Nastawienie do żywności

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Health Psychology” wykazały, że nastawienie osób badanych do posiłku przed jego spożyciem, skutkowało różnym poziomem sytości po spożyciu. Naukowcy doszli do wniosku, że postrzeganie żywności jako mniej lub bardziej kaloryczną przed jej spożyciem może wpływać na regulację hormonalną odczuwania głodu i sytości.

Naukowcy z Yale University i Arizona State University w USA, obserwowali wpływ odczuć dotyczących produktu, na apetyt. W tym celu poprosili 46 zdrowych kobiet i mężczyzn aby wypili koktajli mleczny. Część koktajli była oznakowana jako koktajle o wyższej wartości energetycznej, miały one również bardziej wyrazisty smak. Na opakowaniach pozostałych napisane było że mają one niższą wartość odżywczą, miały one również słabiej wyczuwalny smak.

Uczestnicy badania oceniali smak i etykietę koktajli mlecznych, opisywali również subiektywne odczucie sytości po spożyciu. Aby w obiektywny sposób zmierzyć sytość uczestników badania, badano fizjologiczne wskaźniki próbek krwi. Próbki te były pobierane przed, w trakcie oraz po spożyciu koktajlu mlecznego, oraz porównane pod kątem zmian poziom greliny.

Grelina to hormon tkankowy, produkowany przez jelita. Jego funkcją jest przekazywanie informacji o głodzie i sytości pomiędzy żołądkiem i mózgiem. Wzrost poziomu tego hormonu informuje o głodzie, gdy pokarm trafia do żołądka jego poziom spada.

Interesujące było to, że obie partie koktajli mlecznych – „niskokaloryczne” i „wysokokaloryczne”, niezależnie od etykiet, charakteryzowały się taką samą wartością odżywczą. Naukowcy odkryli że różnice w nastawieniu do pokarmu (wyobrażenie go sobie jako mniej lub bardziej kalorycznego) skutkują różnymi zmianami poziomu greliny.

Po wypiciu „wysokokalorycznego” koktajlu mlecznego o wyrazistym smaku więcej badanych odczuwało sytość. Znajdywało to odzwierciedlenie w poziomie greliny. Picie koktajlu ”niskokalorycznego” o łagodnym smaku skutkowało słabszą reakcją ze strony greliny – spadek nie był tak znaczący, okazało się również że mniejsza część badanych odczuła sytość.

Czytaj również:  Dlaczego gdy jesteśmy niewyspani, sięgamy po niezdrowe jedzenie?

W badaniu amerykańskich naukowców można wykazać pewne braki – małą liczebność próby oraz brak grupy kontrolnej, w celu ujednolicenia procedury. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizm działania greliny. Może to pomóc odkryć wpływ umysłu na apetyt.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Zmarszczki

Zmarszczki

Z wiekiem skóra starzeje się, traci sprężystość i jędrność. Naukowcy…

Czytaj więcej
plaski brzuch

Trening i dieta na płaski brzuch

Płaski i wyrzeźbiony brzuch to efekt regularnych ćwiczeń i przestrzegania…

Czytaj więcej
Zapłodnienie

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Miliony plemników podróżują w górę żeńskiego układu rozrodczego, poszukując komórki…

Czytaj więcej
Bialko w Diecie

Białko w diecie sportowca

Białko w diecie sportowca to ważny element menu. Proteiny są…

Czytaj więcej
użycie plastra rozgrzewającego do łagodzenia bólu menstruacyjnego. Grafika subtelnie wskazuje na umieszczenie plastra na dolnej części brzucha kobiety, podkreślając uczucie komfortu i ulgi. Sceneria jest spokojna i kojąca, z naciskiem na poczucie dobrego samopoczucia i skuteczne działanie plastra.

Jak skuteczne są plastry rozgrzewające na ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny, znany również jako dysmenorrhea, to dolegliwość, która dotyka…

Czytaj więcej