Site Loader
Tętno maksymalne

MHR lub HRmax (z ang. Maximal heart rate) jest to maksymalne możliwe tętno występujące podczas maksymalnego wysiłku. Inaczej mówiąc jest to częstość pracy serca, przy której odczuwasz, że dałeś z siebie wszystko podczas biegu.

Powszechnie uważa się, że z wiekiem tętno maksymalne spada. Jednak nie jest to regułą, ponieważ osoby, które pozostają bardzo aktywne fizycznie w trakcie całego swojego życia, mogą mieć równie wysokie MHR jak młodzi ludzie. Znane są przypadki młodych osób z niskim MHR – ok. 160, oraz osób w podeszłym wieku z HRmax w okolicach 200 uderzeń na minutę. Wyznaczanie tętna maksymalnego służy głównie do ustalenia stref wysiłku. Przydatne jest najbardziej, gdy korzysta się w treningu z pulsometru.

Tętno maksymalne można wyznaczyć na kilka sposobów, my podamy wam jednak najprostszy i najpowszechniej stosowany sposób. Jedyną wadą tej metody jest uśredniony wynik, który nie uwzględnia indywidualnych możliwości organizmu.

MHR = 220 – wiek

Mając 30 lat twoje HRmax wynosi 190. Należy pamiętać, że jest to oczywiście szacunkowy wynik. Wynik może być zawyżony lub zaniżony, dlatego najlepiej sprawdzić się podczas intensywnego wysiłku. Trzeba też pamiętać o tym, że tętno maksymalne jest indywidualne dla danego sportu. Na przykład w pływaniu jest niższe niż w kolarstwie, w kolarstwie niższe niż w bieganiu. Jeśli jednak podchodzicie do sportu bardzo profesjonalnie to warto mieć na wyposażeniu pulsometr.

Fitmaniak

Polecane

Jedz powoli

Jedz powoli

Ciągły pospiech jest coraz częściej obecny w naszym życiu. Nie...

Czytaj więcej
Winogrona dobre na serce

Jedzenie winogron może pomóc chronić serce mężczyzn z problemami metabolicznymi!

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez dr Marię Luz Fernandez i...

Czytaj więcej
Zima a zdrowie

Zalety zimowej pory

Mało osób lubi zimę, gdy dzień krótki, szybko zapada zmierzch,...

Czytaj więcej
Najgrubsza kobieta

Najgrubsza kobieta świata!

Susanne Eman – gigantyczna matka pochłania ponad 20 000 kcal...

Czytaj więcej
Witaminy w pigułkach

Za dużo witamin w pigułkach

W diecie wielu Polaków na próżno szukać warzyw i owoców,...

Czytaj więcej

Archiwa