Site Loader
Tętno maksymalne

MHR lub HRmax (z ang. Maximal heart rate) jest to maksymalne możliwe tętno występujące podczas maksymalnego wysiłku. Inaczej mówiąc jest to częstość pracy serca, przy której odczuwasz, że dałeś z siebie wszystko podczas biegu.

Powszechnie uważa się, że z wiekiem tętno maksymalne spada. Jednak nie jest to regułą, ponieważ osoby, które pozostają bardzo aktywne fizycznie w trakcie całego swojego życia, mogą mieć równie wysokie MHR jak młodzi ludzie. Znane są przypadki młodych osób z niskim MHR – ok. 160, oraz osób w podeszłym wieku z HRmax w okolicach 200 uderzeń na minutę. Wyznaczanie tętna maksymalnego służy głównie do ustalenia stref wysiłku. Przydatne jest najbardziej, gdy korzysta się w treningu z pulsometru.

Tętno maksymalne można wyznaczyć na kilka sposobów, my podamy wam jednak najprostszy i najpowszechniej stosowany sposób. Jedyną wadą tej metody jest uśredniony wynik, który nie uwzględnia indywidualnych możliwości organizmu.

MHR = 220 – wiek

Mając 30 lat twoje HRmax wynosi 190. Należy pamiętać, że jest to oczywiście szacunkowy wynik. Wynik może być zawyżony lub zaniżony, dlatego najlepiej sprawdzić się podczas intensywnego wysiłku. Trzeba też pamiętać o tym, że tętno maksymalne jest indywidualne dla danego sportu. Na przykład w pływaniu jest niższe niż w kolarstwie, w kolarstwie niższe niż w bieganiu. Jeśli jednak podchodzicie do sportu bardzo profesjonalnie to warto mieć na wyposażeniu pulsometr.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Sposoby na nieprzyjemny zapach stóp

Skuteczne sposoby na nieprzyjemny zapach stóp

Przyczyną brzydkiego zapachu stóp może być nadmierne pocenie się skóry...

Czytaj więcej
Zadbany biust

Zadbany biust

Jak dbać o biust w dojrzałym wieku Na piękno kobiecych...

Czytaj więcej
Odciski

Odciski a modzele – jaka jest różnica?

Modzele i odciski to nieestetyczne zmiany na stopach, które wymagają...

Czytaj więcej
Dieta Bardadyna - dieta strukturalna

Dieta dr Bardadyna – dieta strukturalna

Irdyolog dr Marek Bardadyn jest twórcą diety strukturalnej, która w...

Czytaj więcej
Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia

Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia!

Do niedawna jedna z najbardziej popularnych i modnych diet, obecnie...

Czytaj więcej