Site Loader
Niebezpieczne napoje energetyczne

Można je kupić wszędzie i bez ograniczeń. Nie dajmy się jednak zwieść ich dostępności, bo napoje energetyczne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Już dwunastolatki piją energetyzujące napoje. Mają do nich łatwy dostęp, napoje nie są drogie, a nieświadomi zagrożeń rodzice wyrażają zgodę na ich zakup. Choć właściwie żadnej zgody wyrażać nie muszą, bo napoje te dostępne są bez względu na wiek i niemal w każdym miejscu, również w szkolnych sklepikach.

Co daje ich spożywanie? – Siłę i większą koncentrację – mówi 13-letni Patryk, który energy drinki kupuje kilka razy w tygodniu. – Lubię grać na komputerze, czasem gram do późnej nocy. A rano, wiadomo, trzeba wstać. Gdyby nie napoje, chyba nie dałbym rady spędzić kilku godzin w szkole. A tak, parę łyków i można jakoś przetrwać – wyjaśnia.

Tymczasem w składzie tych „cudownych” napojów prym wiodą kofeina, teina oraz inne pobudzające substancje, jak guarana czy yerba mate. Jedna puszka energetyzującego napoju zawiera tyle kofeiny, co… siedem kaw.

Przedawkowanie B12

Najgroźniejsza jednak jest witamina B12, bo podawana w ta dużych ilościach służy do ratowania ludzi, którzy na skutek przedawkowania alkoholu stracili przytomność. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by przewidzieć skutki jej działania na młody organizm. Poza B12 do energy drinków dodawany jest glucurunolactone, działający jak halucynogeny. W latach 60. podawany był amerykańskim żołnierzom jako środek antystresowy. Wycofano go jednak z powodu znaczącego wpływu na powstawanie guzów mózgu i chorób wątroby.

Nie podajemy dzieciom kawy, pozwalamy jednak, aby piły ją i to w wielkich dawkach pod postacią napojów energetyzujących. I nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie spustoszenia w dziecięcym organizmie powoduje skład owych drinków. W efekcie ich spożywanie grozi zawałem serca i wylewem, schorzeniami neurologicznymi, uszkodzeniem układu nerwowego, a nawet śmiercią. 

Fitmaniak

Polecane

Swieże jajka na święta

Świeże Święta

Przedświąteczny czas to gorący okres dla hipermarketów. Produkty spożywcze znikają...

Czytaj więcej
Dieta a odchudzanie

Dieta = odchudzanie?

W naszym społeczeństwie w dalszym ciągu opacznie rozumiana jest definicja...

Czytaj więcej
Ważna witamina D

Ważna witamina D

Ponad 90 procent Polaków ma deficyt witaminy D, niezbędnej do...

Czytaj więcej
Szczepienia

Szczepić się czy nie szczepić?

Jak zwykle jesienią zaczyna się dylemat: zaszczepić się przeciw grypie...

Czytaj więcej
Skutki palenia papierosów

Skutki palenia papierosów – przeczytaj, jeśli nadal nie rzuciłeś!

Palenie szkodzi – podobne hasła tak wpisały nam się w...

Czytaj więcej

Archiwa