Site Loader
Nieprawdiłowe położenie narządów rodnych

Utrzymanie prawidłowego położenia narządu płciowego zależy od mięśni i powięzi dna miednicy mniejszej, tkanki łącznej mied­nicy oraz więzadeł. Macica znajduje się zazwyczaj pośrodku miednicy mniejszej i w warunkach prawidłowych jest pochylona i zgięta ku przodowi.

Jest ona przemieszczalna ku przodowi i ku tyłowi w zależności od przepełnionego pęcherza moczowego i jelit. W czasie ciąży przemieszcza się ku górze i na boki. Macica może być nadmiernie zgięta ku przodowi, wyprostowana lub zgięta i przechylona ku tyłowi w kierunku kości krzyżowej — mówimy wtedy o tzw. tyłozgięciu macicy.

Dawniej do tyłozgięcia macicy przywiązywano duże znaczenie, a nawet były wykonywa­ne specjalne operacje. Obecnie zaleca się je w wyjątkowych przypadkach, szczególnie wtedy, gdy tyłozgięcie związane jest ze zrostami.

Obniżenie macicy to takie położenie, gdy szyjka nie prze­kracza wejścia do pochwy. Wypadaniem macicy czy pochwy określa się stan, w którym macica lub pochwa ukazuje się przed sromem. Z czasem wypadanie może postępować i przed sromem znajduje się cała pochwa z macicą w środku.

Zasadniczą przyczyną wypadania narządów płciowych jest niewydolność przepony miednicowej i moczowo-płciowej oraz wię­zadeł, na skutek wrodzonej słabości lub uszkodzenia poporodo­wego. Powstawaniu obniżenia i wypadaniu sprzyja ciężka praca fizyczna oraz zbyt wczesne dźwiganie  podjęte w okresie połogu. Ogólnie można powiedzieć, że  z uwagi na anatomiczną budowę kobiecą dźwiganie ciężarków sprzyja obniżeniu i opadaniu narządu rodnego. Chora zwykle odczuwa uczucie ciężaru i bólu w podbrzuszu i w okolicy kości krzyżowej, mimowolnie oddaje mocz i cierpi na zaparcia. Wypadnięty narząd rodny ulega łatwo otarciu, powstać mogą odlężyny, owrzodzenia, dołączyć się może Skażenie.
I W razie pojawienia się pierwszych objawów obniżenia się narządu  rodnego lub jego wypadania należy zgłosić się do lekarza. Obniżenie i wypadanie zasadniczo leczy się operacyjnie. W przypadkach gdy operacja jest przeciwwskazana, można założyć specjalne krążki. Można też założyć — rano w pozycji kucznej — duże tampony z waty owinięte nitką, nasączone maścią tranową. Wczesne wstawanie po porodzie, ćwiczenia gimnastyczne w połogu i niedźwiganie ciężarów mogą zapobiec tym powikłaniom.

Czytaj również:  Hemoroidy

Fot. Pixabay.com

Polecane

Bądź piękna w karnawale

Bądź piękna w karnawale!

Trwa karnawał. Czas szalonych zabaw do białego rana! Dzięki naszym...

Czytaj więcej
Zima a zdrowie

Zalety zimowej pory

Mało osób lubi zimę, gdy dzień krótki, szybko zapada zmierzch,...

Czytaj więcej
Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Pod zagadkową nazwą kryje się rodzaj przyjemnego, “pompującego” masażu. Poprawia...

Czytaj więcej
higiena jamy ustnej

Jak dobrze wybrać szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna to nowy standard i maksimum komfortu w codziennej...

Czytaj więcej
Nakładanie maseczki na twarz

Jak prawidłowo nakładać maseczkę na twarz? – 6 kroków

Maseczki pomagają utrzymać skórę twarzy we właściwej kondycji, nawilżają ją...

Czytaj więcej