Site Loader
techniki biegowe

Część osób po prostu wstaje rano, zakłada dres i bluzę, a następnie idzie biegać. Przekonamy Was, jak ważna jest prawidłowa technika biegu. Liczy się nie tylko wydolność, szybkość i spalanie kalorii, ale także kontrola nad swoją postawą.

Prawidłowa technika to mniejsze ryzyko nabawienia się kontuzji, osiągnięte wyniki oraz lepsze te zalety, na których nam zwykle zależy – szybkość, dynamikę i wydolność. Jak prawidłowo biegać? Zobacz, jak zwiększyć swoje osiągi i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skoryguj złe nawyki jak najszybciej.

Popracuj nad prawidłową techniką biegu

Dobra technika pozwala biegać efektywniej, szybciej, z mniejszym ryzykiem kontuzji i niższym poziomem zmęczeniem. Prawidłowa postawa pozwala też zaoszczędzić sporo energii i odciążyć stawy oraz aparat ruchu.

Pracując nad techniką biegu, skup się na prawidłowej postawie. Głowa powinna być w pozycji neutralnej, prosto, barki rozluźnione i nieruchome, ręce powinny także miarowo pracować, równolegle do kierunku biegu. Ważna jest wyprostowana sylwetka, delikatnie pochylona do przodu, a biodra wysunięte do przodu, by tworzyły z sylwetką linię prostą.

Praca nóg

Skupmy się też na pracy nóg. Biegaj na śródstopiu, nie na palcach, by odciążyć stawy. Stopy stawiane powinny być nie przed sobą, ale pod sobą. Możesz mieć z tym na początku problem, dlatego rób mniejsze kroki i mocniej zginaj kolana.

Oddychanie i rozciąganie

Odpowiednia technika to również właściwe oddychanie i rozciąganiu zarówno przed biegiem, jak i po treningu. Ciało jest bardziej sprawne, jeśli nie ogranicza nas sztywność i mały zakres ruchu. Kilka minut rozciągania zmniejsza ryzyko kontuzji, dlatego pamiętaj o stretchingu niezależnie od stopnia swojego zaawansowania i długości biegu.

fot. RyanMcGuire / Pixabay

Polecane

Nadwaga u mężczyzn

Mężczyźni nie widzą swojej nadwagi

Większość kobiet krytycznie podchodzi do swoich sylwetek. Natomiast mężczyźni zdają...

Czytaj więcej
Jak utrzymać opaleniznę

Jak utrzymać wakacyjną opaleniznę? – 4 wskazówki

Złocista, opalona skóra jest tak piękna, że chciałoby się utrzymać...

Czytaj więcej
Dieta a cera. Wyglądaj młodo.

Dieta a cera – czego unikać, by wyglądać młodo?

Wiele chorób cywilizacyjnych ma związek z dietą i żywieniowymi nawykami....

Czytaj więcej
Skutki palenia papierosów

Skutki palenia papierosów – przeczytaj, jeśli nadal nie rzuciłeś!

Palenie szkodzi – podobne hasła tak wpisały nam się w...

Czytaj więcej
Sposoby na łamliwe paznokcie

Sprawdzone sposoby na łamliwe paznokcie

Połamane i rozdwojone paznokcie są dość często spotykanym, nieestetycznym i...

Czytaj więcej