Zdrowe gotowanie

Zdrowe jedzenie to podstawa dobrej diety, ale ważne jest również jak zostanie przyrządzone aby nadal było pożywne i zdrowe. Chciałbym wam przedstawić kilka metod gotowania, które pozwolą zachować smak produktów i ich wartości odżywcze. Ich plusem jest to, że będziecie mogli ograniczyć tłuszcz do minimum.

Gotowanie na parze

Każdy, kto zaczyna przygodę ze zdrową kuchnia spotkał się z tą metodą nie raz. Dlaczego gotowanie na parze jest takie dobre? Para pozwala zachować w jedzeniu wszystkie wartości odżywcze. Należy jednak uważać, ponieważ można rozgotować jedzenie. Najlepiej do tego nie dopuścić a gotowy posiłek dobrze doprawić i delektować się smakiem. Na parze najlepiej przyrządzać delikatne filety rybne, chude piersi z kurczaka oraz warzywa. Warto zwrócić uwagę, że do gotowania na parze nie potrzeba drogich, modnych naczyń. Wszystko czego potrzebujesz na pewno znajduje się w twojej kuchni. W garnku lub woku umieść do góry dnem małą, płaskodenną, żaroodporną miskę. Na niej umieść żaroodporny talerz z jedzeniem. Miskę oblej dookoła wrzącą wodą, a woka lub garnek przykryj pokrywą aby para nie uciekała podczas podgrzewania naczynia.

Pieczenie

Pozwala na przygotowanie pysznych dań mięsnych na minimalnej ilości tłuszczu. Mięso najpierw należy zarumienić na niewielkiej ilości oleju(polecamy olej rzepakowy), ustawiając je na płycie grzewczej lub w rozgrzanym piekarniku, a następnie piec w niższej temperaturze. Podsmażone mięso zyska smak, a pieczenie pozwoli zachować soczystość i miękkość. Jeśli chcesz obniżyć zawartość tłuszczu w mięsie, możesz umieści je na ruszcie tak aby tłuszcz skapywał. Zanim pokroisz mięso odstaw je na chwilę do ostygnięcia – dzięki temu będzie delikatne i nie stwardnieje tak szybko

Duszenie

Duszenie polega na przygotowaniu dania na niedużej ilości płynu lub w sosie własnym. Przed właściwym duszeniem warto zrumienić składniki, a następnie w tym samym naczyniu przenieść do piekarnika lub ustawić na płycie grzewczej dokładnie przykrywając szczelną pokrywą. Potrawę można dusić na patelni dodając do mięsa, warzyw, ryb i drobiu niewielką ilość wina, wody lub bulionu. Najlepiej gotować do miękkości na niedużym ogniu

Czytaj również:  Sprawdzone sposoby na zmęczone nogi

Smażenie „po chińsku”(szybkie)

Metoda ta pozwala na szybkie przygotowanie wielu potraw. Szybkie smażenie na dużym ogniu pozwala zachować wartości odżywcze oraz chrupkość warzyw, które przygotowujemy w ten sposób. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie woka lub patelni z wysokimi brzegami, nie będziesz potrzebował dużej ilości oleju. Możesz użyć również prędzej przygotowanego bulion warzywnego. Należy pamiętać aby posiekać wszystkie składniki w niewielkie, jednakowej wielkości kawałki, aby mieszając można je szybko i równomiernie usmażyć. Ten sposób gotowania nadaje się do przyrządzania dań mięsno-warzywnych. Można wykorzystać zarówno drób jak i miękkie mięso wieprzowe.

Grillowanie

Bardzo lubiana przez wszystkich metoda przyrządzania potraw, szczególnie w lecie. Można wykorzystać zarówno specjalną patelnie do grillowania lub upiec potrawę na ruszcie. Jedzenie z rusztu ma specyficzny posmak dymu, który wiele osób uwielbia. Warto pamiętać, że przed grillowaniem należy zamarynować mięso. Pozwala to zmniejszyć ilość tłuszczu potrzebną do przygotowania potraw. Aby uwydatnić smak mięsa i sprawić by było miękkie i soczyste warto wykorzystać lekko kwaskowatą zaprawę. Jeżeli chcesz umieścić na grillu większą porcję mięsa, obgotuje je lub podpiecz i dokończ przygotowywanie potrawy na grillu. Dzięki temu unikniesz spalenia mniejszych kawałków mięsa.

Sauté

Metoda podsmażania pokrojonych w cienkie paski warzyw lub mięsa. Polega na podrzucaniu ich na gorącej patelni, aby mogły się równomiernie zarumienić. Walory zdrowotne w tej metodzie zależą wyłącznie od ciebie – może być zdrowa ale zależy to od ilość i jakość użytego do smażenia tłuszczu. Idealnym rozwiązaniem będzie korzystanie z dobrej jakości, nieprzywierającej patelni. Dzięki niej ograniczysz ilość tłuszczu do minimum. Możesz wykorzystać specjalne dozowniki, rozpylające olej. Wystarczy spryskać delikatnie patelnie, by pokryć ją cienką warstwą tłuszczu.

Gotowanie w płynie

Gotować możesz zarówno w wodzie jak i bulionie. Metoda doskonale nadająca się do przyrządzania ryb i delikatnych mięs. Ten sposób pozwoli zachować miękkość i soczystość mięsa. Dobrze doprawiony bulion wzmocni smak mięsa. Jedynym minusem są składniki odżywcze, które po gotowaniu pozostaną w bulionie. Oczywiście bulion lub wodę możesz wykorzystać do przygotowania zupy lub sosu, wówczas żaden cenny składnik się nie zmarnuje.

Czytaj również:  5 skutecznych sposobów na łupież

To jaką metodę wybierzesz zależy tylko od ciebie. W kuchni warto eksperymentować, a każdego dnia tygodnia, możesz wybrać inną metodę przyrządzania potrawy. Dzięki temu twoje menu będzie urozmaicone i ciekawe. Dodatkowym plusem jest to, że będziesz odżywiać się zdrowo, a różnorodne, zdrowe dania to mniej śmieciowego, niezdrowego i tłustego jedzenia.

Fot. Pixabay.com