Site Loader
Odciski

Modzele i odciski to nieestetyczne zmiany na stopach, które wymagają szybkiej interwencji specjalisty. Sprawdź, czym się różnią.

Modzele

Modzele to nadmiernie zrogowaciałe komórki naskórka, które zwykle pojawiają się na stopach w miejscu największego ucisku. Powstają jako wynik mechanizmu obronnego, naskórek się pogrubia tam, gdzie jest największy nacisk na stopę. Modzele obejmują większą powierzchnię niż odciski, mają charakter rozlany, dają mniejsze dolegliwości, zwykle po prostu pieczenie.

Często jest to problem osób otyłych, z nadwagą lub pracujących na stojąco. Sprzyjają im także buty cienkie, które nie zapewnią stopie odpowiedniej amortyzacji, buty na obcasie, chodzenie w za ciasnych lub za dużych butach, chodzenie w butach bez skarpetek, płaskostopie, palce młotkowate, paluch koślawy, choroby w obrębie bioder, miednicy, kolan i kręgosłupa, skłonność do ścierania naskórka na podeszwie.

Odciski

Odciski to bolesne zgrubienia na dłoniach lub stopach, które są zwykle mniejsze niż modzele.  Zwykle pojawiają się między palcami, na podeszwie, na wysokości stawów palców lub na dłoniach. Odciski powstają na skutek ucisku dwóch powierzchni – na przykład palca z innym palcem czy też buta i palca.

Jak usuwać modzele i odciski na stopach?

Zmiany te najlepiej usuwać w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Specjalista znajdzie ich powstawania, opracuje stan leczenia, opracuje modzele bez ścierania i rozmiękczania i doradzi preparaty pielęgnacyjne do stosowania w domu.

Lepiej nie usuwać ich samodzielnie żyletką, pumeksem czy tarką, odradzane są też apteczne plastry czy żele albo płyny. Żyletką z kolei można się łatwo skaleczyć, a poza tym takie działanie podnosi ryzyko, że zrogowacenia będą odrastać jeszcze szybciej. Ryzykujemy też, że wynikną z tego podrażnienia skóry czy stanu zapalnego, a nawet powikłania. Ścieranie skóry sprawi, że organizm zareaguje obronnie – naskórek będzie narastał błyskawicznie. W gabinecie podologicznym można bezboleśnie usunąć zarówno modzele, jak i odciski.

Czytaj również:  Leczenie grzybicy

fot. chentusoul / Pixabay

Polecane

Sekret zdrowia i młodości

Sekret zdrowia i młodości – antyoksydanty

Jak pozostać wiecznie młodym? To pytanie nurtowało ludzkość już od...

Czytaj więcej
ABC pielęgnacji skóry

ABC pielęgnacji skóry

Największymi wrogami skóry w zimie są wahania temperatur, suche powietrze...

Czytaj więcej
Produkty nie dla dzieci

Jakich produktów powinno unikać Twoje dziecko?

Dla każdej mamy bardzo ważny jest zdrowy rozwój dziecka, dlatego...

Czytaj więcej
Jogurt

Jesz jogurt? – jesz robale!

Piękny karminowy kolor większości owocowych jogurtów, galaretek czy napojów uzyskuje...

Czytaj więcej
kosmetyk

Przegląd kosmetyków na wiosnę – co warto kupić?

Wiosna to czas kreatywności – wreszcie możesz wykonać oryginalny, kolorowy...

Czytaj więcej