Ekologiczne życie

Życie w zgodzie z naturą wcale nie jest takie trudne i pełne wyrzeczeń, jak się wydaje. Nawet proste czynności i gesty mogą wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia. Jeżeli odrobinę zmienisz swoje przyzwyczajenia, nie tylko pomożesz sobie i przyszłym pokoleniom, ale przede wszystkim naszej planecie. Poznaj najważniejsze zasady ekologicznego życia.

Rozważne zakupy

Zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się, które produkty są Ci naprawdę potrzebne. Im mniej kupisz, tym mniej trafi na wysypisko śmieci. Pamiętaj, że nie wszystkie śmieci poddaje się recyklingowi. Większość powoli rozkłada się, zanieczyszczając środowisko i przyczyniając się do efektu cieplarnianego. Poza tym, kupując mniej, uratujesz nie tylko środowisko, ale także swój domowy budżet.

Nie wyrzucaj sprzętu

Za wyrzucenie starego, niepotrzebnego komputera czy telefonu komórkowego możesz zostać ukarana wysoką grzywną. Zasady ekologicznego życia mówią, by wszelki sprzęt elektroniczny odnosić do specjalnych punktów, które zajmą się ich recyklingiem.

Zaoszczędź przy sprzątaniu

Większość z nas w czasie domowych porządków wyciera kurze papierowymi ręcznikami, zużywając ich nieraz całkiem sporo. Takie ręczniki nie są poddawane recyklingowi, dlatego dobrze by było ograniczyć ich używanie. Do sprzątania lepiej sprawdzi się bawełniana szmatka, którą może być nawet podarty, niepotrzebny ciuch. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze i pomożesz środowisku.

Nie wyrzucaj jedzenia

Sporą część w naszych domowych koszach na śmieci zajmują resztki jedzenia, które zostały np. z obiadu. Resztki pokarmu rozkładają się wyjątkowo długo, poza tym wyrzucanie jedzenia jest marnotrawstwem. Co więc z tym zrobić? Po prostu gotuj mniej! Zaoszczędzisz dzięki temu całkiem sporo pieniędzy.

Wypożyczaj ubrania

Nie chodzi nam tutaj o pożyczanie ubrań od koleżanek, chociaż to też całkiem niezły pomysł na odświeżenie swojej garderoby. W kwestii ekologicznej mody również z pomocą przychodzą nam zasady ekologicznego życia. Okazuje się, że możesz poczuć się jak bohaterka „Seksu w wielkim mieście” i wypożyczyć sobie torebkę od sławnego projektanta przez internet. To świetna sprawa, co chwila możesz wymieniać torebki, na których kupno nigdy nie mogłabyś sobie pozwolić.

Czytaj również:  Domowe sposoby na peeling dłoni

Wybieraj tkaniny naturalne

Nie każdy wie, że tak zwana skóra ekologiczna z ekologią ma niewiele wspólnego. Nie ulega ona biodegradacji i zalega razem z innymi śmieciami na wysypiskach. W naturalnych tkaninach, takich jak bawełna, len, jedwab nie tylko będziesz czuła się o wiele lepiej i wygodniej. Takie materiały są zupełnie nieszkodliwe dla środowiska.

Fot. Pixabay.com

Polecane

dieta na cukrzycę

Poznaj wczesne objawy cukrzycy – postaw na profilaktykę

Cukrzyca to bardzo groźna i podstępna choroba, a jej objawy…

Czytaj więcej
papryki w różnych koloroach

Psychodietetyka – Jak emocje wpływają na nasze nawyki żywieniowe

Wszyscy znamy powiedzenie "Jesteś tym, co jesz", ale czy zastanawialiśmy…

Czytaj więcej
Ochrona przed chorobą

Ochrona przed chorobą

Jesień już za pasem, zima zbliża się, co raz to…

Czytaj więcej
Okres menstruacyjny

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy jest regulowanym procesem , w czasie którego z…

Czytaj więcej
Glukoza - paliwo do mózgu

Glukoza – paliwo dla mózgu

Mózg - centralna jednostka dowodzenia naszym organizmem, siedlisko inteligencji i…

Czytaj więcej