Site Loader
Choroby stóp

Pękające i suche pięty, odciski, nagniotki czy objawy grzybicy to tylko kilka przykładowych dolegliwości związanych ze złą higieną i pielęgnacją stóp. Podpowiadamy, jak dbać o stopy i paznokcie – oto polecane kosmetyki i zabiegi, które można wykonać samodzielnie w domu albo u profesjonalnej kosmetyczki. Pedicure podologiczny zawiera w sobie działania profilaktyczne – zobacz, na czym polega.

Pedicure – kosmetyczny a leczniczy

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny jest zabiegiem dla zdrowych stóp, wykonują go osoby, które dbają regularnie o ich odpowiednią pielęgnację. To głównie zadbanie o estetykę stóp i paznokci. Czynności wykonywane podczas tego zabiegu mogą obejmować m.in. kąpiel stóp, peeling, masaż, obcięcie i opracowanie paznokci, pomalowanie ich, usunięcie naskórka przy pomocy frezarki. W przypadku poważniejszych problemów zaleca się wykonanie profesjonalnego pedicure leczniczego u doświadczonego specjalisty podologa.

Pedicure leczniczy

Pedicure to zabieg pielęgnacyjny lub leczniczy przeprowadzany na paznokciach i skórze stóp, poprawia ich kondycję i zdrowie, wpływa też na wygląd. Nie polega jedynie na malowaniu paznokci, może obejmować także działania profilaktyczne, diagnozowanie i leczenia wybranych schorzeń stóp.

Pedicure leczniczy to jeden z podstawowych zabiegów podologicznych wykonywany przez specjalistę podologa. Dzięki niemu można poprawić wygląd i kondycję stóp, a w przypadku pacjentów przewlekle chorych jest ważnym zabiegiem z zakresu profilaktyki.

Na czym polega pedicure leczniczy?

Profesjonalista wykonujący pedicure leczniczy zaczyna od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, oględzin stóp i określenia ich kondycji, następnie przechodzi do omówienia przyczyn ich stanu i ew. problemów – jak nagniotki, brodawki czy sucha skóra. Później zajmuje się płytką paznokciową, usuwa zrogowacenia, modzele i inne nagniotki, proponuje odpowiednio dobrane kosmetyki, w razie konieczności oczyszcza paznokcie zmienione chorobowo, a także przekazuje porady do wykorzystania w domu podczas samodzielnie wykonywanej pielęgnacji codziennej stóp. Wywiad i konsultacja z pacjentem oraz opcja przeprowadzenia dodatkowych zabiegów odróżnia pedicure leczniczy od kosmetycznego.

Czytaj również:  Grzybica włosów

Co w razie zdiagnozowania grzybicy?

W razie zdiagnozowania grzybicy, podolog przekazuje informacje, co należy wykonać dalej, jak przygotować się do pobrania materiału, by wykonać następnie badanie mykologiczne. Specjalista może rozpoznać też inne choroby – m.in. łuszczycę czy zmiany barwnikowe, a nawet przeprowadzić specjalną rekonstrukcję uszkodzonych paznokci, czyli między innymi usunąć odciski, założyć klamrę na wrastające paznokcie, zająć się pękaniem pięt itd. Są to zabiegi płatne dodatkowo, ale często są niezbędne.

Efekty wykonania pedicure leczniczego

– prawidłowe skrócenie i oczyszczenie paznokci oraz wałów okołopaznokciowych;

– profilaktyczne działanie przeciw m.in. wrastaniu paznokci;

– efekt estetyczny;

– usunięcie zmian typu modzele, odciski.

fot. tookapic / Pixabay

Polecane

Jem i chudnę

Jem i chudnę – metody na zrzucenie kilogramów

Jednym z produktów pomagających wysmuklić ciało jest niewątpliwie jogurt. W…

Czytaj więcej
Gładkie dłonie

Skuteczne sposoby na gładkie dłonie

Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego, niż dotyk suchych, szorstkich jak…

Czytaj więcej
paznokcie na wiosnę

Trendy w manicure na wiosnę

Perfekcyjny manicure możesz przygotować samodzielnie w domu. Podpowiadamy, jak samodzielnie…

Czytaj więcej
Sposoby na pękające piętyposoby na pękające pięty

Domowe sposoby na pękające pięty

Mimo, iż skóra na stopach wydaje się gruba i odporna,…

Czytaj więcej
wazektomia

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji męskiej. Wyjaśniamy, na czym polega…

Czytaj więcej