Site Loader
ciąża i poród

W trakcie porodu zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Częste są przypadki, że dziecko przychodzi na świat wcześniej – nie w dniu, w którym zaplanowałaś pobyt w szpitali pod opieką specjalistów. Zdarza się, że konieczne jest cesarskie cięcie. Poniżej dowiesz się więcej na temat „cesarki” oraz porodu naturalnego.

Większość pań zakłada, że będzie rodzić naturalnie – w szpitalu, pod profesjonalną opieką fachowców. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem. Skoro panie wolą rodzić siłami natury, dlaczego aż połowa z nich ma cesarskie cięcie?

Prawie 50 proc. przypadków to cesarskie cięcie

Taka informacja może być szokująca. Tymczasem na przestrzeni ostatnich lat nastąpił wzrost liczby cesarskich cięć. W Polsce aż 43,85% dzieci rodzi się właśnie w ten sposób. Niektórym paniom wydaje się to lepszym rozwiązaniem – mniej bolesnym i bezpieczniejszym, ale jednak cesarka to poważna operacja.

Jednak na wzrost tej liczby ma też wpływ rozwoju diagnostyki prenatalnej, m.in. wykrywanie wad i nieprawidłowości u płodu, które często oznaczają konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Również choroby mamy są wskazaniem do cesarki – m.in. wady budowy macicy, ale też choroby ortopedyczne, neurologiczne czy kardiologiczne, depresja czy nerwica lękowa.

Zalety cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie pozwala uniknąć bólu porodowego i zapewnia lepszą kontrolę nad przebiegiem ciąży, bo zabieg zwykle jest wykonywany we wcześniej zaplanowanym terminie. Taki poród trwa krócej, a dziecko jest mniej narażone na niedotlenienie. Bywa też, że cesarka może uratować życie matki lub dziecka.

Wady cesarskiego cięcia

Musisz przede wszystkim mieć świadomość, że cesarskie cięcie to nie jakiś zabieg, lecz poważna operacja. Z tego też powodu najczęściej jest wykonywane jedynie w stanach zagrożenia życia i zdrowia dziecka lub matki. Chirurg musi przeciąć powłoki brzuszne, mięśnie macicy i worek owodniowy. Po zabiegu długo pozostaje ból i dyskomfort, a także nieestetyczna blizna, Poza tym po cesarce jest ryzyko powikłań – może dojść do krwotoku, mogą zostać uszkodzone narządy. Wśród powikłań bywają też infekcje dróg moczowo-płciowych.

Czytaj również:  Objawy menopauzy

fot. TawnyNina / Pixabay

Polecane

Dieta 1500 kalorii

Dieta 1500 kalorii

Pragniesz zrzucić kilka, a może nawet kilkanaście kilogramów, ale nie...

Czytaj więcej
Makaron - jaki wybrać

Makaron ze sklepu czy domowy – jaki wybrać?

Polacy pokochali makarony – często przyrządzamy klasyczne potrawy włoskie, ale...

Czytaj więcej
Dieta cytrusowa

Lubisz cytrusy? Przejdź na dietę grejpfrutową!

Miłośnicy cytrusów z pewnością zakochają się w tej kuracji, która...

Czytaj więcej
Gabinet ginekologiczny

Cysty na jajniku

Cysta (inna nazwa to torbiel) to otorbiona przestrzeń w organizmie...

Czytaj więcej
Jak dobrać kolor szminki

Jak dobrać kolor szminki?

Pięknie umalowane usta potrafią jak nic innego przyciągnąć męską uwagę....

Czytaj więcej