Pielęgnacja cery trądzikowej

Cera ze skłonnościami do trądziku wymaga bardzo troskliwej i starannej opieki. Powstawaniu na twarzy brzydkich i uciążliwych krostek zapobiegniemy dopiero, dowiadując się, jak powinna przebiegać pielęgnacja cery trądzikowej.

„Parówka” skóry trądzikowej

Starym, sprawdzonym, ale wciąż skutecznym sposobem na walkę z niedoskonałościami cery jest tak zwana „parówka”. Polega ona na dodaniu do garnka z wrzątkiem suszonych ziół lub gotowych torebeczek z ziołami ekspresowymi, na przykład rumiankiem, szałwią. Następnie pochylamy twarz nad naparem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Zabieg powinien trwać około 10 minut. Dla jak najlepszych efektów „parówkę” powtarzamy raz w tygodniu.

Peeling 

Kremy peelingujące to odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej. Złuszczą one i oczyszczą  naskórek i sprawią, że skóra będzie o wiele gładsza. W drogeriach dostępny jest szeroki wybór takich preparatów, można też przygotować domowy peeling, dodając do kremu lub żelu do mycia twarzy cukier, lub drobno zmielone orzechy. Sposobów na domowy peeling jest równie wiele, jak takich produktów na sklepowych półkach.

Maseczka

Idealną maseczką dla skóry o skłonnościach do trądziku jest taka na bazie glinki. Doskonale nawilża ona naskórek i zamyka pory. Dobrym pomysłem jest też maseczka typu peel-off, która zastyga w kilka minut na twarzy, tworząc cieniutką błonę, którą należy ściągnąć.

Demakijaż

Dokładne usunięcie resztek makijażu jest podstawą, jeśli naszym zamiarem jest właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. Wybieramy do tego celu kosmetyki, przeznaczone dla skóry tłustej lub trądzikowej. Są one pozbawione tłuszczu, a w zamian zawierają substancje antybakteryjne, doskonałe dla cery z trądzikiem.

Mycie

Po dokładnym demakijażu przychodzi pora na umycie skóry twarzy. Idealne sposoby na codzienną pielęgnację skóry trądzikowej to antybakteryjne preparaty do mycia twarzy. Najlepsze są takie, które zawierają cynk, betainę, lukrecję, oczar wirgiński, tymianek. Ważny jest też właściwy sposób mycia twarzy. Kosmetyk najpierw rozcieramy w dłoniach, a potem masujemy nim zwilżoną wodą twarz.

Czytaj również:  Mleko z miodem – na co pomaga?

Najwięcej uwagi należy zwrócić na czoło, brodę i nos, czyli miejsca, w których występują największe skupiska gruczołów łojowych. Po wmasowaniu preparatu antybakteryjnego, spłukujemy twarz wodą.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Polecane

Łagodzenie podrażnień po goleniu

Łagodzenie podrażnień po goleniu

Mężczyźni poświęcają bardzo dużo czasu na golenie. Dla wielu mężczyzn…

Czytaj więcej
Termy Bukowina - Hydroterapia

Hydroterapia: na czym to polega i dlaczego warto?

Czy zdarzyło Ci się słyszeć o hydroterapii? Jest to szybko…

Czytaj więcej

Trendy w edukacji

Czego tak naprawdę oczekujemy w okresie nauki w liceum? Czy…

Czytaj więcej
kubek parującej herbaty z plasterkami cytryny i miodem, mała miseczka soli do płukania gardła, ciepły kompres oraz dyfuzor wydzielający parę z dodatkiem olejku eukaliptusowego

Domowe sposoby na łagodzenie bólu gardła – skuteczne i bezpieczne metody

Ból gardła może być nie tylko objawem przeziębienia lub infekcji,…

Czytaj więcej
Klaps jako metoda wychowawcza

Klaps jako metoda wychowawcza

Niektórzy rodzice nie wyobrażają sobie skutecznych metod wychowawczych bez klapsa.…

Czytaj więcej