bieganie w smogu

Najlepiej biega się po lesie lub innym terenie, ale większość z nas skazana jest na bieżnię w klubie fitness albo na trenowanie po zanieczyszczonym mieście w oparach smogu. Czy to ma w ogóle sens?

Bieganie w mieście, czyli trening w smogu

Aktywność na świeżym powietrzu to same korzyści dla zdrowia – tak grzmią dietetycy i trenerzy personalni. Tak, ale jednak nie zawsze musi oznaczać zdrowie. Może wręcz przynieść negatywne skutki, a nawet skrócić życie. Kiedy?

Jeśli biegasz w mieście. Smog staje się coraz poważniejszym problemem naszych miast, nie tylko tych największych. A jest to przeciwnik poważny, którego nie należy bagatelizować. Jak zatem minimalizować ryzyko podczas biegania w betonowej dżungli. Czy może w ogóle z tej formy aktywności zrezygnować?

Parki miejskie a bieganie

Bieganie po parku możliwe jest przecież nawet w Warszawie czy Poznaniu. Tak, oczywiście, ale ile okrążeń zrobisz na tak małej przestrzeni? Ile zajmuje Ci czasu dotarcie do tego parku i jak wygląda trasa po drodze? No właśnie. Tu rondo, tam korek, za zakrętem parkingi. Miejski krajobraz nie zachęca.

Teraz wyobraź sobie, że z każdym wdechem razem z tlenem wdychasz duże ilości tlenku węgla, ozonu, pyłu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ołowiu i innych zanieczyszczeń. A przecież poprzez bieganie zwiększasz wydolność płuc, więc wciągasz tego jeszcze więcej. Kiedy biegasz lub uprawiasz inny sport, mięśnie potrzebują więcej powietrza.

Jeśli pobiegasz choćby 10 minut, czujesz to zresztą i biegać się odechciewa. Bieganie wzdłuż stojących w korku samochodów  zmniejsza wydolność płuc i dodatkowo obkurcza drogi oddechowe. Efektem mogą być nawet bóle w klatce piersiowej. W czasie biegu powietrze wdychasz w dodatku ustami i nie masz możliwości naturalnego filtrowania powietrza przez nos.

Czytaj również:  Hemoglobina - kluczowy wskaźnik w badaniu krwi: co mówią jej poziomy?

Co z tym zrobić – nie biegać?

Biegać, ale starannie wybierać trasy lub ew. zapisać się na siłownię lub do klubu fitness i korzystać z bieżni. Możesz też wybrać inną formę aktywności – może pływanie albo wspinaczkę? Przy wyborze tras do biegania przemyśl to wszystko i weź pod uwagę aktualne dane o zanieczyszczeniu.

Trenuj, ale nie za najwyższą cenę

Biegaj w maseczkach antysmogowych albo specjalnych chustach (tzw. buff). Przed zakupem sprawdź specyfikę tego produktu i wybierz na pewno dobrą. Zerkaj też na aktualne warunki i dostosuj do nich plan treningowy. Czasami lepiej odpuścić, wybrać inny rodzaj aktywności lub pobiegać dłużej, gdy warunki zmienią się na lepsze.

fot. Surprising_Shots / Pixabay

Polecane

Darmowe sposoby na zmęczone nogi

Sprawdzone sposoby na zmęczone nogi

Nogi służą nam wiernie w ciągu całego dnia, dźwigając ciężar…

Czytaj więcej
Naturalny lek na cukrzycę

Naturalne lekarstwo na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą, która każdego dnia dotyka coraz więcej osób…

Czytaj więcej
Arbuz na potencję

Arbuz na potencję

Zawarte w arbuzie związki mogą zwiększać popęd seksualny. Występujące w…

Czytaj więcej
Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu

Każda ciężarna powinna przygotowywać się do porodu przez całą ciążę,…

Czytaj więcej
Skuteczne sposoby na łupież

5 skutecznych sposobów na łupież

Łupież jest problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnym. Białe…

Czytaj więcej