Niezdrowe jedzenie

Nieprzespana noc sprawia, że ludzie stają się znacznie mniej odporni na skutki spożywania niezdrowego jedzenia. Paradoksalnie odczuwają także znacznie większą przyjemność z jego konsumpcji. Tezy te zostały przedstawione przez naukowców, prowadzących dwa niezależne badania. W jednym z nich badacze przeskanowali ludzkie mózgi w momencie, w którym badani patrzyli na zdjęcia jedzenia. Okazało się, że centra nagrody w mózgach niewyspanych uczestników zapalały się silniej w momencie, kiedy osoby te patrzyły na niezdrowe jedzenie, niż w momencie, w którym patrzyły na zdrowe. Co więcej, centra te były także znacznie bardziej aktywne niż centra u ludzi wypoczętych patrzących na te same fotografie.

– Uzyskane przez nas dane bardzo silnie sugerują, że jeżeli próbujemy kontrolować naszą masę ciała, brak snu wpływa na nas bardzo niekorzystnie – stwierdza autorka badania Marie-Pierre St-Onge z centrum badawczego New York Obesity Researcher Center.

W trakcie prowadzonego przez nią badania, 25 uczestników o normalnej masie ciała spędziło pięć nocy w laboratorium, gdzie spali naprzemiennie albo przez 9 godzin bądź przez 4. Uczestnikom pokazywano zdjęcia przedstawiające żywność powszechnie uważaną za zdrową(owoce, warzywa) oraz fotografie jedzenia uznawanego za niezdrowe (cukierki, pizza, pączki).

Badacze odkryli, że kiedy ochotnicy mogli wybrać dla siebie posiłek, po nieprzespanej nocy zjadali średnio 300 kalorii więcej.

W drugim badaniu obserwowano 16 uczestników, po pełnej nocy snu oraz po 24-godzinnym czuwaniu. Im również pokazywano zdjęcia jedzenia, jak również w trakcie obserwacji musieli ocenić chęć skonsumowania poszczególnych potraw. Okazało się, że ludzie pozbawieni snu bardziej interesowali się niezdrowym jedzeniem, a przeprowadzone skany mózgów wykazały upośledzenie czynności płata czołowego oraz innych regionów mózgowych związanych z podejmowaniem złożonych decyzji.

– Kiedy jesteś niewyspany, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że wybierzesz niezdrowe jedzenie – mówi autorka badania Stephanie Greer z University of California w Berkeley. – Mózg nie jest w stanie przekonywać sam siebie, że zdrowe jedzenie jest lepszym wyborem, ponieważ całkowicie koncentruje się na smaku.

Czytaj również:  Układ rozrodczy żeński i męski – jakie pełnią funkcje?

– Naukowcy przeprowadzający badanie przyjrzeli się temu, jakie decyzje są podejmowane przez ludzi odnośnie jedzenia. Istnieje jednak duży stopień prawdopodobieństwa, że ludzie wybieraliby to, co dyktowałyby im ich żądze – dodaje dr Michael Walker, psycholog snu z University of California w Berkeley

– Rezultaty obecnego badania potwierdzają poprzednie prace – stwierdza doktor James Gangwisch z Columbia University, który jest epidemiologiem snu. – Ale wychodzą one również daleko poza to, co wiemy na temat reakcji mózgu na brak snu.

Doktor James Gangwisch sugeruje, iż powiązanie między niewyspaniem a nadmiernym jedzeniem ma swoje korzenie w historii ewolucji. – Teraz, w przeciwieństwie do praludzi tyjących jedynie przed zimą, przybieramy na wadze przez cały okrągły rok – dodaje.

Marie-Pierre St-Onge dodaje jeszcze – Ludzie zawsze są zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że sen nie jest po prostu stanem uśpienia, ale wpływa również na wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem w ciągu dnia.

źródło: ScienceNews.pl

Fot. Pixabay.com

Polecane

Ubiór na rower

Jak ubrać się na rower?

Przyjemna przejażdżka na rowerze to nie tylko sprawny rower oraz…

Czytaj więcej
man sitting on chair covering his eyes

Jak radzić sobie z lękiem u dzieci – porady dla rodziców i opiekunów

Lęk jest powszechnym doświadczeniem dzieci w różnych fazach rozwoju. Jako…

Czytaj więcej
Dieta Turbo

Dieta Turbo dla niecierpliwych

Co nam daje dieta Turbo? Możliwość zrzucenia aż pięciu kilogramów…

Czytaj więcej
Domowe sposoby na loki

Domowe sposoby na robienie fal i loków

Nie każda z nas może pochwalić się pięknymi, naturalnie skręconymi…

Czytaj więcej
fioletowe wrzosy na balkon

Co sadzić na jesień na balkonie?

Sadzenie na balkonie roślin czy ziół to świetny sposób na…

Czytaj więcej