Site Loader
Jazda na rolkach

Zastanawiasz się, czy warto nauczyć się jazdy na rolkach? Jakie partie mięśni wtedy pracują? Zalety jazdy na rolkach są nie do przecenienia. Wyjaśniamy, jakie są korzyści z uprawiania tego sportu.

Jazda na rolkach jest dobra zarówno dla osób, które chcą spalić zbędne kilogramy, jak i dość szybko pozwala poprawić wygląd sylwetki, uczynić ją jędrną. Jak w przypadku każdej innej dyscypliny, przed rozpoczęciem jazdy na rolkach pamiętaj też o rozgrzewce. Osobom początkującym polecamy zacząć naukę od rolek rekreacyjnych, zapewnią one komfort jazdy i są łatwiejsze do opanowania pod względem technicznym. Ryzyko wystąpień kontuzji u osób z dobrą techniką jazdy jest małe, ale warto pamiętać o ochraniaczach na kolana i łokcie, a także o kasku. Sprawdź, co daje jazda na rolkach.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?

Podczas jazdy na rolkach pracują wszystkie partie mięśniowe, głównie mięśnie kończyn dolnych – czworogłowe i pośladkowe. Efektem są mocne i ładnie wyrzeźbione mięśnie ud i pośladków, mięśnie brzucha, pleców, łydek oraz górnych partii rąk.

Mocno zaangażowane są też mięśnie grzbietu, jeśli jeździ się w pozycji zwanej łyżwiarską – z obniżoną sylwetką. Ponadto wspomagane są także mięśnie bioder i miednicy. Regularne uprawianie tego sportu sprawi, że cała sylwetka będzie wyglądać jędrniej i smuklej. Poprzez konieczność cały czas balansowania ciałem, rolkarz wyrabia zmysł równowagi, a mięśnie zmuszone są współpracy. Starannie wypracowana koordynacja przydaje się na co dzień, dlatego warto zacząć jeździć na rolkach już od najmłodszych lat.

Spalanie tkanki tłuszczowej

Piękne ciało to nie wszystko. Ważnym efektem, który zresztą łączy się z pierwszym punktem, jest skuteczne spalanie tłuszczu. Jazda na rolkach pozwala wyrzeźbić mięśnie, ale także pozbyć się zbędnych kilogramów. Należy do ćwiczeń aerobowych, czyli treningów cardio, które koncentrują się na poprawie ogólnej wytrzymałości organizmu, poprzez pobudzenie serca do intensywniejszej pracy.

Czytaj również:  Poznaj biegowe techniki i zwiększ efektywność treningu

Wiele zależy jednak od Twoich umiejętności i poziomu intensywności treningu – godzinny trening może pomóc spalić aż 700 kcal. Systematyczne spalanie kalorii to pierwszy krok do schudnięcia. By osiągnąć ten cel, trzeba utrzymywać tętno na odpowiednim poziomie co najmniej przez pół godziny jazdy. Znaczenie ma także szybkość jazdy, opór w trakcie treningu, ukształtowanie terenu – najwięcej spalamy podczas jazdy z większym oporem, na terenie pagórkowatym.

Relaks, redukcja stresu i odprężenie

Rolki to również świetny sposób na zredukowanie napięcia i stresu. Po ciężkim dniu warto wybrać się na rolki i skupić się na prawidłowej technice jazdy, podziwiać okolicę, cieszyć się spokojem lub towarzystwem znajomych.

Inne korzyści z jazdy na rolkach

Jazda na rolkach buduje i rozwija mięśnie, spala kalorie, ale także poprawia kondycję i dotlenia organizm. Co ważne, nie obciąża stawów, co czyni ten sport bezpieczniejszym niż na przykład modne bieganie.

fot. pasja1000 / Pixabay

Polecane

Historia cytologii - wymaz z pochwy

Historia cytologii – w jakim celu pobiera się wymaz z pochwy

W roku 1928 George Nicolas Papanicolaou, uznawany obecnie za ojca...

Czytaj więcej
Sposoby na wągry (zaskórniki)

Domowe sposoby na wągry (zaskórniki)

Zaskórniki są prawdziwą zmorą wielu nastolatek i osób o tłustej...

Czytaj więcej
Makijaż do twarzy trójkątnej w kształcie serca

Makijaż do trójkątnej twarzy w kształcie serca

Cechą charakterystyczną twarzy o tak wdzięcznym określeniu jest szerokie czoło...

Czytaj więcej
Ekologiczne życie

5 zasad ekologicznego życia

Życie w zgodzie z naturą wcale nie jest takie trudne...

Czytaj więcej
Nadciśnienie tętnicze

Epidemia atakuje również młodych ludzi

Co piąty Amerykanin w wieku 24-32 lat cierpi na nadciśnienie...

Czytaj więcej