Pękające naczynka

Pękające naczynka nie są problemem błahym, bo osobom, które się z nimi borykają, przysparzają wielu kłopotów. Wyglądają nieestetycznie, utrudniają funkcjonowanie, sprawiają, że czujemy niepewność i wstyd. Występują głównie na nogach, ale nie tylko – m.in. także na twarzy. Warto wiedzieć, jak można przeciwdziałać pękaniu naczynek.

Czym są pękające naczynka?

Pękające naczynka to naczynia włosowate znajdujące się pod skórą, które ulegają rozszerzeniu. To z kole sprawia, że prześwitują, co wygląda nieestetycznie. Dolegliwość ta jest właściwa głównie dla pań o jasnej karnacji. Takie osoby mają cienką i wrażliwą skórę, dlatego zaczerwienienie spowodowane przez popękane naczynka utrzymuje się przez długi czas.

Potocznie na pękające naczynka mówi się „pajączki” lub „pajęczynki” na skórze, bo w dużym skupieniu powodują zaczerwienienie całego obszaru skóry. Poza tym pękające naczynka na twarzy są jedną z przyczyn występowania trądzikiem różowatym. Na wystąpienie popękanych naczynek bardziej narażone są kobiety. Problem ten może wystąpić u osób w każdym wieku.

Pękające naczynka – główne przyczyny

Główne przyczyny występowania pękających naczynek to między innymi:

– uwarunkowanie genetyczne – naczynia włosowate u części osób biegną bardzo płytko pod skórą i są bardziej widoczne. Jest to cecha, którą dziedziczymy;

– delikatna, wrażliwa, cienka i sucha skóra;

– temperatura – podczas zimy lub gorącego lata jest większe ryzyko, że naczynka będą bardzo widoczne. Słońce wywołuje powiększanie się naczyń krwionośnych. Pękające naczynka na twarzy mogą być wynikiem ekspozycji na światło słoneczne bez zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Latem warto stosować dobrej jakości kosmetyki i zasłaniać skórę odzieżą, w zimie unikać mrozu.

– wybrane choroby – m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne są przyczyną pękających naczynek u kobiet, bo kobiece hormony wykazują działanie rozluźniające na mięśnie kontrolujące szerokość naczyń krwionośnych. Trzeba na bieżąco sprawdzać sytuację, by nie rozwinęły się w żylaki;

Czytaj również:  Leczenie haluksów – jakie metody wypróbować?

– ciąża – więcej krwi w organizmie sprawia, że żyły reagują powiększaniem się, a zmiana poziomu hormonów też ma znaczenie. Zaburzenia hormonalne mogą sprawiać, że naczynia krwionośne stają się bardziej kruche i pękają. Wzrost stężenia progesteronu sprawia, że zmniejsza się napięcie ścian naczyń krwionośnych;

– brak aktywności fizycznej (ćwiczenia działają wzmacniająco) i otyłość;

– długotrwałe przebywanie w jednej pozycji;

– dieta – konkretnie ostre przyprawy, gorące potrawy i napoje;

– stosowanie maści sterydowych;

– spożywanie alkoholu, palenie tytoniu. To cała grupa przyczyn o podłożu cywilizacyjnym – to palacze, osoby z otyłością, prowadzące siedzący tryb życia.

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do pękających naczynek

Jeżeli typ skóry sprzyja powstawaniu pajączków, warto zapobiec pogłębianiu się tych zmian. Można kupić odpowiednie suplementy w aptece bez recepty. Dobry wpływ ma między innymi:

– witamina C, bo bierze udział w produkcji kolagenu, który odpowiada m.in. za grubość i elastyczność naczynek;

– rutyna;

– witamina K;

– arnika górska, wyciąg z lipy oraz ekstrakt z miłorzębu japońskiego, escyna (z nasion kasztanowca);

– włączenie do diety świeżych warzyw i owoców (produkty te są bogate w witaminę C).

Staranna pielęgnacja skóry ze skłonnością do podrażnień

Osoby mające skłonność do pękania naczynek, koniecznie muszą właściwie pielęgnować skórę twarzy, jak i całego ciała. Skóra z takimi skłonnościami wymaga systematycznej i delikatnej pielęgnacji, delikatnymi kosmetykami, które nie mają substancji drażniących (jak np. alkohol etylowy, sztuczne barwniki, dodatki zapachowe). Ważny jest też staranny demakijaż, rano i wieczorem, oczyszczanie i nawilżanie.

Sprawdzą się m.in. kojące balsamy, regenerujące kosmetyki, wzmacniające kremy do twarzy, wspomniane wyżej peelingi enzymatyczne, sera do cery wrażliwej. Polecane są też dermokosmetyki, bo nie zawierają szkodliwych substancji, a składniki mają działanie pielęgnacyjne i lecznicze. Są to m.in. witaminy, masło shea, olej z orzechów makadamia, gliceryna, aloes oraz naturalny czynnik nawilżający. Ważne jest także codzienne nawilżanie skóry na nogach, bo zapobiega podrażnieniom, uszkodzeniom i przesuszeniu naskórka.

Czytaj również:  Grzybica - choroba krępująca, ale powszechna

Wymienione składniki i kosmetyki wpływają pozytywnie na kondycję naczyń włosowatych pod skórą. Mogą to być tabletki lub kosmetyki, np. żele i kremy do ciała czy twarzy. Dobry efekt przyniesie też peeling, bo sprawi, że działanie nałożonego następnie kremu, będzie mocniejsze. Dobrym wyborem będzie peeling enzymatyczny dla skóry wrażliwej.

Usuwanie pękających naczynek

Odpowiednia pielęgnacja skóry i suplementacja wzmocnią osłabione części skóry. Delikatny makijaż zrównoważy zaczerwienienie. Jeśli są one bardzo problematyczne i widoczne, można zdecydować się na zabieg zamykający naczynka. Warto skorzystać z pomocy kosmetologa, który doradzi i wykona profesjonalne zabiegi. Najczęściej jest to laseroterapia, elektrokoagulacja lub skleroterapia (wstrzyknięcie środka farmakologicznego, który zamyka naczynie krwionośne). Każdy z nich umożliwia zauważalną redukcję zmian.

Wyjątkowo popularna jest laseroterapia. Polecany jest w tym celu m.in. laser pulsujący barwnikowy, który niszczy naczynka pod skórą i sprawia, że są one lepiej wchłaniane przez tkanki. Laseroterapia pozwala usunąć je w ciągu od jednej do kilku wizyt. Nie jest to zabieg bolesny, ale dość kosztowny. Jest bardzo krótki i nie wymaga rekonwalescencji.

Fot. ivanovgood / Pixabay