Nieprawdiłowe położenie narządów rodnych

Utrzymanie prawidłowego położenia narządu płciowego zależy od mięśni i powięzi dna miednicy mniejszej, tkanki łącznej mied­nicy oraz więzadeł. Macica znajduje się zazwyczaj pośrodku miednicy mniejszej i w warunkach prawidłowych jest pochylona i zgięta ku przodowi.

Jest ona przemieszczalna ku przodowi i ku tyłowi w zależności od przepełnionego pęcherza moczowego i jelit. W czasie ciąży przemieszcza się ku górze i na boki. Macica może być nadmiernie zgięta ku przodowi, wyprostowana lub zgięta i przechylona ku tyłowi w kierunku kości krzyżowej — mówimy wtedy o tzw. tyłozgięciu macicy.

Dawniej do tyłozgięcia macicy przywiązywano duże znaczenie, a nawet były wykonywa­ne specjalne operacje. Obecnie zaleca się je w wyjątkowych przypadkach, szczególnie wtedy, gdy tyłozgięcie związane jest ze zrostami.

Obniżenie macicy to takie położenie, gdy szyjka nie prze­kracza wejścia do pochwy. Wypadaniem macicy czy pochwy określa się stan, w którym macica lub pochwa ukazuje się przed sromem. Z czasem wypadanie może postępować i przed sromem znajduje się cała pochwa z macicą w środku.

Zasadniczą przyczyną wypadania narządów płciowych jest niewydolność przepony miednicowej i moczowo-płciowej oraz wię­zadeł, na skutek wrodzonej słabości lub uszkodzenia poporodo­wego. Powstawaniu obniżenia i wypadaniu sprzyja ciężka praca fizyczna oraz zbyt wczesne dźwiganie  podjęte w okresie połogu. Ogólnie można powiedzieć, że  z uwagi na anatomiczną budowę kobiecą dźwiganie ciężarków sprzyja obniżeniu i opadaniu narządu rodnego. Chora zwykle odczuwa uczucie ciężaru i bólu w podbrzuszu i w okolicy kości krzyżowej, mimowolnie oddaje mocz i cierpi na zaparcia. Wypadnięty narząd rodny ulega łatwo otarciu, powstać mogą odlężyny, owrzodzenia, dołączyć się może Skażenie.
I W razie pojawienia się pierwszych objawów obniżenia się narządu  rodnego lub jego wypadania należy zgłosić się do lekarza. Obniżenie i wypadanie zasadniczo leczy się operacyjnie. W przypadkach gdy operacja jest przeciwwskazana, można założyć specjalne krążki. Można też założyć — rano w pozycji kucznej — duże tampony z waty owinięte nitką, nasączone maścią tranową. Wczesne wstawanie po porodzie, ćwiczenia gimnastyczne w połogu i niedźwiganie ciężarów mogą zapobiec tym powikłaniom.

Czytaj również:  Gdy hormony tarczycy wymykają się spod kontroli

Fot. Pixabay.com

Polecane

zasady Montessori

Metoda Montessori – na czym polega ta forma nauki?

Metoda Montessori to jeden z najpopularniejszych systemów edukacyjnych i wychowawczych…

Czytaj więcej
kobieta prezentująca swoje długie włosy

Suplementy na porost włosów – czy są skuteczne?

Gęste, zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Niestety, nie każdy…

Czytaj więcej
Ryzyko zachorowania na grzybicę

Ryzyko zachorowania na grzybicę różnych rodzajów

Choć wydaje nam się, że przecież przestrzegamy zasad higieny, więc…

Czytaj więcej
Nawilżanie skóry

Dlaczego nawilżanie skóry jest tak ważne?

Dbając o kondycję skóry, często zapominamy o jej nawilżaniu. Kupujemy…

Czytaj więcej
Transport w warunkach chłodniczych

Transport chłodniczy pozwala zachować świeżość produktów

Zanim produkty trafią na sklepowe półki muszą pokonać długą drogę,…

Czytaj więcej