Odciski

Modzele i odciski to nieestetyczne zmiany na stopach, które wymagają szybkiej interwencji specjalisty. Sprawdź, czym się różnią.

Modzele

Modzele to nadmiernie zrogowaciałe komórki naskórka, które zwykle pojawiają się na stopach w miejscu największego ucisku. Powstają jako wynik mechanizmu obronnego, naskórek się pogrubia tam, gdzie jest największy nacisk na stopę. Modzele obejmują większą powierzchnię niż odciski, mają charakter rozlany, dają mniejsze dolegliwości, zwykle po prostu pieczenie.

Często jest to problem osób otyłych, z nadwagą lub pracujących na stojąco. Sprzyjają im także buty cienkie, które nie zapewnią stopie odpowiedniej amortyzacji, buty na obcasie, chodzenie w za ciasnych lub za dużych butach, chodzenie w butach bez skarpetek, płaskostopie, palce młotkowate, paluch koślawy, choroby w obrębie bioder, miednicy, kolan i kręgosłupa, skłonność do ścierania naskórka na podeszwie.

Odciski

Odciski to bolesne zgrubienia na dłoniach lub stopach, które są zwykle mniejsze niż modzele.  Zwykle pojawiają się między palcami, na podeszwie, na wysokości stawów palców lub na dłoniach. Odciski powstają na skutek ucisku dwóch powierzchni – na przykład palca z innym palcem czy też buta i palca.

Jak usuwać modzele i odciski na stopach?

Zmiany te najlepiej usuwać w profesjonalnym gabinecie podologicznym. Specjalista znajdzie ich powstawania, opracuje stan leczenia, opracuje modzele bez ścierania i rozmiękczania i doradzi preparaty pielęgnacyjne do stosowania w domu.

Lepiej nie usuwać ich samodzielnie żyletką, pumeksem czy tarką, odradzane są też apteczne plastry czy żele albo płyny. Żyletką z kolei można się łatwo skaleczyć, a poza tym takie działanie podnosi ryzyko, że zrogowacenia będą odrastać jeszcze szybciej. Ryzykujemy też, że wynikną z tego podrażnienia skóry czy stanu zapalnego, a nawet powikłania. Ścieranie skóry sprawi, że organizm zareaguje obronnie – naskórek będzie narastał błyskawicznie. W gabinecie podologicznym można bezboleśnie usunąć zarówno modzele, jak i odciski.

Czytaj również:  Choroby sutka

fot. chentusoul / Pixabay

Polecane

Sposoby na zmęczone oczy

6 prostych sposobów na zmęczone (podkrążone) oczy

Swędzenie i pieczenie oczu to nieprzyjemne oznaki tego, że są…

Czytaj więcej
Leki na zapas

Czy kupować leki na zapas?

Z badań wynika, że to kobiety najczęściej kupują leki na…

Czytaj więcej
Opalanie - niebezpieczne zmiany na skórze

Niebezpieczne zmiany po opalaniu

Nie zawsze można całkowicie uniknąć promieniowania słonecznego. Dlatego bardzo istotne…

Czytaj więcej
kosmetyk

Przegląd kosmetyków na wiosnę – co warto kupić?

Wiosna to czas kreatywności – wreszcie możesz wykonać oryginalny, kolorowy…

Czytaj więcej
kubek parującej herbaty z plasterkami cytryny i miodem, mała miseczka soli do płukania gardła, ciepły kompres oraz dyfuzor wydzielający parę z dodatkiem olejku eukaliptusowego

Domowe sposoby na łagodzenie bólu gardła – skuteczne i bezpieczne metody

Ból gardła może być nie tylko objawem przeziębienia lub infekcji,…

Czytaj więcej