Niezdrowe jedzenie

Fałszowanie pieniędzy, dokumentów, co jakiś czas słyszy się o takich przypadkach, ale jak można fałszować żywność? Ano można, tak samo jak można fałszować markowe adidasy kupione na rynku za pół ceny, czy telefon z allegro z okazyjnym chińskim software-m.

Pół biedy gdy chodzi tylko o podrobienie opakowania i wprowadzenie produktu na rynek jako oryginalny, tak jak to było z niedawno zlikwidowaną rozlewnią podróbek Coca-Coli, lecz zdarzają się również przypadki dodawania do żywności szkodliwych substancji chemicznych, a w ten sposób zafałszowana żywność staje się trucizną.

Chęć szybkiego zarobku napędza koniunkturę podrabiania jedzenia. Coraz rzadziej słyszy się o tym kryminalnym i godnym pogardy procederze, lecz ze statystyk wynika, że rynek fałszowanej żywności w Polsce opiewa na kwotę 50 miliardów złotych rocznie, stanowi to znaczącą kwotę. Dla porównania w Wielkiej Brytanii fałszowanych jest około 10% produktów spożywczych wprowadzanych na rynek.

Wbrew pozorom dawniej wcale nie było lepiej w kwestii fałszowania żywności. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy przypomnieć sobie przekupki sprzedające na miejscowych targach śmietanę. Aby była ona gęstsza, sprawiała wrażenie bardziej tłustej i wartościowej niejednokrotnie dodawano do niej mąki, lub sproszkowanej kredy. Nie tylko śmietana była podrabiana, masło fałszowano utartymi ziemniakami, a nawet 1/5 wagi herbaty stanowiły odpady.

Wdzięcznym materiałem do nadużyć pozostał do dzisiaj alkohol. Proceder oczyszczania alkoholu skażonego, tworzenia koniaku z różnych nie koniakowych składników, czy wina robione na spirytusie w podziemiu alkoholowym są na porządku dziennym.

Nie łudźmy się również, że kupimy masło za 1,99zł, czy ser żółty za 9,99 zł. Strach pomyśleć czym został zastąpiony w nich tłuszcz mleczny.

Dawniej żywność była fałszowana w sposób bardziej niekontrolowany i zuchwały niż dziś. Kontrole praktycznie na każdym kroku od rozpoczęcia produkcji aż po dystrybucje umożliwiają wyłuskanie żywności niepełnowartościowej i podrobionej. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że odpowiednie organy w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej działają sprawnie i dzięki ich staraniom w ręce nasze – konsumentów trafiają produkty zdrowe i pełnowartościowe.

Czytaj również:  WW, IG, ŁG… Słowniczek cukrzyka

Fot. Pixabay.com

Polecane

Tłuszcze

Kilka słów o tłuszczach…

Jednym z kliku najważniejszych składników naszej diety są tłuszcze. Jak…

Czytaj więcej
Siwienie włosów

Jak zatrzymać siwienie włosów? – sposoby na siwiznę

Siwizna włosów to problem, który po pewnym czasie dotyka każdą…

Czytaj więcej
Choroby stóp

Pielęgnacja stóp a grzybica, odciski i nagniotki

Pękające i suche pięty, odciski, nagniotki czy objawy grzybicy to…

Czytaj więcej
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje okres od 13 do 28 tygodnia.…

Czytaj więcej
Dieta 1500 kalorii

Dieta 1500 kalorii

Pragniesz zrzucić kilka, a może nawet kilkanaście kilogramów, ale nie…

Czytaj więcej