Hormony

Przyśpieszenie rozwoju narządów rozrodczych zależy od hormonów . Powodują one też występowanie wydzieliny z pochwy. Odpowiadają za prawie wszystkie zmiany zachodzące w okresie dojrzewania – rozwój piersi, owłosienie, zmiany trądzikowe, zapach ciała, szybki wzrost.
Hormony to substancje chemiczne wytwarzane w określonych częściach organizmu. Przez układ krwionośny wędrują do różnych narządów.

Przekazują komunikaty od których zależy rozwój i prawidłowe ich funkcjonowanie . Organizm wytwarza rozmaite hormony. Te które są odpowiedzialne za zmiany w okresie dojrzewania i kierują cyklem miesiączkowym zostaną omówione.

A więc te hormony wytwarzane są w przysadce mózgowej u podstawy mózgu oraz w jajnikach. Proces dojrzewania zaczyna się w przysadce mózgowej. Na długo przedtem, zanim spostrzeżesz oznaki dojrzewania , gruczoł ten zaczyna wytwarzać hormon, który przez układ krwionośny wędruje  do jajników. Pod jego wpływem jajniki produkują inne hormony, zwane estrogenami. Estrogeny rozchodzą się po organizmie. Powodują wiele zmian, które zauważysz na początku pokwitania. Na przykład sprawiają, że na biodrach odkłada się tkanka tłuszczowa i że rozwijają się piersi

Estrogeny i cykl miesiączkowy

Estrogeny oddziałują na twój organizm nie tylko w okresie dojrzewania, ale przez większość twego życia. Od czasu wystąpienia pierwszej miesiączki wpływają na cykl miesiączkowy. Na początku cyklu miesiączkowego przysadka mózgowa wysyła hormon do jajników, hormon ten przekazuje sygnał znajdującym się tutaj komórkom jajowym. W każdym jajniku są ich tysiące, każda spoczywa w maleńkim pęcherzyku. komórki jajowe w jajniku młodej dziewczyny są jeszcze niedojrzałe. Same nie mogą dojrzeć. Czekaja na hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową . dociera on tutaj na początku każdego cyklu miesiączkowego i sprawia że około 20 komórek jajowych zaczyna się rozwijać. W trakcie tego procesu komórki w ścianach pęcherzyków jajowych wytwarzają coraz więcej estrogenów . Rośnie poziom estrogenów we krwi, co z kolei powoduje zmiany w błonie śluzowej  macicy, rozwijają się nowe naczynia krwionośne, ulega ona pogrubieniu  blisko pięć razy. (Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, błona będzie odżywiać dziecko rozwijające się w macicy).

Bóle owulacyjne

Większość z nas nic nie czuje, kiedy pęcherzyk w jajniku pęka, uwalniając komórkę jajową. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że to się dzieje, ale niektóre kobiety w czasie jajeczkowania odczuwają ból. Jest to przeważnie ból w dole brzucha, z boku. Trwa najwyżej przez kilka godzin, u niektórych kobiet może się utrzymywać przez dzień lub dwa.

Czytaj również:  Skuteczne sposoby na wybielenie zębów

Jajeczkowanie

Tymczasem jedna z komórek jajowych przybiera rozmiary większe od pozostałych. Wytwarza też więcej estrogenów. Ta właśnie komórka jajowa zostanie uwolniona z jajnika podczas owulacji. Zwykle jest tylko jedna. Nie wiadomo dokładnie jak i dlaczego ta właśnie komórka jajowa zostaje wybrana żeby w pełni dojrzeć , w każdym razie inne przestają się w tym momencie rozwijać  i zanikają. Ta, która dojrzewa robi się tak duża, że nacieka na zewnętrzna ściankę jajnika . Nacisk jest tak silny, że powstaje na niej mała wypukłość. Estrogeny osiągają w tym momencie najwyższe stężenie . Jest to sygnał dla przysadki mózgowej, która wytwarza inny rodzaj hormonu. Hormon ten również wędruje do jajnika i sprawia, że pęcherzyk na jego powierzchni  pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową . Jest to właśnie jajeczkowanie, czyli owulacja.

Zapłodnienie

Gdy komórka jajowa uwalnia się z jajnika, strzępki znajdujące się na końcu najbliższego jajowodu wyciągają się niczym palce i zagarniają ją do środka. Wnętrze jajowodu pokrywają  maleńkie rzęski, które falują w przód i w tył. W ciągu następnych dni komórka jajowa przy ich pomocy  wędruje przez jajowód w kierunku macicy. Podczas tej wędrówki może napotkać na swojej drodze męska komórkę  rozrodcza  – plemnik. Jeśli para odbyła stosunek płciowy mniej więcej w okresie jajeczkowania , komórka jajowa ma szanse napotkać plemniki w jajowodzie .

Jedno z nich może przeniknąć do jej wnętrza. To połączenie się dwóch komórek nazywamy zapłodnieniem. Z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się dziecko. Komórka jajowa może zostać zapłodniona tylko w ciągu 24 godzin po opuszczeniu jajnika, ale plemnik, który dostał się do jej ciała  w trakcie stosunku  odbytego  na kilka dni przed jajeczkowaniem, może pozostawać w całkiem dobrej formie. Gdy dojrzała komórka jajowa dostaje się do jajowodu, bywa, że plemniki już tam czekają, by ja zapłodnić.

Oznacza to, że kobieta może zajść w ciążę , jeśli do stosunku doszło na więcej niż pięć dni przed jajeczkowaniem albo dzień po nim. Komórka jajowa, bez względu na to , czy została zapłodniona czy nie , przesuwa się dalej w kierunku macicy. dociera do niej po upływie 5-7 dni od jajeczkowania.

Czytaj również:  Jak rozjaśnić przebarwienia na twarzy?

Pozostałości pęcherzyka, który zawierał w sobie dojrzałą komórkę jajową, zaczynają wytwarzać  jeszcze inny hormon. Jest to progesteron. Sprawia on, ze błona macicy zaczyna wydzielać  płyny, które będą odżywiać zapłodniona komórkę jajową we wczesnej fazie ciąży. Gdy komórka jajowa dociera do macicy, wyściełająca ja błona śluzowa już bardzo pogrubiała.

Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ciągu kilku dni  w błonie śluzowej. do jajnika zostaje przekazany sygnał, który sprawia, że pozostałości pękniętego pęcherzyka nadal wytwarzają hormony. Powodują one, że błona śluzowa macicy zachowuje grubość i może odżywiać zagnieżdżona komórkę jajową. W ciągu następnych dziewięciu miesięcy z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się dziecko.

Miesiączka

Jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, nie zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, tylko się rozpuszcza. Do jajnika nie zostaje wysłany żaden sygnał i pęcherzyk przestaje  wytwarzać progesteron. Kiedy poziom progesteronu we krwi obniża się , błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać. Gąbczasta tkanka oddziela się od ścian macicy i przemienia się w płyn. Płyn razem z krwią błony śluzowej, zbiera się w dolnej części macicy. Stąd krew i reszta tkanki przesączają się do  pochwy i wypływają na zewnątrz . Ta krew i złuszczona tkanka  to wydzielina miesiączkowa. Krwawienie trwa przeważnie od dwóch do siedmiu dni. Nazywa się miesiączką lub okresem.

Cykl miesiączkowy

złuszczenie się błony śluzowej macicy i wystąpienie miesiączki są spowodowane przez spadek poziomu hormonów wytwarzanych przez jajnik. Ma on również inne skutki . Przy określonym zmniejszonym poziomie hormonów przysadka mózgowa znów wkracza do akcji. Wysyła do jajnika hormon, który sprawia, że około dwudziestu komórek jajowych w jajniku znowu zaczyna dojrzewać. W trakcie tego procesu wytwarzają coraz więcej estrogenów. Pod ich wpływem błona śluzowa macicy ponownie zaczyna się rozrastać . Gdy estrogeny osiągają maksymalne stężenie, z jajnika uwalnia się następna dojrzała komórka  jajowa. Jeśli nie zostanie zapłodniona , błona znów się złuszcza i zaczyna się kolejna miesiączka.

Fot. Pixabay.com

Polecane

kobieta w ciąży z dziecięcymi bucikami położonymi na brzuchu

Poznaj pierwsze sygnały ciąży i kolejne kroki

Ciąża to czas pełen emocji, zmian i oczekiwań. Zauważenie pierwszych…

Czytaj więcej
Buty dobre na fitness

Buty dobre na fitness, czyli jakie?

Efekt naszych ćwiczeń wynika z naszej motywacji i diety, ale…

Czytaj więcej
Zakupy na świąteczny stół

Zakupy na świąteczny stół? – bądź czujny!

Nadchodzące Święta Wielkanocne to czas wzmożonego ruchu w osiedlowych sklepach,…

Czytaj więcej
Ochrona przed chorobą

Ochrona przed chorobą

Jesień już za pasem, zima zbliża się, co raz to…

Czytaj więcej
układ żeński rozrodczy

Układ rozrodczy żeński i męski – jakie pełnią funkcje?

Wszystkie organizmy wydają potomstwo, co jest możliwe dzięki układom rozrodczym.…

Czytaj więcej