Site Loader
Kontrola stanu zdrowia ciężarnej

Kobieta przed ciążą powinna dowiedzieć się , jakie zmiany nastąpią w jej ustroju w czasie ciąży i jak należy się w tedy zachować. W czasie ciąży informacje te powinny być pogłębione. Powinna również wiedzieć jakie objawy są niepokojące. Choroby poprzedzające, niezależnie od ciąży i zakażenia, mogą pogorszyć stan jej zdrowia  w okresie ciąży i mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. wiadomości na ten temat może kobieta uzyskać  z dostępnego jej piśmiennictwa. Niezależnie jednak od stanu jej wiedzy  o własnym zdrowiu musi przestrzegać ogólnych zaleceń dla ciężarnych i regularnie odwiedzać lekarza. Już podczas pierwszej wizyty ciężarna jest poinformowana , jakie objawy  powinny ja skłonić do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.

A oto ich wykaż:

 1. krwawienie z dróg rodnych, nawet niewielkiego stopnia
 2. zbyt mały w II trymestrze  i zbyt duży powyżej 400 g  w III trymestrze przyrost wagi
 3. obrzęki rąk, twarzy  i nóg
 4. zaburzenia w widzeniu
 5. ciągły ból głowy, bezsenność
 6. utrzymujące się wymioty
 7. bóle w podbrzuszu
 8. słabe odczuwanie ruchów płodu
 9. dreszcze i podniesiona temperatura ciała
 10. obfita płynna wydzielina z pochwy
 11. jeżeli ma ogólne, choć bliżej nie sprecyzowane odczucie, że coś jest nie w porządku

Nie należy czekać na wystąpienie objawów chorobowych, aby iść do lekarza, lecz regularnie konsultować się z nim. Lekarz na podstawie obserwacji  i badań  wysokości dna macicy, położenia płodu, osłuchania tętna płodu, mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, przyrostu wagi ciała – zorientuje się czy rozwój ciąży jest prawidłowy. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie ultrasonografii USG w celu stwierdzenia zaburzeń w rozwoju ciąży, a zwłaszcza nieprawidłowej lokalizacji łożyska, nieprawidłowej wielkości płodu lub jego wad oraz w celu stwierdzenia bicia serca płodu.

W ciąży bardzo ważne są badania laboratoryjne , za pomocą, których można bardzo wcześnie rozpoznać  chorobę współistniejącą, niekiedy jeszcze utajona, nie dająca objawów klinicznych jak:

 • wykrycie zmian w moczu
 • niskie stężenie hemoglobiny itp.

W przypadkach ciąż nieprawidłowych lekarz kieruje na badania specjalne, takie jak krzywa cukru we krwi, próby czynnościowe wątroby, nerek, tarczycy, nadnerczy itp. Badania te zazwyczaj przeprowadzone są w dużych szpitalach miejskich, wojewódzkich lub klinikach. niekiedy lekarz musi skierować ciężarna na przebadanie na oddziale ciąży powikłanej. W stanach zagrożenia ciężarna poddana jest monitorowaniu , tzn.obserwacji pod specjalnym aparatem, rejestrującym  skurcze macicy i tętno płodu. W ten sposób można uchwycić  wczesne niedotlenienie płodu i ewentualnie  wcześniej kobietę rozwiązać.

Czytaj również:  Poradnik przed zajściem w ciążę

Jeżeli lekarz nie zaleci częstszych wizyt , to ciężarna powinna udawać się do lekarza raz w miesiącu, w drugiej połowie ciąży co 3 tygodnie, w ostatnich 6 tygodniach co 1-2 tygodnie, a w przypadkach chorób nerek co tydzień, zawsze z wynikiem badania moczu. Pierwsza wizyta jest zwykle najdłuższa , ponieważ lekarz musi przeprowadzić wywiad , co do stanu zdrowia ciężarnej i przebytych chorób, zanotować wiek ciężarnej, pierwsze krwawienie miesiączkowe ciężarnej , długość cykli. nieregularność cykli może przemawiać za skłonnością do chwiejności układu wewnątrzwydzielniczego. Lekarz musi znać przebieg poprzednich ciąż, jakie były powikłania i jak rozwijają się dzieci. Następnie musi wiedzieć jakie były choroby dziedziczne w rodzinie i w jakim wieku umierają członkowie rodziny, jakie ciężarna. po zebraniu  wywiadu lekarz  przystępuje do  badania ogólnego, następnie układu krążenia, a więc bada serce, tętno ciężarnej i mierzy ciśnienie krwi. Stwierdza, czy wątroba nie jest powiększona i czy nie ma obrzęków na twarzy, palcach i na kończynach dolnych, obsłuchuje płuca, bada jamę ustną, zwraca uwagę na barki w uzębieniu i ewentualną obecność ognisk zakażenia.

Po zbadaniu jamy brzusznej w pierwszej połowie ciąży przeprowadza badanie ginekologiczne zestawione, w celu określenia wszelkich zmian na sromie, w pochwie, szyjce, wielkości macicy i jej spoistości i kształtu, a w drugiej połowie ciąży przeprowadza badanie położnicze, mierząc obwód brzucha  i notując wymiary miednicy.

Badania ginekologiczne powinny być wykonywane  przed każda wizytą u lekarza, na ogół konieczne jest również badanie  moczu. Badanie morfologiczne  krwi wykonuje się przynajmniej  trzykrotnie: na początku ciąży, w szóstym miesiącu i na 3 tygodnie przed rozwiązaniem . niedokrwistość w ciąży jest najczęściej wtórna , w następstwie zakażeń ogniskowych i może spowodować zaburzenia w rozwoju płodu. Na początku należy badanie cytologiczne , w celu wykluczenia  skłonności do nowotworów  oraz badanie rozmazu z pochwy na stopień czystości. Trzeci i wyższe stopnie czystości świadczą o obecności zakażenia w pochwie. Zakażenie to zwykle jest zwykle leczone przez stosowanie odpowiednich tabletek dopochwowych, zapisanych przez lekarza, w celu zapobieżenia wniknięcia zakażenia  do jamy macicy  i do cewki moczowej, a następnie do nerek.

Czytaj również:  Drugi trymestr ciąży

W okresie ciąży należy unikać przyjmowania leków z wyjątkiem tych, które zaleci lekarz. Łożysko jest skuteczną bariera pomiędzy krążeniem matczynym a płodowym, jednakże substancje znajdujące się we krwi matki mogą trafić do płodu. Przyjmowanie więc niektórych leków w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia zarodka czy płodu i wywołać poronienia albo poród przedwczesny.

Trzeba podkreślić, że poronienia oraz porody przedwczesne mogą powstać z różnych przyczyn niezależnie od przyjmowania leków, z powodu np. zakażeń, niedoborów pokarmowych, niedotlenienia i wpływu czynników szkodliwych. Specjalnej uwagi wymaga sprawa zapobiegania wadom wrodzonym. Przyczyna na ogół ich tkwi w 2 czynnikach lub całym zespole czynników genetycznych i środowiskowych. Na tle zmienionych czynników genetycznych należy rozważać działanie czynnika środowiskowego. Gdy działają 3 czynniki środowiskowe razem , efekt jest znacznie większy, niż wynikało by to z wpływu poszczególnych czynników.
Przy niestabilnym czynniku genetycznym w kształtowaniu wady mogą odgrywać rolę takie stany jak:

 • niepowściągliwe wymioty
 • doprowadzenie do wyniszczenia
 • niedokrwistość
 • uczulenia
 • nieprawidłowa dieta

W populacji, w której predyspozycja do wady rozmieszczona jest prawidłowo, można zmniejszyć częstość wady już przez eliminację jednego czynnika. Natomiast dodanie czynnika  – zwiększa liczbę wad. Zarówno płód jaki zespół matka-łożysko współdziałają z czynnikami zewnętrznymi i mogą je modyfikować. Największe niebezpieczeństwo dla zarodka, jeżeli chodzi o wady wrodzone, istnieje od 16-17 dnia, a zmniejsza się gdy organogeneza zostaje dokonana. W okresie późniejszym, płodowym charakteryzującym się wzrostem  i dojrzewaniem funkcjonalnym, czynnik uszkadzający płód może spowodować opóźnienie wzrostu i dojrzewania funkcjonalnego, a więc wywołać zmiany patologiczne, występujące po urodzeniu.

Płód uszkadzać mogą również:

 • czynniki fizyczne (promieniowanie X, hipotermia, niedotlenienie, nadmiar dwutlenku węgla i urazy mechaniczne)
 • zakażenia
 • hormony (nadnerczowe)
 • brak lub nadmiar witaminy i nieodpowiednie ich porcje
 • antymetabolity
 • antybiotyki
 • różne (salicylany, barwniki azotowe, thalidomid)

Fot. Pixabay.com

Polecane

Leki a słońce

Leki a słońce

Nie samo słońce bywa przyczyną schorzeń skóry. Niektóre leki oraz...

Czytaj więcej
Mleko od krowy

Eko mleko od szczęśliwej krowy – żywność ekologiczna

Zdrowe i smaczne, takie powinno być nasze jedzenie. Takie jest...

Czytaj więcej
Mleczne produkty

Mleczne produkty mogą zapobiegać cukrzycy

Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, zapobieganie cukrzycy II typu może stać...

Czytaj więcej
Sposoby na zniszczone włosy

5 sposobów na zniszczone włosy

Jest mnóstwo czynników, wpływających destrukcyjnie na nasze włosy. Należą do...

Czytaj więcej
Porost włosów

3 metody na skuteczne przyspieszenie porostu włosów

Istnieje wiele sposobów domowych, ludowych wzmacniania włosów oraz pobudzania ich...

Czytaj więcej