Site Loader
wazektomia

Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji męskiej. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg podwiązania nasieniowodów.

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to podwiązanie nasieniowodów. Chirurg przecina i podwiązuje nasieniowody, by wykonać blokadę drożności w nasieniowodzie. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, który ma charakter urologiczny. Nasieniowód ma średnicę około 3 milimetrów, dlatego sam zabieg zalicza się do mikrochirurgii.

W trakcie zabiegu wykonuje się małe nacięcie skóry – na nasieniowody zakłada się dwie podwiązki, a potem wykonuje się między nimi specjalne przecięcie. Jeśli wazektomia zostanie przeprowadzona obustronnie, efektem jest brak możliwości zapłodnienia. Zabieg trwa około 30 do 60 minut i nie wymaga hospitalizacji. To bezpieczny i nieskomplikowany zabieg.

Wazektomia a seks po zabiegu

Panowie stają się w jej wyniku bezpłodni, ale nie tracą możliwości odbywania stosunków seksualnych i uzyskania wytrysku. Zabieg nie przyczynia się też do zmiany wyglądu nasienia. Podwiązanie nasieniowodów nie wpływa na spadek libido ani na czynność hormonalną gruczołów płciowych. Mężczyzna nie odczuwa zmian w intensywności i długości trwania erekcji.

Wady i zalety wazektomii

Do zalet wazektomii zaliczamy dużą skuteczność antykoncepcyjną. Zapewnia aż 99,9 proc. ochrony przed ciążą. To stałe rozwiązanie problemu antykoncepcji, w dodatku tanie. Cena zabiegu to około 2 tysiące złotych, ale jest to wydatek jednorazowy.

Wadą wazektomii jest to, że zabieg nie zawsze kończy się sukcesem. Podwiązanie jajowodów nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z kolei tzw. rewazektomia, zabieg przywrócenia drożności nasieniowodów, to duży wydatek. W razie kontaktów seksualnych z różnymi partnerami trzeba dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą.

fot. StockSnap / Pixabay

Polecane

Odciski

Odciski a modzele – jaka jest różnica?

Modzele i odciski to nieestetyczne zmiany na stopach, które wymagają...

Czytaj więcej
ginekolog

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny

Nadżerka szyjki macicy to zmiana patologiczna, która wymaga pomocy lekarza...

Czytaj więcej
Zima na rowerze

Zima na rowerze

Miłośnicy dwóch kółek nie schodzą z roweru niezależnie od pory...

Czytaj więcej
Leki na zapas

Czy kupować leki na zapas?

Z badań wynika, że to kobiety najczęściej kupują leki na...

Czytaj więcej
zasady Montessori

Metoda Montessori – na czym polega ta forma nauki?

Metoda Montessori to jeden z najpopularniejszych systemów edukacyjnych i wychowawczych...

Czytaj więcej