Site Loader
Tętno maksymalne

MHR lub HRmax (z ang. Maximal heart rate) jest to maksymalne możliwe tętno występujące podczas maksymalnego wysiłku. Inaczej mówiąc jest to częstość pracy serca, przy której odczuwasz, że dałeś z siebie wszystko podczas biegu.

Powszechnie uważa się, że z wiekiem tętno maksymalne spada. Jednak nie jest to regułą, ponieważ osoby, które pozostają bardzo aktywne fizycznie w trakcie całego swojego życia, mogą mieć równie wysokie MHR jak młodzi ludzie. Znane są przypadki młodych osób z niskim MHR – ok. 160, oraz osób w podeszłym wieku z HRmax w okolicach 200 uderzeń na minutę. Wyznaczanie tętna maksymalnego służy głównie do ustalenia stref wysiłku. Przydatne jest najbardziej, gdy korzysta się w treningu z pulsometru.

Tętno maksymalne można wyznaczyć na kilka sposobów, my podamy wam jednak najprostszy i najpowszechniej stosowany sposób. Jedyną wadą tej metody jest uśredniony wynik, który nie uwzględnia indywidualnych możliwości organizmu.

MHR = 220 – wiek

Mając 30 lat twoje HRmax wynosi 190. Należy pamiętać, że jest to oczywiście szacunkowy wynik. Wynik może być zawyżony lub zaniżony, dlatego najlepiej sprawdzić się podczas intensywnego wysiłku. Trzeba też pamiętać o tym, że tętno maksymalne jest indywidualne dla danego sportu. Na przykład w pływaniu jest niższe niż w kolarstwie, w kolarstwie niższe niż w bieganiu. Jeśli jednak podchodzicie do sportu bardzo profesjonalnie to warto mieć na wyposażeniu pulsometr.

Polecane

Hormony

Hormony

Przyśpieszenie rozwoju narządów rozrodczych zależy od hormonów . Powodują one...

Czytaj więcej
Dieta: pytania i odpowiedzi

Idealna dieta – kiedy, jak i co jeść?

Obliczono, że każdej zimy przeciętna Polska kobieta przybiera na wadze ...

Czytaj więcej
Czekolada w kosmetykach

Kosmetyki z miodem, kakao i czekoladą – właściwości i zalety

Miód, czekolada i kakao są często stosowane w preparatach kosmetycznych....

Czytaj więcej
Ubiór na rower

Jak ubrać się na rower?

Przyjemna przejażdżka na rowerze to nie tylko sprawny rower oraz...

Czytaj więcej
Zdrowe gotowanie

7 metod zdrowego gotowania

Zdrowe jedzenie to podstawa dobrej diety, ale ważne jest również...

Czytaj więcej