POChP to choroba, której przyczyną jest stan zapalny w układzie oddechowym, będący konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza i dym tytoniowy.
Choroba prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, co skutkuje niedotlenieniem organizmu i narastającymi problemami z oddychaniem.
To jest ważne:
Zmiany w drogach oddechowych spowodowane przez POChP są nieodwracalne.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Choroba ta jest również częstą przyczyną inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
POChP może współwystępować z innymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Komu szczególnie zagraża POChP?
Największą grupę ryzyka POChP stanowią osoby używające wyroby tytoniowe, m.in. palące papierosy – potencjalnie także te elektroniczne. Dotyczy to również osób palących biernie oraz tych, którym udało się rozstać z nałogiem.
POChP nie jest jednak wyłącznie chorobą osób stosujących wyroby tytoniowe. Coraz większą grupę ryzyka tworzą osoby, które nigdy nie paliły, natomiast były narażone na długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Smog i zawarte w nim szkodliwe związki chemiczne oraz pyły zawieszone są istotnym czynnikiem wywołującym m.in. choroby układu oddechowego, w tym Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Zwiększone ryzyko zachorowania na POChP jest również udziałem osób pracujących w środowisku, w którym występują pyły i opary chemiczne. Dotyczy to przedstawicieli takich zawodów jak górnik, hutnik, rolnik, metalurg, operator maszyn budowlanych, sprzątaczka, mechanik samochodowy, kosmetyczka czy fryzjerka.
Objawy choroby POChP, które powinny zaniepokoić
POChP często rozwija się bezobjawowo lub daje niespecyficzne objawy, które łatwo przeoczyć, przypisując je na przykład paleniu papierosów, infekcji czy alergii. Ważne jest, aby osoby powyżej 40. roku życia, będące w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, zwracały uwagę na wszelkie nietypowe i utrzymujące się przez dłuższy czas reakcje organizmu.
Do najważniejszych objawów, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem, należą:
- Przewlekły kaszel– kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego i alergicznego.
- Narastająca duszność– zarówno wysiłkowa, jak i spoczynkowa.
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
- Obniżona tolerancja wysiłku– czyli szybkie męczenie się, pogorszenie kondycji, awersja do wysiłku fizycznego, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, jak umycie się czy posprzątanie mieszkania.
Podkreślmy przy tym, że są to tylko wybrane, główne objawy choroby POChP, które w dodatku mogą mieć różny stopień nasilenia i nie muszą występować jednocześnie. Więcej o tym przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Co robić, gdy zaobserwujesz u siebie objawy choroby POChP?
Jeśli na podstawie zaobserwowanych objawów i czynników ryzyka podejrzewasz, że możesz mieć POChP, to w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza rodzinnego (POZ), który przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę w poradni pulmonologicznej.
To warto wiedzieć:
Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce POChP jest spirometria – jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne.
Leczenie
POChP to choroba, której nie można wyleczyć, natomiast jak najbardziej poddająca się leczeniu i profilaktyce. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniej terapii może zmniejszyć nasilenie objawów chorobowych, tym samym dając choremu szansę na zachowanie samodzielności i utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.
materiały partnera (wp)12