Czy wiesz, że do oparzenia słonecznego może dojść nie tylko wtedy, gdy przebywamy bezpośrednio w promieniach słońca?
Niebezpieczne może być przebywanie na słońcu, nawet jeśli niebo zasnute jest lekką mgłą. Dlaczego? Bo natężenie promieniowania UV nie jest uwarunkowane temperaturą powietrza. Do oparzenia słońcem może więc także dojść w niezbyt ciepły, ale słoneczny dzień. Chrońmy skórę przed zbyt częstą i zbyt długą ekspozycją na słońce, licząc się z możliwością zachorowania na czerniaka, czyli raka skóry. Co ważne, nie występuje on bezpośrednio po silnym nasłonecznieniu, ale choroba rozwija się powoli i może dojść do niej nawet po kilkunastu latach od opalania.
Najlepszą ochroną są jasne ubrania z naturalnych tkanin, nakrycie głowy i okulary z filtrem zatrzymującym promienie UV. Warto wiedzieć, ile wynosi maksymalny czas opalania dla osób o różnym fototypie skóry.
Kto i ile może się opalać?
Dla blondynów i rudzielców o jasnej skórze i niebieskich oczach opalanie w ogóle nie jest wskazane, a na słońcu powinni przebywać nie dłużej niż 15 minut jednorazowo. Typ drugi to osoby o jasnej skórze, niebieskich lub szarych oczach i włosach od blondu po brązowe. Im zaleca się umiarkowane korzystanie ze słońca, 20 minut jednorazowo. Jasnobrązowa skóra, ciemne włosy, brązowe oczy predestynują do dłuższego korzystania ze słońca, 30 minut na początek. Bruneci mają o 10 minut więcej. Ogólna zasada jest taka: im mamy jaśniejszą karnację, tym krócej powinniśmy korzystać z kąpieli słonecznych.
Fot. Pixabay.com