Najlepiej biega się po lesie lub innym terenie, ale większość z nas skazana jest na bieżnię w klubie fitness albo na trenowanie po zanieczyszczonym mieście w oparach smogu. Czy to ma w ogóle sens?
Bieganie w mieście, czyli trening w smogu
Aktywność na świeżym powietrzu to same korzyści dla zdrowia – tak grzmią dietetycy i trenerzy personalni. Tak, ale jednak nie zawsze musi oznaczać zdrowie. Może wręcz przynieść negatywne skutki, a nawet skrócić życie. Kiedy?
Jeśli biegasz w mieście. Smog staje się coraz poważniejszym problemem naszych miast, nie tylko tych największych. A jest to przeciwnik poważny, którego nie należy bagatelizować. Jak zatem minimalizować ryzyko podczas biegania w betonowej dżungli. Czy może w ogóle z tej formy aktywności zrezygnować?
Parki miejskie a bieganie
Bieganie po parku możliwe jest przecież nawet w Warszawie czy Poznaniu. Tak, oczywiście, ale ile okrążeń zrobisz na tak małej przestrzeni? Ile zajmuje Ci czasu dotarcie do tego parku i jak wygląda trasa po drodze? No właśnie. Tu rondo, tam korek, za zakrętem parkingi. Miejski krajobraz nie zachęca.
Teraz wyobraź sobie, że z każdym wdechem razem z tlenem wdychasz duże ilości tlenku węgla, ozonu, pyłu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ołowiu i innych zanieczyszczeń. A przecież poprzez bieganie zwiększasz wydolność płuc, więc wciągasz tego jeszcze więcej. Kiedy biegasz lub uprawiasz inny sport, mięśnie potrzebują więcej powietrza.
Jeśli pobiegasz choćby 10 minut, czujesz to zresztą i biegać się odechciewa. Bieganie wzdłuż stojących w korku samochodów zmniejsza wydolność płuc i dodatkowo obkurcza drogi oddechowe. Efektem mogą być nawet bóle w klatce piersiowej. W czasie biegu powietrze wdychasz w dodatku ustami i nie masz możliwości naturalnego filtrowania powietrza przez nos.
Co z tym zrobić – nie biegać?
Biegać, ale starannie wybierać trasy lub ew. zapisać się na siłownię lub do klubu fitness i korzystać z bieżni. Możesz też wybrać inną formę aktywności – może pływanie albo wspinaczkę? Przy wyborze tras do biegania przemyśl to wszystko i weź pod uwagę aktualne dane o zanieczyszczeniu.
Trenuj, ale nie za najwyższą cenę
Biegaj w maseczkach antysmogowych albo specjalnych chustach (tzw. buff). Przed zakupem sprawdź specyfikę tego produktu i wybierz na pewno dobrą. Zerkaj też na aktualne warunki i dostosuj do nich plan treningowy. Czasami lepiej odpuścić, wybrać inny rodzaj aktywności lub pobiegać dłużej, gdy warunki zmienią się na lepsze.
fot. Surprising_Shots / Pixabay