Łupież to często widoczna gołym okiem dolegliwość, która spędza sen z powiek. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet – najczęściej oznacza problem powracający. Osoby, które mają łupież, zwykle czują dyskomfort i mają zaniżoną samoocenę. Poznaj przyczyny powstawania łupieżu oraz dowiedz się, jak z nim walczyć. Zdrowe i ładne włosy są wizytówką każdego człowieka.
Co trzeba wiedzieć o łupieżu
Łupież jest dolegliwością, która dotyka niemal połowę dorosłych. Objawia się nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy, towarzyszą mu podrażnienia, świąd oraz zaczerwienienia. Złuszczanie się dużych grup obumarłych komórek może mieć różne formy – od łagodniejszego, do nawracającego problemu.
U panów występuje częściej, zwykle w początkowej fazie okresu dojrzewania. Najcięższą postacią schorzenia jest łojotokowe zapalenie skóry – jest to problem trudny do zwalczenia. Nic dziwnego, że wiąże się też ze stresem i pogarsza jakość życia. Co gorsza, szampon przeciwłupieżowy może stać się z czasem nieskuteczny, bo organizm może uodpornić się na jego składnik aktywny. Walka z łupieżem jest zatem konieczna, ale jak sprawić, by była skuteczna?
Co wywołuje łupież?
Do powstawania łupieżu mogą prowadzić różne czynniki – takie jak dieta, styl życia, obniżona odporność organizmu, zaburzenia gospodarki hormonalnej, uwarunkowania genetyczne czy wpływ środowiska. Łupież częściej pojawia się podczas miesięcy zimowych. Nie sprzyja im przykrywanie czapką, silne wiatry i mrozy.
Sprawcą łupieżu są drożdżaki z grupy Malassezia. Wyróżniamy ponad siedem rodzajów drożdżaków Malassezia – są to M. globosa, M. restricta, M. obtuse, M. sloofiae, M. sympo-dialis, M. furfur oraz M. pachydermatis). Ich rozwój wpływa na produkcję sebum i rozrastanie się górnej warstwy naskórka. Dodatkowo także pot może podrażniać skórę głowy i przyspieszać powstawanie łupieżu. Poza tym występowanie łupieżu może mieć podłoże chorobowe.
Jak walczyć z łupieżem? Mycie i suszenie włosów
Przede wszystkim należy wdrożyć kompleksową pielęgnację włosów i skóry głowy. Eksperci doradzają, by włosy myć często, nawet codziennie, bo ułatwia to kontrolowanie powstawania łupieżu. W ten sposób pozbywamy się też na bieżąco potu. Jednak częstotliwość mycia włosów to kwestia indywidualna, zależy od potrzeb – jeżeli musisz, myj je codziennie.
Znaczenie ma też odpowiednia technika mycia włosów – masuj skórę głowy delikatnie samymi opuszkami palców. Pamiętaj, że włosy wolą naturalne suszenie – jeżeli musisz użyć suszarki, wybierz strumień ciepła na letni.
Szampon, dieta, styl życia
Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych w leczeniu łupieżu jest bardzo ważne, ale dobrze poradzić się specjalisty co do wyboru konkretnego preparatu. Ważne jest też, by produktu nie spłukać zbyt szybko – kluczowe jest także dokładne zmycie szamponu.
Pomocne w walce z łupieżem może być też słońce. Ekspozycja na promienie UV ma działanie przeciwzapalne. Unikaj też stresu, bo wpływa on na kondycję skóry negatywnie. Pomoże też aktywność fizyczna, masaż skóry głowy, prawidłowa dieta (bogata w witaminy i mikroelementy) i odpowiednia dawka relaksu. Z makroelementów warto uzupełnić dietę o wapń, fosfor, cynk, krzem, magnez i fosfor.
Ważnym elementem w procesie pozbywania się łupieżu jest dostarczanie do organizmu witamin, które korzystnie wpływają na skórę i włosy – jak witaminy z grupy B, witamina A oraz E. Skóra głowy potrzebuje regularnego złuszczania, które można wykonać w domu przy użyciu peelingu, albo w gabinecie trychologicznym.
fot. Pexels / Pixabay