Site Loader
Leczenie grzybicy

Każdego dnia do lekarzy ze specjalizacji dermatologii i ginekologii zgłasza się wiele osób borykających się z problemem grzybicy, z prośbą o pomoc.

Grzybicy bardzo łatwo się nabawić, na przykład przez nieodpowiednią higienę czy kontakt bezpośredni z materiałem zakażonym przez chorego, dopuszczanie do utrzymywania w ciepłocie i wilgoci skrajnych partii ciała jak stopy, uszy, pachwiny i inne miejsca na skórze. Możliwości zakażenia grzybami wywołującymi grzybicę jest mnóstwo, dlatego ścisła higiena osobista i unikanie kontaktu z przedmiotami osobistymi chorych osób powinna być dla każdego podstawą, szczególnie u osób o obniżonej odporności – ciężarnych, cukrzyków itp. Jeśli już jednak dojdzie do zakażenia, nie powinno się zwlekać z udaniem się do lekarza.

Dzięki temu uniknie się przykrych, krępujących dolegliwości, niemiłych sytuacji zażenowania, gdy przyjdzie do odsłonięcia zajętych partii ciała. Przede wszystkim zaś uniknie się dalszego rozprzestrzeniania choroby na osoby zdrowe, niczego nie podejrzewające.

Leki, które stosuje się przy wszelkich grzybicach, są przepisywane przez lekarzy zazwyczaj na receptę, stąd tez konsultacja ze specjalista jest w większości przypadków konieczna, ale najwięcej w leczeniu zależy od samego pacjenta – bowiem nawet regularne zażywanie leków przy nie przestrzeganiu zasad higieny osobistej na nic się zda, gdyż grzybom należy przede wszystkim zlikwidować te ciepłe, wilgotne i zakryte miejsca na skórze. Poza tym, leki, które się przyjmuje, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz tymi zawartymi na ulotce.

Niemal każde uchybienie w tych zaleceniach może spowodować nawrót choroby i brak efektów leczenia.

Dlatego właśnie uznaje się grzybicę za trudną do wyleczenia – bo jak drastycznie zmienić nawyki osób, które prawdopodobnie właśnie z powodu tych złych nawyków zachorowały? Jest to trudne, dlatego tak ważne jest każdorazowe uświadamianie pacjentów o ryzyku, powikłaniach i o stosowaniu zasad higieny.

Czytaj również:  Grzybica stóp

Fot. Pixabay.com

Polecane

Aktywność fizyczna - menopauza

Aktywność fizyczna w okresie menopauzy

Spacer i joga poprawiają samopoczucie Zróżnicowany wysiłek fizyczny, polegający na…

Czytaj więcej
Transport w warunkach chłodniczych

Transport chłodniczy pozwala zachować świeżość produktów

Zanim produkty trafią na sklepowe półki muszą pokonać długą drogę,…

Czytaj więcej
twarz

Jak zadbać o suchą skórę?

Masz suchą cerę? Zadbaj o prawidłową pielęgnację, a będzie wyglądać…

Czytaj więcej
techniki biegowe

Poznaj biegowe techniki i zwiększ efektywność treningu

Część osób po prostu wstaje rano, zakłada dres i bluzę,…

Czytaj więcej
Piękny biały uśmiech

Sprawdzone sposoby na wybielanie zębów w domu

Posiadanie pięknych, białych zębów jest marzeniem mnóstwa ludzi, jednak niewielu…

Czytaj więcej