Site Loader
Tętno maksymalne

MHR lub HRmax (z ang. Maximal heart rate) jest to maksymalne możliwe tętno występujące podczas maksymalnego wysiłku. Inaczej mówiąc jest to częstość pracy serca, przy której odczuwasz, że dałeś z siebie wszystko podczas biegu.

Powszechnie uważa się, że z wiekiem tętno maksymalne spada. Jednak nie jest to regułą, ponieważ osoby, które pozostają bardzo aktywne fizycznie w trakcie całego swojego życia, mogą mieć równie wysokie MHR jak młodzi ludzie. Znane są przypadki młodych osób z niskim MHR – ok. 160, oraz osób w podeszłym wieku z HRmax w okolicach 200 uderzeń na minutę. Wyznaczanie tętna maksymalnego służy głównie do ustalenia stref wysiłku. Przydatne jest najbardziej, gdy korzysta się w treningu z pulsometru.

Tętno maksymalne można wyznaczyć na kilka sposobów, my podamy wam jednak najprostszy i najpowszechniej stosowany sposób. Jedyną wadą tej metody jest uśredniony wynik, który nie uwzględnia indywidualnych możliwości organizmu.

MHR = 220 – wiek

Mając 30 lat twoje HRmax wynosi 190. Należy pamiętać, że jest to oczywiście szacunkowy wynik. Wynik może być zawyżony lub zaniżony, dlatego najlepiej sprawdzić się podczas intensywnego wysiłku. Trzeba też pamiętać o tym, że tętno maksymalne jest indywidualne dla danego sportu. Na przykład w pływaniu jest niższe niż w kolarstwie, w kolarstwie niższe niż w bieganiu. Jeśli jednak podchodzicie do sportu bardzo profesjonalnie to warto mieć na wyposażeniu pulsometr.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Celulit

Cellulit – poznaj wroga zanim go zwalczysz!

Cellulit, wszyscy wiedzą o jego istnieniu, ale czym on tak...

Czytaj więcej
Białko - budulec ludzkich mięśni

Białko – budulec ludzkich mięśni

Białko to podstawowy element budulcowy ludzkiego organizmu, dlatego dostarczenie jego...

Czytaj więcej
Mezoterapia

Mezoterapia – dlaczego warto?

Marzenie o wiecznej młodości towarzyszą nam chyba od zarania dziejów....

Czytaj więcej
Suplementy odchudzające

Suplementy odchudzające – czy naprawdę działają?

Według ostatnich amerykańskich statystyk coraz większa grupa mężczyzn i kobiet...

Czytaj więcej
Usuwanie blizn po opalaniu

Skuteczne sposoby na pozbycie się blizn po opalaniu

Laser może być stosowany do usuwania różnych blizn, wygładzania skóry...

Czytaj więcej