Site Loader
Odciski

Modzele i odciski to nieestetyczne zmiany na stopach, które wymagają szybkiej interwencji specjalisty. Sprawdź, czym się różnią.

Modzele

Modzele to nadmiernie zrogowaciałe komórki naskórka, które zwykle pojawiają się na stopach w miejscu największego ucisku. Powstają jako wynik mechanizmu obronnego, naskórek się pogrubia tam, gdzie jest największy nacisk na stopę. Modzele obejmują większą powierzchnię niż odciski, mają charakter rozlany, dają mniejsze dolegliwości, zwykle po prostu pieczenie.

Często jest to problem osób otyłych, z nadwagą lub pracujących na stojąco. Sprzyjają im także buty cienkie, które nie zapewnią stopie odpowiedniej amortyzacji, buty na obcasie, chodzenie w za ciasnych lub za dużych butach, chodzenie w butach bez skarpetek, płaskostopie, palce młotkowate, paluch koślawy, choroby w obrębie bioder, miednicy, kolan i kręgosłupa, skłonność do ścierania naskórka na podeszwie.

Odciski

Odciski to bolesne zgrubienia na dłoniach lub stopach, które są zwykle mniejsze niż modzele.  Zwykle pojawiają się między palcami, na podeszwie, na wysokości stawów palców lub na dłoniach. Odciski powstają na skutek ucisku dwóch powierzchni – na przykład palca z innym palcem czy też buta i palca.

Jak usuwać modzele i odciski na stopach?

Zmiany te najlepiej usuwać w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Specjalista znajdzie ich powstawania, opracuje stan leczenia, opracuje modzele bez ścierania i rozmiękczania i doradzi preparaty pielęgnacyjne do stosowania w domu.

Lepiej nie usuwać ich samodzielnie żyletką, pumeksem czy tarką, odradzane są też apteczne plastry czy żele albo płyny. Żyletką z kolei można się łatwo skaleczyć, a poza tym takie działanie podnosi ryzyko, że zrogowacenia będą odrastać jeszcze szybciej. Ryzykujemy też, że wynikną z tego podrażnienia skóry czy stanu zapalnego, a nawet powikłania. Ścieranie skóry sprawi, że organizm zareaguje obronnie – naskórek będzie narastał błyskawicznie. W gabinecie podologicznym można bezboleśnie usunąć zarówno modzele, jak i odciski.

Czytaj również:  Niepłodność kobieca

fot. chentusoul / Pixabay

Polecane

Jesienne odchudzanie

Jesienne odchudzanie

Co prawda mamy dopiero jesień, lecz wiele pań to właśnie...

Czytaj więcej
Skóra dobrze odżywiona

Skóra dobrze odżywiona

Wieczorem zaczyna się czas wypoczynki i odnowy. Jak odpowiednio przygotować...

Czytaj więcej
Witaminy w pigułkach

Za dużo witamin w pigułkach

W diecie wielu Polaków na próżno szukać warzyw i owoców,...

Czytaj więcej
Mierzenie ciśnienia

Mierzmy ciśnienie

Nie wszyscy wiedzą, że nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Dlaczego?...

Czytaj więcej
Dobry zegarek na wyprawy w góry

Dobry zegarek na wyprawy w góry

Wyprawa w góry wymaga dobrego przygotowania - kondycji, ale nie...

Czytaj więcej