Site Loader
Choroby stóp

Pękające i suche pięty, odciski, nagniotki czy objawy grzybicy to tylko kilka przykładowych dolegliwości związanych ze złą higieną i pielęgnacją stóp. Podpowiadamy, jak dbać o stopy i paznokcie – oto polecane kosmetyki i zabiegi, które można wykonać samodzielnie w domu albo u profesjonalnej kosmetyczki. Pedicure podologiczny zawiera w sobie działania profilaktyczne – zobacz, na czym polega.

Pedicure – kosmetyczny a leczniczy

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny jest zabiegiem dla zdrowych stóp, wykonują go osoby, które dbają regularnie o ich odpowiednią pielęgnację. To głównie zadbanie o estetykę stóp i paznokci. Czynności wykonywane podczas tego zabiegu mogą obejmować m.in. kąpiel stóp, peeling, masaż, obcięcie i opracowanie paznokci, pomalowanie ich, usunięcie naskórka przy pomocy frezarki. W przypadku poważniejszych problemów zaleca się wykonanie profesjonalnego pedicure leczniczego u doświadczonego specjalisty podologa.

Pedicure leczniczy

Pedicure to zabieg pielęgnacyjny lub leczniczy przeprowadzany na paznokciach i skórze stóp, poprawia ich kondycję i zdrowie, wpływa też na wygląd. Nie polega jedynie na malowaniu paznokci, może obejmować także działania profilaktyczne, diagnozowanie i leczenia wybranych schorzeń stóp.

Pedicure leczniczy to jeden z podstawowych zabiegów podologicznych wykonywany przez specjalistę podologa. Dzięki niemu można poprawić wygląd i kondycję stóp, a w przypadku pacjentów przewlekle chorych jest ważnym zabiegiem z zakresu profilaktyki.

Na czym polega pedicure leczniczy?

Profesjonalista wykonujący pedicure leczniczy zaczyna od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, oględzin stóp i określenia ich kondycji, następnie przechodzi do omówienia przyczyn ich stanu i ew. problemów – jak nagniotki, brodawki czy sucha skóra. Później zajmuje się płytką paznokciową, usuwa zrogowacenia, modzele i inne nagniotki, proponuje odpowiednio dobrane kosmetyki, w razie konieczności oczyszcza paznokcie zmienione chorobowo, a także przekazuje porady do wykorzystania w domu podczas samodzielnie wykonywanej pielęgnacji codziennej stóp. Wywiad i konsultacja z pacjentem oraz opcja przeprowadzenia dodatkowych zabiegów odróżnia pedicure leczniczy od kosmetycznego.

Czytaj również:  Endometrioza

Co w razie zdiagnozowania grzybicy?

W razie zdiagnozowania grzybicy, podolog przekazuje informacje, co należy wykonać dalej, jak przygotować się do pobrania materiału, by wykonać następnie badanie mykologiczne. Specjalista może rozpoznać też inne choroby – m.in. łuszczycę czy zmiany barwnikowe, a nawet przeprowadzić specjalną rekonstrukcję uszkodzonych paznokci, czyli między innymi usunąć odciski, założyć klamrę na wrastające paznokcie, zająć się pękaniem pięt itd. Są to zabiegi płatne dodatkowo, ale często są niezbędne.

Efekty wykonania pedicure leczniczego

– prawidłowe skrócenie i oczyszczenie paznokci oraz wałów okołopaznokciowych;

– profilaktyczne działanie przeciw m.in. wrastaniu paznokci;

– efekt estetyczny;

– usunięcie zmian typu modzele, odciski.

fot. tookapic / Pixabay

Polecane

Szczepionka na raka

Szczepionka dla kobiet na raka

Szczepionka zapobiegająca rakowi szyjki macicy. Naukowcy i lekarze są przekonani,...

Czytaj więcej
Usuwanie wyprysków na twarzy

Wypryski na twarzy – jak usunąć? Skuteczne sposoby

To, co dzieje się na naszej twarzy jest odbiciem tego,...

Czytaj więcej
Jesienna melancholia

Czas jesiennej melancholii

Wczesna jesień to czas żywych kolorów, ale również okres w...

Czytaj więcej
Domowe sposoby na loki

Domowe sposoby na robienie fal i loków

Nie każda z nas może pochwalić się pięknymi, naturalnie skręconymi...

Czytaj więcej
korzeń imbiru

10 kosmetyków, które znajdziesz w kuchni – poznaj naturalne produkty do pielęgnacji ciała

Naturalne kosmetyki i sposoby pielęgnacji są w modzie. Nic dziwnego,...

Czytaj więcej