Site Loader
Zmarszczki

Z wiekiem skóra starzeje się, traci sprężystość i jędrność. Naukowcy od lat pracują  nad wynalezieniem eliksiru młodości, który powstrzymałby ten proces, chociaż wydaje się , że walcząc z upływem czasu , jesteśmy na z góry straconej pozycji, a jednak jest nadzieja, która nazywa się kolagenem.

Kolagen ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry. Gdy jesteśmy młodzi  to wpływa na rozrost skóry , jej rozciąganie i sprężystość. Zmarszczki pojawiające się w starszym wieku  pojawiają się dlatego, że zaczyna go brakować . Zatem cudowny eliksir występuje w skórze , tylko z wiekiem niestety zanika.
Kolagen to białko , które spaja elementy komórkowe, prowadząc tym samym  do formowania  z nich tkanek i narządów. Jest podstawowym białkiem tkanki łącznej , ma wysoką odporność na rozciąganie  i stanowi główny składnik m.in ścięgien. A skóra właściwa wyposażona w kolagenowe i sprężyste włókna tkanki łącznej stanowi naturalne zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi (uderzenia, szarpnięcia). Nie bez powodu uważa się, że skóra dziecka doskonale radzi sobie z drobnymi otarciami i ranami – to właśnie wysokie stężenie kolagenu sprawia, że radzi sobie  z drobnymi otarciami i ranami i to właśnie wysokie stężenie kolagenu sprawia , ze szybko się regeneruje.

Witamina C

Dieta bogata w witaminę C wyraźnie wpływa na poprawę stanu skóry, właśnie dlatego, że ułatwia syntezę kolagenu w organizmie . Natomiast drastyczne diety odchudzające wpływają na nią negatywnie, powodując jej suchość, bladość i kruchość.
Zróżnicowana funkcja kolagenu związana jest z funkcją i miejscem jego występowania. Do tej pory opisano 20 typów kolagenu. Skóra zawiera typ I,III i V, ale najważniejsze znaczenie mA dla niej ma typ I i III . Skóra osób dorosłych zawiera  kolagen typu I – leżący głęboko w skórze . Kolagen typu III buduje głównie włókna kolagenowe u dzieci  i osób młodych, jego synteza stopniowo występuje w wieku ok. 30 lat, a potem znika..

Czytaj również:  Piękne plecy - codzienna pielęgnacja - porady

Osoby młode mogą nie stosować kosmetyków nawilżających, a ich skóra doskonale sobie poradzi  i sama zadba o odpowiednie nawilżenie. Jednak osoby starsze muszą jej pomóc. Ubytek kolagenu  powoduje  powstanie zmarszczek i starzenie się skóry, bo liczba składników skóry właściwej  zmniejsza się z biegiem lat. Dzieje się tak bo zanika żelopodobna  substancja  wypełniająca przestrzeń między włóknami tkanki łącznej. Ogranicza to zdolność  wiązania wody w tkance i powoduje zmniejszenie jędrności i elastyczności skóry. Właśnie ta zredukowana  jędrność jest przyczyną wiotczenia skóry. Z wiekiem zmienia się tez ułożenie włókien kolagenowych, które zanikają z reguły tylko w nieznacznym stopniu, postępuje natomiast , tzw. sieciowanie  kolagenu, czyli tworzenie  splotów poprzecznych. Co to oznacza dla skóry?

Wraz z postępowaniem procesu starzenia  kolagen staje się sztywny i kruchy, traci  także wytrzymałość. Spowodowane jest to uszkodzeniem struktury białek. Około 40 roku życia  zaczyna być zauważalna  zmniejszona gęstość  włókien kolagenowych. – Kolagen stanowi  ok. 70% suchej masy u młodej skóry, jego zawartość w skórze , w przeliczeniu na jednostkę powierzchni maleje ok. 1% z każdym rokiem życia dorosłego człowieka.

Jeśli intensywnie się opalamy możemy ten proces przyspieszyć, ale można go również spowolnić stosując odpowiednie suplementy diety i kosmetyki. Utrata elastyczności występuje inaczej u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet włókna kolagenowe są luźniej splecione niż u mężczyzn. Sprzyja to m.in łatwości  w rozciąganiu  skóry w czasie ciąży, ale także w wyniku tycia i chudnięcia.
Skóra mężczyzn ma za to mniej włókien sprężystych i podobnie jak naskórek jest grubsza niż u kobiet.

Specjaliści uważają, ze kolagen w kremie nie uzupełni braków w skórze właściwej. Jego cząsteczki są zbyt duże  i nie przenikają przez naskórek. Może ona natomiast wyraźnie poprawić  ogólna kondycję  skóry , bo jest cennym składnikiem pielęgnacyjnym. Kremy z kolagenem działają powierzchniowo. Powodują zwiększenie  nawilżenia naskórka , a tym samym lepszy jego wygląd.

Czytaj również:  Trendy w manicure na wiosnę

Jednym z najnowocześniejszych składników, nad którym równie intensywnie pracują naukowcy są peptydy. Te maleńkie cząsteczki powstałe z połączenia co najmniej dwóch aminokwasów są wykorzystywane w kosmetyce jako nośniki transportujące  składniki aktywne w głąb skóry. Dzięki małym cząsteczkom związki te wnikają w skórę i tam pobudzają produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za gładkość i jędrność skóry. Takie peptydy mogą stymulować  komórki skóry właściwej do produkcji nowych włókien kolagenu.

Kremy z kolagenem przede wszystkim powinny stosować osoby, które chcą poprawić stopień nawilżenia skóry. Także regularne  używanie lotionów, serum i balsamów zawierających kolagen wyraźnie poprawia stan skóry. Staje się ona jędrniejsza , a tym samym drobne zmarszczki wydają się mniej widoczne. Odpowiednie nawilżenie wpływa również na lepsze napięcie skóry i jej koloryt. Oczywiście same kosmetyki nie sprawią cudów warto również zadbać o prawidłowy jadłospis, zdrowy tryb życia , ewentualną suplementację.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Jak zrzucić kilogramy?

Zrzucanie kilogramów: małe kroki, duże zmiany. Poradnik.

Już czas najwyższy pozbyć się tak starannie hodowanej „oponki”, no…

Czytaj więcej
Dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kalorii

Wystarczy przejrzeć kolorowe magazyny dla kobiet czy poczytać fora internetowe,…

Czytaj więcej
haluksy

Leczenie haluksów – jakie metody wypróbować?

Haluksy są wyjątkowo nieestetyczne. Można je leczyć m.in. za pomocą…

Czytaj więcej
Skóra dobrze odżywiona

Skóra dobrze odżywiona

Wieczorem zaczyna się czas wypoczynki i odnowy. Jak odpowiednio przygotować…

Czytaj więcej
Jedz powoli

Jedz powoli

Ciągły pospiech jest coraz częściej obecny w naszym życiu. Nie…

Czytaj więcej