Wrastające paznokcie

Dlaczego paznokcie wrastają?

Z reguły sami jesteśmy sobie winni, zaniedbując pielęgnację stóp, często po niewielkim urazie, np. przypadkowym kopnięciu kamienia, dochodzi do odkształcenia płytki paznokciowej. Jej brzeg podwija się i zaczyna  wrastać w wał paznokciowy, czyli bok palucha. Wówczas jak najgłębiej wycinamy  paznokieć, żeby pozbyć się bólu. Przynosi to ulgę, ale na krótko. Najczęściej jednak przyczyna wrastania paznokci jest obcinanie ich za krótko i na okrągło, a także noszenie butów o zbyt wąskich noskach. Ścięte paznokcie nie maja miejsca rosnąć, podwijają się i wbijają w ciało, podobnie dzieje się kiedy chodzimy w butach z płaskimi noskami uciskającymi palce od góry, a nawet w obciskających skarpetach i rajstopach.

Gdy paznokieć wrasta , rozwija się stan zapalny – pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i ból. Może się on wbijać w wał paznokciowy przy końcu palucha, od jego połowy lub na całej długości. Jeśli zmiany są niewielkie można je z powodzeniem leczyć w gabinecie kosmetycznym.

Sposób leczenia wrastających paznokci uzależniony jest przede wszystkim od zaawansowania dolegliwości. Jeżeli nie ma stanu zapalnego można od razu przystąpić do leczenia . Gdy palec jest zaogniony, wdało się zapalenie, zakażenie lub wyrosło tzw. dzikie mięso – najpierw należy rozprawić się z tym problemem, a później zając się paznokciami.

Tamponada kąta paznokcia

Przy wrastającym kącie paznokcia , czyli tej części, która znajduje się  przy opuszce  palucha, wystarczającym zabiegiem jest, tzw. tamponada. Pierwszym jej etapem jest oczyszczanie rowka przy paznokciu. Następnie między wał a paznokieć  wsuwa się miękką fizelinę lub specjalna gazę nasączona środkiem  przeciwzapalnym. Po chwili tampon się usuwa  i wycina fragment płytki, która wrasta w ciało. Na krawędź paznokci nasuwa się przecięta wzdłuż brzegu rureczkę Sulci – Protektor.

Jeżeli usunięta część paznokcia  była na tyle duża, że pozostała po niej widoczna szczelina , ze specjalnej masy robi się protezę paznokcia. Rureczka pozwala aby ukształtował się właściwy tor  wzrostu. Zabieg przynosi natychmiastową ulgę, a rurka nie przeszkadza przy noszeniu pełnego obuwia. Gdy paznokieć rośnie rurkę przycina się  żeby nie wystawała.

Czytaj również:  Skuteczne tonizowanie skóry - poradnik

Klamra Osthold

Istnieje natomiast mniej inwazyjna metoda korekcji takiej dolegliwości – założenie klamry korekcyjnej. Klamry mogą być rozmaite: sprężynowe, metalowo – plastikowe lub z tworzywa. Najnowszym wynalazkiem są klamry drutowe VHO Osthold, zrobione z materiału wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych. Zakładać je można nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.

Klamrę VHO Osthold mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało. Końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, drucik odpowiednio przycina i zakańcza oczkiem.

Kluczowym momentem zabiegu jest połączenie obu haczyków za pomocą drucianej pętelki – wtedy ustala się siłę, z jaką klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia. Na ostre końcówki klamry nakłada się specjalną masę, którą można ozdobić, np. cekinem. Klamra utrzymywana jest na paznokciu aż do całkowitego jego odrośnięcia nowym torem. Zanim pójdziesz do domu, pedikiurzystka wytłumaczy ci, jak masz sama w domu zakładać tampony nasączone środkiem przeciwzapalnym.

Metoda ta pozwala na skorygowanie nawet bardzo zdeformowanych paznokci, również wtedy, gdy toczy się stan zapalny. Najważniejsze jest to, że założenie klamry przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniu.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Piękne włosy

Słuchaj się włosa

Zanim zakochasz się w modnej fryzurze, sprawdź, jakie upodobania mają…

Czytaj więcej
Nawilżanie skóry

Proste sposoby na natłuszczenie skóry

Natłuszczenie skóry nie jest odpowiednim sposobem pielęgnacji dla każdego typu…

Czytaj więcej
Skrobia modyfikowana

Skrobia modyfikowana – groźna czy nie?

Złowieszczo brzmiąca nazwa wystarczy by wystraszyć niejednego śmiałka, skrobia modyfikowana…

Czytaj więcej
zasady Montessori

Metoda Montessori – na czym polega ta forma nauki?

Metoda Montessori to jeden z najpopularniejszych systemów edukacyjnych i wychowawczych…

Czytaj więcej
Tętno maksymalne

Wyznaczanie tętna maksymalnego(MHR)

MHR lub HRmax (z ang. Maximal heart rate) jest to…

Czytaj więcej