bieganie w smogu

Najlepiej biega się po lesie lub innym terenie, ale większość z nas skazana jest na bieżnię w klubie fitness albo na trenowanie po zanieczyszczonym mieście w oparach smogu. Czy to ma w ogóle sens?

Bieganie w mieście, czyli trening w smogu

Aktywność na świeżym powietrzu to same korzyści dla zdrowia – tak grzmią dietetycy i trenerzy personalni. Tak, ale jednak nie zawsze musi oznaczać zdrowie. Może wręcz przynieść negatywne skutki, a nawet skrócić życie. Kiedy?

Jeśli biegasz w mieście. Smog staje się coraz poważniejszym problemem naszych miast, nie tylko tych największych. A jest to przeciwnik poważny, którego nie należy bagatelizować. Jak zatem minimalizować ryzyko podczas biegania w betonowej dżungli. Czy może w ogóle z tej formy aktywności zrezygnować?

Parki miejskie a bieganie

Bieganie po parku możliwe jest przecież nawet w Warszawie czy Poznaniu. Tak, oczywiście, ale ile okrążeń zrobisz na tak małej przestrzeni? Ile zajmuje Ci czasu dotarcie do tego parku i jak wygląda trasa po drodze? No właśnie. Tu rondo, tam korek, za zakrętem parkingi. Miejski krajobraz nie zachęca.

Teraz wyobraź sobie, że z każdym wdechem razem z tlenem wdychasz duże ilości tlenku węgla, ozonu, pyłu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ołowiu i innych zanieczyszczeń. A przecież poprzez bieganie zwiększasz wydolność płuc, więc wciągasz tego jeszcze więcej. Kiedy biegasz lub uprawiasz inny sport, mięśnie potrzebują więcej powietrza.

Jeśli pobiegasz choćby 10 minut, czujesz to zresztą i biegać się odechciewa. Bieganie wzdłuż stojących w korku samochodów  zmniejsza wydolność płuc i dodatkowo obkurcza drogi oddechowe. Efektem mogą być nawet bóle w klatce piersiowej. W czasie biegu powietrze wdychasz w dodatku ustami i nie masz możliwości naturalnego filtrowania powietrza przez nos.

Czytaj również:  Jak ubrać się na rower?

Co z tym zrobić – nie biegać?

Biegać, ale starannie wybierać trasy lub ew. zapisać się na siłownię lub do klubu fitness i korzystać z bieżni. Możesz też wybrać inną formę aktywności – może pływanie albo wspinaczkę? Przy wyborze tras do biegania przemyśl to wszystko i weź pod uwagę aktualne dane o zanieczyszczeniu.

Trenuj, ale nie za najwyższą cenę

Biegaj w maseczkach antysmogowych albo specjalnych chustach (tzw. buff). Przed zakupem sprawdź specyfikę tego produktu i wybierz na pewno dobrą. Zerkaj też na aktualne warunki i dostosuj do nich plan treningowy. Czasami lepiej odpuścić, wybrać inny rodzaj aktywności lub pobiegać dłużej, gdy warunki zmienią się na lepsze.

fot. Surprising_Shots / Pixabay

Polecane

Sposoby na pękające piętyposoby na pękające pięty

Domowe sposoby na pękające pięty

Mimo, iż skóra na stopach wydaje się gruba i odporna,…

Czytaj więcej
Jak dbać o kobiecą figurę

Jak dbać o sylwetkę? – 6 prostych sposobów

Nie musisz wcale katować się restrykcyjnymi dietami i męczącymi treningami,…

Czytaj więcej
Dieta Bardadyna - dieta strukturalna

Dieta dr Bardadyna – dieta strukturalna

Irdyolog dr Marek Bardadyn jest twórcą diety strukturalnej, która w…

Czytaj więcej
źródła inhibitorów enzymów trawiennych w diecie czyli różnorodne strączki czy orzechy

Inhibitory enzymów trawiennych w żywności – jak wpływają na jelita?

Inhibitory enzymów trawiennych, często określane mianem substancji antyodżywczych, odgrywają złożoną…

Czytaj więcej
Grzybica włosów

Grzybica włosów

Grzybica włosów jest najrzadziej występującą wśród grzybic chorobą, ale jednak…

Czytaj więcej