Site Loader
Jak starzeje się skóra

Po trzydziestce w górnych partiach twarzy , na czole i w okół oczu tworzą si zmarszczki mimiczne

  • Z czasem zmarszczki te przekształcają się w strukturalne. Zmarszczka jest widoczna nie tylko  w trakcie uśmiechu czy grymasu , ale utrwala się na twarzy widać ją rano . Taka zmarszczka potrzebuje najpierw pół godziny, żeby się wygładzić, potem godziny. Po pięćdziesiątce zostaje na skórze na stałe
  • zmarszczki grawitacyjne pojawiają się równolegle lub nieco później  niż strukturalne  i są skutkiem  zmian w skórze właściwej , czyli utraty elastyczności włókien kolagenowych, które pełnia rolę rusztowania. Skóra poddaje się sile ciężkości  i zaczyna opadać.

Zasady domowej pielęgnacji cery dojrzałej

  • Wymaga ona regularnych pilingów, nie są one tak radykalne jak głębokie złuszczanie u dermatologa, ale niezbędne. Pilingu wymaga każda cera nawet przesuszona, nadwrażliwa.
  • Należy dostarczyć skórze w preparatach pielęgnacyjnych składników,które rzeczywiście powstrzymują proces jej starzenia, czyli:
  1. witamina C – odpowiednio podana , w dostatecznie dużym stężeniu, działa rozjaśniająco, ochronnie, nadaje się przede wszystkim na dzień
  2. retinol, czyli witamina A w czystej postaci, która aktywizuje skórę, najlepiej stosować na noc
  3. kwas liponowy – silny antyutleniacz, wspomaga działanie witaminy A zgromadzonej w skórze, pobudza metabolizm

Na początku stosowania tych składników mogą wystąpić podrażnienia, ale nie jest to uczulenie i nie ma powodu przerywać kuracji. Jeśli ktoś ma cerę kapryśna , najlepiej aplikować jej kremy  ze słabiej działającym palmitynianem retinolu. Retinol działa silniej  dlatego można zacząć go stosować, kiedy już skóra zdąży się przyzwyczaić.

Dzienne kremy dodatkowo powinny zawierać substancje ochronne , głównie filtry przeciwsłoneczne . Obecnie uważa się, ze krem dzienny musi mieć filtr ochronny nr 15. Znaczy to, że teoretycznie , że możesz przebywać na słońcu  piętnastokrotnie dłużej niż bez kremu. Ale nie wolno przeceniać roli filtrów i wylegiwać się zbyt długo.

Czytaj również:  Błonnik - włókno pokarmowe

Problem z filtrami polega na tym, że ludzie często przeceniają ich działanie , a przecież wszystkie oznaczenia nadaje się w laboratorium, więc wskaźnik to informacja czysto teoretyczna. Poza tym filtry są mało stabilne i nawet najlepsze wytrzymują na słońcu  najdłużej 2 godziny, co oznacza, że aplikacje trzeba powtórzyć parę razy w ciągu dnia.

Właściwie filtr powinien być w każdym kremie  dziennym, ale aby osiągnąć wskaźnik na poziomie 15, trzeba dużo włożyć do preparatu, a nadmiar tej chemii może uczulać. Jeśli na etykiecie kremu nie ma informacji  o wartości  protektora przeciwsłonecznego, znaczy to , że jest zbyt niska , nie przekracza 4 , można ratować się dokupując podkład lub puder z wysokim protektorem. Warto jednak pamiętać, że wartość  filtrów w preparatach nakładanych na skórę  nie sumuje się, szczelność ochrony przed słońcem  jest tak duża jak siła preparatu  z najwyższym protektorem.

Witamina A i E to witaminy młodości

witamina A i E obecne są w skórze, opóźniają proces starzenia , chronią przed szkodliwym wpływem środowiska , regenerują uszkodzone tkanki. Witamina A działa odmiennie od innych czynników i składników kosmetycznych, w skórze są bowiem specjalne receptory, kierujące jej działanie. Pobudza naskórek do odnowy, odmładza go i zmniejsza uszkodzenia, które mogły by doprowadzić do rozwoju  zmian nowotworowych.

Reguluje proces rogowacenia , zapobiega widocznemu pogrubieniu  naskórka powstającemu pod wpływem słońca. Jednocześnie odbudowuje żywy i dobrze nawilżony naskórek, dzięki czemu rozjaśnia plamy i odświeża koloryt cery. witamina A pobudza także procesy odnowy w skórze właściwej. Regeneruje ją, ograniczając uszkodzenia włókien  i przyśpieszając produkcje kolagenu. Wywiera również istotny wpływ na tworzenie nowych naczyń krwionośnych , co ma duże znaczenie dla starzejącej się , źle ukrwionej skóry.

Witamina E jest słusznie nazwana witaminą młodości , jest to jeden z najsilniejszych czynników  chroniących przed szkodliwym wpływem  wolnych rodników. Odnawia lipidy międzykomórkowe określane jako” cement skóry”, przez co wzmacnia  barierę naskórka i zapobiega jej uszkodzeniom. W czasie dłuższego nasłonecznienia, należy dostarczyć organizmowi dużych dawek tej witaminy, ponieważ w wyniku działania wolnych rodników i promieni UV jej zasoby w skórze znacznie maleją. Witamina E nie tylko odbudowuje uszkodzenia , ale i zapobiega ich powstawaniu. Poza tym chroni przed utratą wody , a więc poprawia nawilżenie , elastyczność, sprężystość naskórka . Zapobiega podrażnieniom  i stanom zapalnym skóry.

Czytaj również:  Jesz jogurt? - jesz robale!

Kompleks witamin A i E wspiera codzienna pielęgnację urody. Obie witaminy bardzo dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dobrze wpływają na cały organizm, nie tylko na skórę, usprawniają również krążenie, procesy myślowe, równowagę hormonalną .

Ruch jest konieczny nawet jeśli nasza figura jest znakomita, a twarz gładka, ponieważ sprzyja on wytwarzaniu naturalnych  antyutleniaczy, które stanowią mocna barierę  obronna organizmu.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Tętno maksymalne

Wyznaczanie tętna maksymalnego(MHR)

MHR lub HRmax (z ang. Maximal heart rate) jest to...

Czytaj więcej
24 godziny z zycia organizmu

24 godziny z życia twojego organizmu

Niemal z godziny na godzinę funkcjonowanie naszego organizmu zmienia się...

Czytaj więcej
Sposoby na nadmierną potliwość

Nadmierna potliwość – jak walczyć z poceniem się?

Niestety nie istnieje jedna i uniwersalna metoda, zapobiegająca zbytniemu poceniu...

Czytaj więcej
Jak poprawić morfologię?

Jak poprawić morfologię?

Macie nie najlepsze wyniki morfologii? Niedawno oddaliście krew albo dużo...

Czytaj więcej

Niepłodność kobieca

Aby doszło do zapłodnienia, narząd rodny powinien być prawidłowo zbudowany...

Czytaj więcej