Len

Len – niewielka roślina o niebieskich kwiatach, znana od co najmniej pięciu tysięcy lat. Sam Hipokrates pisał o stosowaniu siemienia lnianego do celów leczniczych. Obecnie jako roślina oleista trochę zapomniany, lecz wciąż wykorzystywany w przemyśle do produkcji przędz.

Nasiona lnu są małe, podłużne, cenne ze względu na zawartość tłuszczu. Tradycyjnie olej lniany produkuje się poprzez tłoczenie „na zimno*” dojrzałych nasion, sposób ten pozwala na zachowanie naturalnej struktury kwasów omega–3 i omega–6 które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, m.in. zmniejszają ryzyko zawałów serca, mają działanie przeciwrakowe oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Olej lniany ma również ochronne działanie powlekające śluzówki układu pokarmowego. Jego spożywanie jest zalecane przy nieżytach żołądka i jelit oraz pęcherza moczowego i dróg moczowych. Zewnętrznie używa się go przy stanach zapalnych skóry, owrzodzeniach, wypryskach.

Uwaga, olej lniany nie nadaje się do smażenia i gotowania, za to świetnie komponuje się jako dodatek do sałatek, twarożku lub kaszy gryczanej. *metoda tłoczenia na zimno polega na „wyciskaniu” oleju z nasion i późniejszym filtrowaniu go

Fot. Pixabay.com

Polecane

Tonizowanie skóry twarzy

Skuteczne tonizowanie skóry – poradnik

Tonizowanie skóry to kolejny etap po demakijażu. Jest ono bardzo…

Czytaj więcej
stawy

Dbanie o zdrowe kości i stawy w wieku dojrzałym

W miarę starzenia się naszego organizmu, utrzymanie zdrowia kości i…

Czytaj więcej
różnorodność ziół wspierających zdrowie kobiet, takich jak czerwona koniczyna, pokrzywa, maca, dziurawiec i nagietek, prezentowanych w naturalnym, spokojnym otoczeniu. Każde zioło jest oznaczone swoją nazwą, podkreślając ich unikalne właściwości i korzyści zdrowotne. Obraz ten emanuje spokojem i dobrym samopoczuciem, podkreślając naturalne piękno i zalety tych roślin.

5 ciekawostek o ziołach wspierających kobiecy organizm

Zioła od wieków stanowią fundament naturalnej medycyny i codziennej diety,…

Czytaj więcej
Produkty light: cola zero

Pułapki dietetycznych produktów

Na półkach sklepowych można znaleźć  niskosłodzone i niskotłuszczowe ciastka, wafle…

Czytaj więcej
haluksy

Leczenie haluksów – jakie metody wypróbować?

Haluksy są wyjątkowo nieestetyczne. Można je leczyć m.in. za pomocą…

Czytaj więcej