Witamina C

Kwas askorbinowy, nazywany potocznie witaminą C jest niezbędnym składnikiem diety każdego człowieka. Spożywamy ją często wraz z pożywieniem, niektórzy stosują również suplementy. W okresie zwiększonej liczby zachorowań wiedzie prym jako środek wspomagający leczenie przeziębienia. Czy witamina C naprawdę może pomóc wyleczyć się z przeziębienia i grypy?

Witamina C odgrywa w ludzkim organizmie bardzo ważne funkcje, a jej braki mogą objawiać się między innymi zwiększonym pękaniem naczynek, samoistnymi krwawieniami, krwawymi wybroczynami a także rozmiękczaniem dziąseł i utrudnionym gojeniem się ran.

Nadmiar kwasu askorbinowego nie wpływa toksycznie na działanie ludzkiego organizmu, może jedynie wywołać biegunkę oraz zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Po przedawkowaniu może również pojawić się wysypka na skórze, na szczęście ewentualny nadmiar szybko zostaje wydalony z moczem i dolegliwości ustępują. Duże i długotrwałe spożycie witaminy C może spowodować zwiększone ryzyko pojawienia się kamicy nerkowej.

Badania wykonane na zwierzętach wykazały że spożywanie wyższej ilości witaminy C niż określona normami (do 90 mg/dobę) w trakcie ciąży może niekorzystnie wpływać na płód. Nie zostało to jednak potwierdzone w badaniach klinicznych na ludziach.

Gdzie mogę znaleźć cenną witaminę?

W Polsce głównym źródłem tego składnika w diecie są ziemniaki. Choć może to być zaskakujące na pierwszy rzut oka, to jednak po głębszym przemyśleniu staje się jasne że nie chodzi tu o to że ziemniaki zawierają ogromne ilości witaminy C, a o to że są one spożywane stosunkowo często oraz w dużej ilości.

Poza tym dobrym źródłem kwasu askorbinowego jest papryka, winogrona i owoce cytrusowe. Na świecie występują również owoce takie jak acerola i gwajawa które biją wszelkie rekordy zawartości witaminy C w 100 gramach produktu. W 100 gramach owocu aceroli znajduje się od 1400 do nawet 2500 mg kwasu askorbinowego, dla porównania w cytrynie uważanej za dobre źródło witaminy C jest jej tylko 53 mg w 100 gramach owocu. Oczywiście w Polsce również mamy swoistą „rekordzistkę” – dziką różę. Jej owoce zawierają nawet do 1000mg cennego składnika w 100 gramach produktu, jednak kto byłby w stanie zjeść garść owoców dzikiej róży?

Czytaj również:  Stop żółtaczce

Witamina C jest bardzo nietrwała. W trakcie obróbki termicznej jej zawartość w gotowym daniu może spaść nawet o 55% w porównaniu do produktów z których została przygotowana potrawa.

Kwas askorbinowy jest również wykorzystywany w przemyśle. Jest on naturalnym przeciwutleniaczem – zabezpiecza produkty przed psuciem się. W przemyśle stosuje się czystą witaminę C która ukrywa się pod symbolem E300 oraz jej pochodne E301 (askorbinian sodu), E302, (askorbinian wapnia), E303, (askorbinian potasu), E304, (estry kwasów tłuszczowych i kwasu askorbinowego), E304(i) (palmitynian askorbylu) oraz E304(ii) (stearynian askorbylu).

Czy witamina C pomoże wyleczyć przeziębienie?

Badania naukowe obnażają prawdę. Spożywanie witaminy C nie ma wpływu na ryzyko pojawienia się choroby oraz znikomy wpływ na ewentualny czas jej trwania. U dzieci czas trwania przeziębienia po podaniu witaminy C skracał się jedynie o 14% a u dorosłych tylko o 8%. Wyjątkiem usprawiedliwiającym spożywanie witaminy C w ramach działań ochronnych przed zachorowaniem są sportowcy oraz osoby poddane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. U takich osób po podaniu 2g (2 000mg) witaminy C ilość zachorowań spadła o 50%. Takiego skutku nie zaobserwowano jednak u ludzi nie narażonych na intensywny wysiłek fizyczny.

Fot. Pixabay.com