Historia cytologii - wymaz z pochwy

W roku 1928 George Nicolas Papanicolaou, uznawany obecnie za ojca cytologii ginekologicznej, opublikował wyniki swoich badań nad składem komórkowym treści pochwowej u kobiet. Uwagę autora zwróciły dwa elementy: pozostające w korelacji z cyklem miesiączkowym zmiany w liczbie, układzie, budowie i barwliwości złuszczonych komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego pochwy i szyjki macicy oraz obecność u kobiet ze zdiagnozowanym rakiem szyjki macicy nietypowych komórek nabłonkowych. Były to badania pionierskie, tworzące podwaliny diagnostyki cytoonkologicznej.

Odkrycie w cytopatologii

Krokiem milowym cytopatologii stała się dopiero praca Papanicoaou i Trauta opublikowana w 1943 roku. Od tego czasu ocena rozmazu cytologicznego szyjki macicy i pochwy jest standardowym elementem badania ginekologicznego, stanowiącym metodę skaningową dla wykrywania jednego z najczęstszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. Na przestrzeni lat ocena rozmazu cytologicznego według pięciostopniowej skali Papanicolaou okazała się niewystarczająca, gdyż nie dawała możliwości bezpośredniego przełożenia wyniku na rozpoznanie histopatologiczne, toteż w oparciu o sugestie patologów tworzono następne klasyfikacje.

Klasyfikacja Bethesda, opracowana w 1988 roku przez Amerykański Narodowy Instytut Walki z Nowotworami (National Cancer Institute), z modyfikacjami z roku 1992 i 2001, jest systemem obecnie obowiązującym, pozwalającym na podanie dokładnego opisu stwierdzanych zmian, zgodnego z terminologią patomorfologiczną. Daje ona ponadto odpowiedź na pytanie, czy materia) pobrano w sposób reprezentatywny, stwarzający możliwość jego oceny oraz czy obraz cytologiczny jest prawidłowy. Rozmaz powinien być pobrany przed badaniem ginekologicznym, przed badaniem USG z użyciem sondy dopochwowej, nie w czasie miesiączki.

Przygotowanie do badania

Przed badanie cytologicznym powinnaś wstrzymać się od współżycia przez okres 2-3 dni poprzedzających badanie, w tym okresie nie powinnaś również zakładać do pochwy leku w postaci globulek. Może to w znaczącym stopniu zakłócić obraz wymazu jak i dać nieprawidłowe wyniki. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do pobrania rozmazu. Po założeniu suchego (niezwilżonego żelem) wziernika do pochwy i uwidocznieniu szyjki macicy należy ocenić, czy konieczne jest delikatne osuszenie szyjki z nadmiaru treści pochwowej lub usunięcie śluzu.

Czytaj również:  ABC pielęgnacji skóry

Materiał komórkowy należy pobrać z całej tarczy części pochwowej, strefy przejściowej i kanału szyjki macicy do głębokości około 1 cm. Zaleca się obecnie pobieranie materiału szpatułkami lub szczoteczkami, nie wacikami (zbyt mała liczba komórek), oddzielnymi dla tarczy + strefa przejściowa i kanału szyjki. Materiał pobiera się „zdrapując” komórki z powierzchni. Najczęściej spotykaną trudnością jest właściwe pobranie komórek z kanału szyjki macicy u tych kobiet, które przeszły zabieg elektrokonizacji lub elektrokoagulacji. Stwierdzenie takiego stanu nie zwalnia od właściwego skriningu cytoonkologicznego. Należy użyć specjalnej cienkiej szczoteczki lub rozszerzyć ujście kanału szyjki macicy.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Witaminy w pigułkach

Za dużo witamin w pigułkach

W diecie wielu Polaków na próżno szukać warzyw i owoców,…

Czytaj więcej
kosmetyk

Przegląd kosmetyków na wiosnę – co warto kupić?

Wiosna to czas kreatywności – wreszcie możesz wykonać oryginalny, kolorowy…

Czytaj więcej
Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia

Dieta Dukana niebezpieczna dla zdrowia!

Do niedawna jedna z najbardziej popularnych i modnych diet, obecnie…

Czytaj więcej
Jazda na rowerze

Rower to jest to!

Pierwszy weekend kalendarzowej wiosny już za nami! Czas wziąć się…

Czytaj więcej
kobieta po 40 na spacerze w lesie, dbająca o kondycję fizyczną

Aktywność fizyczna po 40 roku życia – Jak utrzymać kondycję i dbać o stawy?

Po osiągnięciu 40. roku życia, dbanie o swoją kondycję fizyczną…

Czytaj więcej