techniki biegowe

Część osób po prostu wstaje rano, zakłada dres i bluzę, a następnie idzie biegać. Przekonamy Was, jak ważna jest prawidłowa technika biegu. Liczy się nie tylko wydolność, szybkość i spalanie kalorii, ale także kontrola nad swoją postawą.

Prawidłowa technika to mniejsze ryzyko nabawienia się kontuzji, osiągnięte wyniki oraz lepsze te zalety, na których nam zwykle zależy – szybkość, dynamikę i wydolność. Jak prawidłowo biegać? Zobacz, jak zwiększyć swoje osiągi i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skoryguj złe nawyki jak najszybciej.

Popracuj nad prawidłową techniką biegu

Dobra technika pozwala biegać efektywniej, szybciej, z mniejszym ryzykiem kontuzji i niższym poziomem zmęczeniem. Prawidłowa postawa pozwala też zaoszczędzić sporo energii i odciążyć stawy oraz aparat ruchu.

Pracując nad techniką biegu, skup się na prawidłowej postawie. Głowa powinna być w pozycji neutralnej, prosto, barki rozluźnione i nieruchome, ręce powinny także miarowo pracować, równolegle do kierunku biegu. Ważna jest wyprostowana sylwetka, delikatnie pochylona do przodu, a biodra wysunięte do przodu, by tworzyły z sylwetką linię prostą.

Praca nóg

Skupmy się też na pracy nóg. Biegaj na śródstopiu, nie na palcach, by odciążyć stawy. Stopy stawiane powinny być nie przed sobą, ale pod sobą. Możesz mieć z tym na początku problem, dlatego rób mniejsze kroki i mocniej zginaj kolana.

Oddychanie i rozciąganie

Odpowiednia technika to również właściwe oddychanie i rozciąganiu zarówno przed biegiem, jak i po treningu. Ciało jest bardziej sprawne, jeśli nie ogranicza nas sztywność i mały zakres ruchu. Kilka minut rozciągania zmniejsza ryzyko kontuzji, dlatego pamiętaj o stretchingu niezależnie od stopnia swojego zaawansowania i długości biegu.

fot. RyanMcGuire / Pixabay

Polecane

kosmetyk

Przegląd kosmetyków na wiosnę – co warto kupić?

Wiosna to czas kreatywności – wreszcie możesz wykonać oryginalny, kolorowy…

Czytaj więcej
Witaminy w pigułkach

Za dużo witamin w pigułkach

W diecie wielu Polaków na próżno szukać warzyw i owoców,…

Czytaj więcej
Ile wołowiny jadać?

Ile wołowiny jadać?

Nie więcej niż jeden kotlet i trzy plastry szynki tygodniowo.…

Czytaj więcej
różnorodność ziół wspierających zdrowie kobiet, takich jak czerwona koniczyna, pokrzywa, maca, dziurawiec i nagietek, prezentowanych w naturalnym, spokojnym otoczeniu. Każde zioło jest oznaczone swoją nazwą, podkreślając ich unikalne właściwości i korzyści zdrowotne. Obraz ten emanuje spokojem i dobrym samopoczuciem, podkreślając naturalne piękno i zalety tych roślin.

5 ciekawostek o ziołach wspierających kobiecy organizm

Zioła od wieków stanowią fundament naturalnej medycyny i codziennej diety,…

Czytaj więcej
Suche i szorstkie stopy

Suche i szorstkie stopy

Od wieków stopy podświadomie przykuwają uwagę płci przeciwnej i występują…

Czytaj więcej